Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Pokanje v ušesih

Pokanje v ušesih

Pozdravljeni!

Ze pet plus let mi poka v usesih. Na pregledu pred parimi leti niso ugotovili vzroka za to, prav tako naj bi blo s sluhom use uredu.
Zdi se mi da so moja usesa cedalje bolj obcutljiva na mraz in me zacnejo boleti ker mi takrat ne pokajo tako kot ponavadi (obcutek je tak kot da bi imela polna usesa/ pritisk)
Imate kaksen predkog kako bi se lahko odvadila tega pokanja kej postaja vedno bolj neprijetno.
lp

Spoštovani,

pokanje v ušesih je posledica premikanja in napenjanja mišic mehkega neba ter hkratnega odpiranja Evstahijeve tube (kar se sliši kot kratek pok). Ali pa napetosti drobnih mišic v srednjih ušesih – mišice stapedius in mišice tensor tympani, ki prilagajata togost verige slušnih koščic in napetost bobniča. Morda mišice napenjate nezavedno, zagotovo pa se to dogaja ob psihični prenapetosti.

Pomagajo sprostitvene vaje- npr. joga, avtogeni trening, dihalne vaje itd.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Meni tudi poka v usesih, ko sem prehlajen. Zelo zelo nadlezno. Pomaga mi Nasonex prsilo za nos! 🙂

Lp, Jakob

Pozdravljeni.

Prebolevam prehlad. Kasljam ze 4 tedne in prav tako imam s sluznico nosu nekaj narobe, zjutraj se zbudim s polnim nosom, imam slab okus, obcutrk pa imam kot da imam vneto nekje v globini nosu. Tudi usesa se mi pogosto zamasijo, predvsem leva,ko recimo zazeham. In potem traja par ur, da se normalizira. Danes pa opazam, da mi poka v usesu samo od sebe, vsake toliko zaslisim kako je not tak zvok neznega pokanja kot “ck”. Ali je mozno kaj nevarnega ali lahko to spada v sklop prehlada?

Spoštovani,

vse to so težav po prehladu: prehlad mine v 7 dneh, težave lahko trajajo do 12 tednov.
To je postvirusni rinosinuzitis.
Priporočam 5 dni dekongestivne kapljice v nos 3×2 v vsako nosnico in nosni kortikosteroid 3-4 tedne 2×2 v nosnici.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

ko si z roko primem levi ušes in ga začnem malo obračat začutim rahlo bolečino in rahli poki v ušes. Nikoli nisem imel težav ne z ušesi.

Mogoče kdo ve kaj bi to lahko bilo?

Hvala za odgovor

 

Pozdravljeni,

morda gre za vnetje zunanjega sluhovoda zaradi pomnožitve in vdora bakterij, ko je koža mokra ali so prisotne mikro poškodbe zaradi praskanja, drgnjenja, mencanja ušesa. Pogosto je poleti in pri sladkornih bolnikih.

Potrebno je temeljito očistiti uho odmrle kože. Zdravi se s kapljicami ali mazilom kortikosteroida in antibiotika. Kadar so prisotne plesni v sluhovodu, pa poleg temeljitega očiščenja vzpostavimo še kisel pH v sluhovodu.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close