Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje POGODBA O PREUŽITKU ALI DOSMRTNEM PREŽIVLJANJU

POGODBA O PREUŽITKU ALI DOSMRTNEM PREŽIVLJANJU

Stara mama bi rada z menoj napisala eno od goraj omenjenih pogodb. Zanima me ali res lahko pogodbo napiše (sestavi) le notar ali obstaja kakšen vzorec in lahko pogodbo napišeš sam, pa notar le overi? Prosim za odgovor nekoga, ki je 100 procentno prepričan in se spozna na te zadeve. Hvala!

pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa, tako, da notar ne more samo overit podpisa in to je to.
vzorec pogodbe lahko tudi kupiš na net-u, ampak notarja boš morala vseeno krepko plačat.

Se ostalo sorodstvo strinja s to pogodbo?

in kaj, če se ne strinjajo?
če je pravilno zapisana se je ne more kar tako izpodbit.

in kaj, če se ne strinjajo?
če je pravilno zapisana se je ne more kar tako izpodbit.[/quote]
Vem, da se ne da pogodbe kar tako izpodbit. Obstajajo pa drugi manevri: odnosi z žlahto se lahko porušijo (če jih sedaj kaj imate) in staro mamo lahko psihično uničijo.

Mogoče se tukaj kaj najde
http://www.pogodba-pogodbe.info

in kaj, če se ne strinjajo?
če je pravilno zapisana se je ne more kar tako izpodbit.[/quote]

Seveda se lahko izpodbija. Sama sem takšno pogodbo sklenila s pokojno mamo-pri odvetniku un notarju. Po enem letu je mamo iznenada kap in zdaj me sestra toži zaradi ničnosti pogodbe-sklenjena naj bi bila “tik pred smrtjo”.

in kaj, če se ne strinjajo?
če je pravilno zapisana se je ne more kar tako izpodbit.[/quote]

Seveda se lahko izpodbija. Sama sem takšno pogodbo sklenila s pokojno mamo-pri odvetniku un notarju. Po enem letu je mamo iznenada kap in zdaj me sestra toži zaradi ničnosti pogodbe-sklenjena naj bi bila “tik pred smrtjo”.[/quote]

oglasi se, ko te bo uspešno iztožila, če te bo
nikomur ni prepovedano izpodbijat pogodb. vprašanje je, kako uspešno.

ne vem, če ima sestra pravno osnovo. ne ti in ne tvoja mama nista vedeli, da ja mama “tik pred smrtjo”. in eno leto ni ravno tik pred smrtjo.

drugo je, če je nekdo tako bolan, da mu zdravniki ne pripisujejo več veliko možnosti in da v takem primeru sklene pogodbo o dosmrtnem preživljanju, je res vprašljivo.

Seveda se lahko izpodbija. Sama sem takšno pogodbo sklenila s pokojno mamo-pri odvetniku un notarju. Po enem letu je mamo iznenada kap in zdaj me sestra toži zaradi ničnosti pogodbe-sklenjena naj bi bila “tik pred smrtjo”.[/quote]

oglasi se, ko te bo uspešno iztožila, če te bo
nikomur ni prepovedano izpodbijat pogodb. vprašanje je, kako uspešno.

ne vem, če ima sestra pravno osnovo. ne ti in ne tvoja mama nista vedeli, da ja mama “tik pred smrtjo”. in eno leto ni ravno tik pred smrtjo.

drugo je, če je nekdo tako bolan, da mu zdravniki ne pripisujejo več veliko možnosti in da v takem primeru sklene pogodbo o dosmrtnem preživljanju, je res vprašljivo.[/quote]

Ja, ne vem kaj bo! V bistvu sploh ne gre za ne vem kakšno premoženje, stara hiška, na katero pa je bila mama zelo navezana in je nekako v meni videla upanje, da se pač ne proda.
Pravno osnovo menda ima, pa mene ne boli toliko,da bi tožbo dobila, bolj me boli, da se za mamo sploh ni menila… Je bila pa težnja po sklenitvi pogodbe striktno iz mamine strani in je meni v bistvu predstavljala kar velik strošek, poleg vsega drugega.
Sicer sem pa še v fazi žalovanja, mamo pogrešam, ker sva se res dobro razumeli. Lp!

Poleg tega, kaj če se tistemu, ki ga boš preživljal, malo “sname”, ga našunta žlahta… Sem slišala za eno zgodbo, ko je en tip sklenil tako pogodbo z eno starko, v zameno za njeno parcelo. Ženska je klicala v ameriko, odložila, slušalko in šla druge reči počet, račun je pa oni revež plačeval. Ne pravim, da bo tako, ampak je treba dooobro premisliti.

100% sem prepričana in se spoznam, da pogodba o preužitku in pogodba o dosmrtnem preživljanju, morata biti sestavljeni v obliki notarskega zapisa. Samo overitev pri notarju ni dovolj. Če ni katera od teh pogodb v notarskem zapisu je nična.

Lp

NAjlepša hvala za odgovore. KAko je z izpodbijanjem pogodbe sicer ne vem. REs se lahko babici kadarkoli kaj zgodi. Ampak drugače pa ji jaz stojim ob strani in ji pomagam (tudi sicer sva zelo navezani, že odkar sem bila majhna) že vrto let. Mogoče ni slabo, da to omenimo v pogodbi, da to med nama traja že vrsto let. Ker oporoko je že zdavnaj zapisala, samo se je zdaj odločila za to pogodbo ravno zaradi razloga, da ne bi kdo drug kaj zahteval od mene, ker sem edina (poleg mojih staršev), ki sem ji vedno pomagala.

sej bo boljš

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Taka pogodba postane veljavna takoj, ko je podpisana, kar pomeni, da se lastnistvo takoj prenese na novo osebo. Sestra lahko izpodbija, a bo neuspesna, saj je pogodba nastala se za casa zivljenja in ne po smrti. In pa vsi so podpisali pred notarjem, saj ravno zato notar presodi, ali vse stranke vedo, v kaj se spuscajo.

Pa se ker nekdo za nekoga skrbi, ko je bolan, se mi zdi edino pravicno, da se sklene taka pogodba, saj ravno v tem je smisel, da pomaga, kupuje, umiva, ga vozi okoli, skrbi za zdravila ipd. ter se na tak nacin odpoveduje tudi svojemu casu, zrtvuje svojo energijo, finance, potrpljenje. Drugih ponavadi ni blizu, ko je treba pomagat, prikazejo pa se, ko naj bi jim nekaj pripadalo.  Ah tipicna slovenska …

New Report

Close