Pozdravljeni.
Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja ima svoj specifičen namen – to je pridobitev dodatnega dohodka po upokojitvi, ko se povprečen upokojenec sooči s precejšnjim upadom dohodka (višina pokojnine je v primerjavi z višino plače skoraj prepolovljena).
Ker je varčevanje strogo namensko, bi ob izplačilu privarčevanega v enkratnem znesku (če seveda varčevalec izpolnjuje pogoje za to), plačali precej visok davek (25 % akontacija ob samem izplačilu, ki ji po koncu leta sledi še poračun s strani FURS, zato se lahko varčevalcu zgodi, da mora dohodnino še doplačati).
Če ni življensjkega pomena, je zato razmišljanje o morebitnem dvigu privarčevanih sredstev iz 2. pokojninskega stebra nespametno.
Splošen odgovor na vaše vprašanje bi torej bil po upokojitvi, ko dosežete namen tovrstnega varčevanja. Po upokojitvi namreč pridobite pravico do izplačila dodatne pokojnine, ki se vam izplačuje do konca življenja. Hkrati lahko izbirate med več različnimi oblikami izplačil, med katerimi so tudi take z možnostjo dedovanja.
Za natančnejši odgovor bi potrebovala nekaj več podatkov (v katerem pokojninskem skladu varčujete, koliko časa že varčujete, vam premije plačuje delodajalec ali za pokojnino varčujete sami, …), zato vas vabim, da nas pokličete na 080 23 45 ali nam pišete na [email protected], da pregledamo vaš konkreten primer. Naši svetovalci so vam vedno na voljo.
Lep dan vam želim,