Najdi forum

Poliamorija-ljubiti več kot enega

A sem koga obsojal?

Sem ljubil in ljubim. Imam eno partnerko. In mislim, da bom imel vedno samo eno partnerko .Ni potrebe po več. Imam pa dva otroka. Sem zaradi tega že poliamoren? 🙂

Sem pa mogoče tudi zelo nazadnjaški in se ravnam po družbenih normah in spoštujem zakone. Ne želim si nikakršne revolucije glede tega, ne čutim in nikoli nisem čutil potrebe po revolucionarnih spremembah v partnerskih zvezah. Ena zakonska žena mi je dovolj zaenkrat in v takšni zvezi sem zelo srečen. Mislim, da zelo dobro funkcioniramo.

Če druge osrečuje kaj drugega, pa tudi prav. Če bodo izbojevali, da bo to tudi družbeno in zakonsko sprejemljivo, tudi prav. Ne bom se pa jaz boril za pravice poliamoristov. Bi mi prehitro zmanjkalo argumentov. :)[/quote]
Ne vem, nisem bral vsega. Saj nisem napisal, da si koga obsojal. Zdelo pa se mi je, da si ti tisti, ki zagovarja poliamorijo. Verjetno sem zamenjal? Če ja, se opravičujem. Tudi sam sagovarjam enega partnerja in verjamem, da je vsak lahko srečen z enim samim. Verjamem pa, da lahko koga osrečuje tudi kaj drugega, vsaj nek določen čas.[/quote]

Jaz bi se pa res težko opredelil za zagovornika poliamorije. :))))

Moj prvi zapis v tej temi, ki je zbodel “razvrednotenje”, je bil:

hehe…
Re: poliamorija

29.05.13 12:00
Človek se lahko zavestno odloči za marsikaj, tudi cel kup nenaravnih stanj kot je poliamorija.
Zakaj nenaravna? Ker temelji na odkritosti, neposesivnosti itd.
Zato, da bo človek sledil naravnemu instinktu in se dol dal z več osebami, ki ga privlačijo, se bo moral odpovedat mnogim prav tako naravnim občutkom in nagonom. Že zato, ker nismo z vsemi ljudmi enako kompatibilni, je nemogoče zagotovit neko idealno stanje, v katerem bi bili vsi enako “ljubljeni” in če tega ne dosežeš, torej poliamorije ni. Vedno je nekdo v prednosti. Tudi v haremu niso bile vse ženske neako pogosto poseksane. 🙂
Z uporabo kakšnih opojnih substanc in kakšno konkretno diagnozo psihiatra bi a mogoče vendarle šlo….

Sem mnenja, da si lahko ljudje vbijejo v glavo tudi to, da bodo živeli v neki poliamoriji. In živijo. Ne verjamem pa v to kot v neko zvezo prihodnosti, ki naj bi bila bolj normalna in naravna od klasične monogamne zveze. Pa tudi če jih z vsemi njihovimi razlagami lahko morda celo razumem.
Z vidika razvoja otroka pa je itak dokazano, da je za otroka, vsaj v zgodnjih letih, monogamija napredna oblika starševske skrbi za potomca. Celo pri nekaterih živalih je tako, čeprav je znano, da je pri sesalcih samo 10% takšnih živali, ki potomcu nudijo materinsko in očetovsko skrb. Zakaj bi človek rinil nazaj tja od koder je zavoljo svojega razuma prilezel skozi svoj tisočletni razvoj?

Potem sem pa očitno zamenjal zagovornike ene in druge “teorije” v vseh tistih kačah. 🙂

Se pa povsem strinjam z zadnjim odstavkom. Je pa tako, da vsaka teorija temelji na nekih prepričanjih in vsakega na nek način življenje porine v neke določene preizkušnje iz katerih se lahko kaj naučimo ali pa tudi ne. Sam pravim, da se človek nekaj nauči takrat, ko po neki preizkušnji, ki ga ni zadovoljevala, zaživi bolje, lepše. Kako zadovoljen je nekdo v resnici, ponavadi ve le on sam, ostali lahko le ugibajo ali pa sklepajo po sebi.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Je “razvrednotenje” tvoja kolegica? :))))

In “ljubimlahkovec” :)? Tudi tvoja. 🙂

ljubimlahkovec 
Re: poliamorija

26.05.13 14:17

Ne prepričujem nobenega :) Mogoče sem nastopil malo “grobo” :)

Da komentiram…Aha, obe vesta druga za drugo…sta tudi zelo dobri prijateljici. Seveda uživam v vsem. Še manj pa, se ne počutim nič ogroženo. Sem le tak, da ravno ne gledam na to, kaj bodo drugi rekli.

Konec koncev pa je važno, kako mi trije gledamo drug na drugega. Obe ljubim neskončno, obe spoštujem, se z obema ujemam..obe mene ljubita…seveda pa dajemo otroke na prvo mesto. Da so veseli, zdravi in da je za njih in njihovo življenje lepo poskrbljeno. TO nam je pa glavno :) No, to je delček moje zgodbe in pogleda na odnose.

In ja, vsak ima svoje mnenje :) Nestrinjanja so pa itak v vseh temah :) Kam bi pa prišli, če bi vsi isto hoteli?

hehe…
Re: poliamorija

02.06.13 00:25

Navedeno
razvrednotenje
hehe.. Prebral si, kar si želel prebrati, ne tisto, kar piše. Poskusi še nekaj krat, morda boš takrat razumel zapisano, ker, iskreno, ne vem, na kaj se nanaša tvoj odgovor, na moj zapis zagotovo ne.

Nanaša se na poliamorijo, mislim, da je to očitno. :)

Želim ti, da najdeš nekoga, ki bo razmišljal tako kot ti, pa da skupaj najdeta še koga, ki bo tako razmišljal kot vidva. Da ne bosta obsojena na dolgočasnost monogamne zveze. :)

Ne bit pa preveč presenečena, če za takšen podvig ne bo veliko kandidatov. :) Srečno! :)

Ne, zapisi ljubimlahkoveč NISO moji zapisi niti ne delim njegovega mnenja. 🙂

Res se PREVEČ trudiš za prazen nič. Pa kaj potem, če nekdo zaključuje stavke s smajlijem?
Prepogosto zamenjuješ nicke, zaradi česar po svoji logiki sklepaš, da to počnejo tudi drugi. Bi dodal še kakšen pridevnik, pa rajši ne bom.

Malce postajate že obsedeni, kolegica. To ni dobro za vaše duševno zdravje. 🙂

Je “razvrednotenje” tvoja kolegica? :))))[/quote]

V mojih krogih se tako med seboj poimenujemo “razpravljavci” v določeni temi. Je izraz neke vrste spoštovanja do sogovornika, tudi če ne deliš njegovega mnenja. Verjetno ti to verjetno težko razumeš.

Za primerjavo… včasih so v podobnem kontekstu uporabljali besedo tovariš. To boš verjetno lažje razumela.

Ne, zapisi ljubimlahkoveč NISO moji zapisi niti ne delim njegovega mnenja. 🙂

Res se PREVEČ trudiš za prazen nič. Pa kaj potem, če nekdo zaključuje stavke s smajlijem?
Prepogosto zamenjuješ nicke, zaradi česar po svoji logiki sklepaš, da to počnejo tudi drugi. Bi dodal še kakšen pridevnik, pa rajši ne bom.

Malce postajate že obsedeni, kolegica. To ni dobro za vaše duševno zdravje. :)[/quote]

ljubimlahkovec 
Re: poliamorija

26.05.13 13:19

Res ne razumete…če imaš lahko več otrok enako rad…zakaj ne moreš imet odraslih oseb enako rad??? Kje pa to piše? Da imaš lahko rad samo VEČ otrok, odraslih pa ne? No, to je skregano z logiko…in ne tisto, da lahko imaš rad več naenkrat. In nikjer ne enačim ljubezni do otrok z odraslimi….samo na primeru sem povedal, kako imeti rad VEČ.

Skratka, po tvoje je PRAVILNO imeti rad več otrok, in NEPRAVILNO imeti rad več odraslih? Hm…zanimivo.[/i]
—————————————————————————————————————————————————-
Zagovarjati poligamijo in monogamijo istočasno v eni in isti temi je odraz duševnega zdravja?? Morda pa le drži teorija drkoščičkove o intelektualni širini (beri – ožini) obravnavane poligamno – monogamne poliamorne osebe? Ja…zanimivo, kolega, ljubimlahkovec, hehe :)

Potem sem pa očitno zamenjal zagovornike ene in druge “teorije” v vseh tistih kačah. :)

Se pa povsem strinjam z zadnjim odstavkom. Je pa tako, da vsaka teorija temelji na nekih prepričanjih in vsakega na nek način življenje porine v neke določene preizkušnje iz katerih se lahko kaj naučimo ali pa tudi ne. Sam pravim, da se človek nekaj nauči takrat, ko po neki preizkušnji, ki ga ni zadovoljevala, zaživi bolje, lepše. Kako zadovoljen je nekdo v resnici, ponavadi ve le on sam, ostali lahko le ugibajo ali pa sklepajo po sebi.[/quote]

Brez skrbi. Nič nisi zamenjal, ker tega ni mogoče zamenjati. 🙂

Upam, da se bo oglasil tudi @ljubimlahkovec.

Meni se s takšnimi osebki res ne da ukvarjat. Sem zgrožen in priznam, da mi ni več smešno.

Punca, ti res potrebuješ pomoč.

Zgroženost avtorja bi morala biti povsem upravičena. Morda bo na koncu le uvidel, v čem je njegova težava. Za monogamnost (in enako za dobro laganje) je namreč potrebna določena širina razpona emocij in predvsem širina – razuma. Ni dovolj, da se s tem samo hvali, citiram hehe…, “Kje je moj zorni kot pa se tebi punči sploh ne sanja, zato”… itd, pri čemer je vsem ostalim redkim prisotnim komentatorjem dobro poznan pregovor, ki ga tu navajam; Lastna hvala, cena mala. Ni dovolj lastna hvala, pač pa mora to tudi dejansko – posedovati, imeti! Za slednje pa iz njegovega izvajanja ni razvidnih prepričljivih dokazov, saj se zapleta v lastne izjave in pri tem laže, kot pes teče, če ponovno uporabimo njegovemu ravnanju primeren rek.

Naj zaključim z njegovimi besedami njegove izjave komentirajoči kolegici, ki jo, kot sam navaja “spoštuje”, kar se iz njegove izjave njej jasno vidi in ki pokaže vso njegovo neizmerno intelektualno širino (beri – ozkost), citiram hehe…:
No, štrikaj dalje.
Lep dan še naprej. :)

Pa lep pozdrav.

Daj umiri se počasi, bi bil že čas! Sem se samo tebi na ljubo celo registriral. Če mi imaš kaj “osebnega” za povedat, izvoli na ZS.

Pozdrav, pa da se spet malce oglasim…na žalost nimam časa vsak dan viseti za kompom…skratka…načeta tema o poliamoriji vidim, da se ne razvija ravno v “konstruktivne” pogovore….kar sklepam lahko, da slovenski narod ni ravno “zrel” za takšno tematika….ampak nič hudega…obstaja na množice bolj zanimivih in “zrelih” forumov kot tu na MON-u. In bom seveda nadaljeval pogovore drugje.

aha, z uprabnnikom @hehe…pa res nimava povezave…zasledil njegove “poste” šele danes.

pa lep teden.

[/quote]

Verjetno je tudi to ne bo prepričalo. Fiksacija njenih idej je neverjetna.

[/quote]

Pameten odločitev, zato, ker, citiram, “slovenski narod ni ravno “zrel” za takšno tematika” in povsem pravilno je nadaljevati pogovore drugje, lahko tudi z vsem razpoložljivimi nicki, npr. kjerkoli v tradicionalni Afriki, bolj dovzetni in “zreli” za takšno tematika;

http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV-08-1-09-Furlan-PorokaVAfriki.pdf

Pa lep pozdrav.

Očitno tudi vam “strokovnjakinji” ni jasno o čem teče tema…žal.

[/quote]

Pameten odločitev, zato, ker, citiram, “slovenski narod ni ravno “zrel” za takšno tematika” in povsem pravilno je nadaljevati pogovore drugje, lahko tudi z vsem razpoložljivimi nicki, npr. kjerkoli v tradicionalni Afriki, bolj dovzetni in “zreli” za takšno tematika;

http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV-08-1-09-Furlan-PorokaVAfriki.pdf

Pa lep pozdrav.[/quote]

[/quote]

Pameten odločitev, zato, ker, citiram, “slovenski narod ni ravno “zrel” za takšno tematika” in povsem pravilno je nadaljevati pogovore drugje, lahko tudi z vsem razpoložljivimi nicki, npr. kjerkoli v tradicionalni Afriki, bolj dovzetni in “zreli” za takšno tematika;

http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV-08-1-09-Furlan-PorokaVAfriki.pdf

Pa lep pozdrav.[/quote]

Doktorica, to pa počasi meji že na obsesivno kompulzivno motnjo. Ukrepajte.

Pameten odločitev, zato, ker, citiram, “slovenski narod ni ravno “zrel” za takšno tematika” in povsem pravilno je nadaljevati pogovore drugje, lahko tudi z vsem razpoložljivimi nicki, npr. kjerkoli v tradicionalni Afriki, bolj dovzetni in “zreli” za takšno tematika;

http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV-08-1-09-Furlan-PorokaVAfriki.pdf

Pa lep pozdrav.[/quote]

Doktorica, to pa počasi meji že na obsesivno kompulzivno motnjo. Ukrepajte.[/quote]

V kolikor je avtor hehe… res prepričan v pravilnost svoje samodiagnoze, naj se brez strahu oglasi v moji ordinaciji z napotnico splošnega zdravnika, kjer bo dobil napotnico za zdravilo Prozak, morda Zoloft ali Seratlin Actavis, ob istočasni usmeritvi na psihodinamično psihoterapijo. Psihoterapija skupaj z zdravili mu bo simptome OMK opazno omilila najkasneje v dveh do treh mesecih.

Pa lep pozdrav.

Doktorica, to pa počasi meji že na obsesivno kompulzivno motnjo. Ukrepajte.[/quote]

V kolikor je avtor hehe… res prepričan v pravilnost svoje samodiagnoze, naj se brez strahu oglasi v moji ordinaciji z napotnico splošnega zdravnika, kjer bo dobil napotnico za zdravilo Prozak, morda Zoloft ali Seratlin Actavis, ob istočasni usmeritvi na psihodinamično psihoterapijo. Psihoterapija skupaj z zdravili mu bo simptome OMK opazno omilila najkasneje v dveh do treh mesecih.

Pa lep pozdrav.[/quote]

Napotnico za zdravilo? Recept si lahko sam napišem, lahko ga pa tudi vam, kolegica.
Me pa kljub vsemu zelo veseli, da ste samo koščičkova in ne Košičkova.

V bistvu je slo kar nekaj casa v pozorno branje vseh odgovorov. In najbolj razčlenjeni se kar konkretno oprimejo “definicij” in domnevno objektivnih pogledov na pomene besed. Nekaj jih zelo zanimivo poišče razlage in celo opravičila eni celo podprejo svobodo.  Ali bo danes po 10+ letih razprava na to temo (če se bo sploh prijela) konstruktivna.

Pa, da še mal zapletemo ali morda komu celo poenostavimo evo e razmišljanja o možnostih kot so triada (skupnost treh) ali V razmerje. Kdaj je torej poliamorja v bistvu poligamija 😉 .
https://www.readyforpolyamory.com/post/triad-or-v-what-s-more-complicated

New Report

Close