pogosto bolni
pozdravljeni,
obračam se na vas ker imate (za razliko od koga drugega) vedno smiselne odgovore.
Nik je bil rojen v 31 tednu, star je kronološko 9 mesecev, korigirano 7 mesecev.
V roku enega meseca in pol smo imeli vnetje ušesa – posledično antibiotik, 2x glivice v ustih, 14 dni nahoda in kašlja, trenutno se zopet borimo z virozo, 39 vročine.
Drži, da je bil naš oči tudi bolan in je v treh tednih smrkanja in kašljanja nekaj uspel prenesti tudi na Nika.
nik je 4 mesece pil moje mleko, še septembra sva bila praktično cel dan zunaj na svežem zraku, prav tako pridno jeva sadje, mi pa si umivamo roke ter ne obiskujemo nakupovalnih središč.
Danes sem bila pri pediatrijinji kar hudo okarana češ da naj malo boljše skrbim za svojega otroka, saj pri tej starosti ne bi smel biti toliko bolan in da se zna zgoditi da bo imel posledice zaradi teh obolenj kasneje.
Sem kar malo prestrašena in slabe volje.
Prosim svetujte mi kaj lahko še naredim, da bo Nik bolj odporen? Bodo te bolezni res imele posledice kasneje?
hvala in lep pozdrav na eint, pa upam da bomo še letos toliko zdravi, da vas pridemo obiskat.
lep dan Nina Baša
Draga Nina,
Nikova starost je prav “idealna” za pobiranje okužb, ki so v tem letnem času običajne. Mamina protitelesa so že zdavnaj porabljena, svoja pa si ustvarja ob stikih z virusi – in to seveda burno, tudi z visoko vročino. In vsaka prebolela okužba predstavlja slabšo dopornost na naslednjo…
Vnetja “ušes” so tudi zelo pogosta diagnoza – ob pregledu prehlajenega dojenčka pediater vidi, da sta bobniča pordela (kar pa sta lahko tudi samo zaradi dretja med preiskavo). In je najvarneje dati antibiotik. Kar seveda pobije večino bakterij (tudi ta “dobrih”) in da prostor glivicam – kvasovkam, ki se živahno razmnožujejo v okolju brez naravnih rivalov – bakterij.
Posledice težjih okužb dihal v tem obdobju (zlasti tim. bronhiolitisa) so seveda možne – kažejo se kot ponavljajoče se piskanje, ki je izraziteje v zimskih mesecih in se zatem ponavlja že ob najbolj nedolžnem prehladu (kot neke oblike “astma”). Ki pa minejo, najkasneje do šolskega obdobja. Torej niso usodne in vam ni treba biti čisto v paniki zaradi misli na njih.
Vaša pediatrinja je bila verjetno slabe volje, morda tudi zato, ker se je že ves čas ambulante “borila” z virozami (v decembru beležimo pravo epidemijo viroz, tako z RSV, kot z adenovirusi – za te je značilna visoka vročina, z boka virusi, rinovirusi, le prava epidemija gripe še manjka). In je zlila svojo slabo voljo na vas, ki ste že itak imela občutke krivde zaradi bolnega moža (ki pa morda sploh ni bil vir Nikove bolezni).
Ni kaj, sedaj morate imeti debelo kožo in prebroditi zimo – vseeno bodite čim več zunaj, ob antibiotikih dajte Niku kakšne probiotike, skrbite, da bo v stanovanju vlažnost zraka optimalna (če imate centralno kurjavo, je koristen kakšen vlažilec).
“Držte se”,