Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Dermatologija Ploščate bradavice

Ploščate bradavice

Lepo pozdravljeni!
Po obisku dermatologa, ki je ugotovil da so pikice na mojemu penisu ploščate bradavice, se mi je porajal cel kup vprašanj.
1) Kako se prenašajo,spolni,nespolno,slina,dotik,v toplicah, na WC ju….
2)Obstaja kakšne vrste testiranje, kri urin, da se ugotovi če si ukužen, npr. če ni vidnih bradavic(partner)?
3) Ali so to enake bradavice, kot jih lahko dobiš na nogi ali roki?
4)Ali se mi lahko pojavijo še na katerem drugem delu telesa?
5)Do kakšne velikosti lahko zrastejo?
6)Ali so nevarne za zdravje pri moškem in ženski?
7)Ali se pri ženski lahko pojavijo v notranjosti vagine?
8)Ali pomeni da jih bom mel celo življenje,obstaja zdravljenje, ki bi jih popolnoma odpravilo?
9)Kako naj ravnam v bodoče ali imava lahko z punco spolne odnose brez kondoma, oralne odnose…?
10)Ali bom imel zaradi njih probleme celo življenje, odnosi s partnerjem, v bodoče z svojimi otroci?

Ta stvar me je zelo potrla, zelo bom zelo vesel odgovorov na vprašanja.
Hvala !

Spoštovani Bosy,

najprej upam , da ste se zmotili pri prepisovanju diagnoze (ploščate bradavice so oblika sifilisa).
Predvidevam , da je pri Vas diagnoza koničaste bradavice ali kondilomi(condylomata acuminata).
Pa začniva z odgovori:
anogenitalne bradavice so najpogostejša virusna spolno-prenosljiva bolezen, se pravi , se prenaša s spolnim stikom (izjemno redko z brisačo oz. preko školjke, če sploh?). Povzročitelj je torej virus, ki ga imenujemo humani papiloma virus (HPV).
ta se naseli v celicah in povzroča , da se pretirano delijo, zato nastane bradavici podobna sprememba. Teh virusov je sedaj zelo veliko več kot 100, ki se medseboj minimalno razlikujejo, vendar vseeno toliko, da jih razdelimo v tri skupine visokorizične, srdenje, nizkorizične.
Okužba z visokorizičnimi tipi HPV (16, 18, 31) v posameznih primerih privede do razvoja ploščatoceličnega karcinoma materničnega vratu in anogenitalne regije, izjemno redko penisa.
Zato je ta okužba neugodna pri ženskah , ker je možna okužba, za katero niti ne ve in prav zaradi tega se svetujejo letni ginekološki pregledi(PAP test).

Ocenjena prevalenca prekuženosti s tem virusom med spolno aktivno populacijo v ZDA je 30-50 %, med homoseksulaci pa celo do 70 %.
Zlasti osebe , ki prakticirajo receptivne analne odnose, bi si morali 1 krat letno pregledovati tudi analno regijo, vedno več teh bradavic opažamo tudi tod.
Problem je v tem, da bradavice, ko jih vidimo ,predstavljajo le vrh ledene gore, 99% okužb poteka skoraj brez simptomov.
Testiranja obstajajo , vendar se rutinsko pri moškem ne izvajajo .
Bradavice na roki povzroča tudi HPV virus, vendar so to drugi tipi (druge številke)
Bradavice, ki so na spolovilu ,se prenašajo lahko le lokalno in na drugo osebo pri sponih odnosih.
Lahko so različnih velikosti in zelo številne, če se jih ne zdravi.

Nevarne so za zdravje , če je okužba z visokorizičnimi tipi, sicer so pa neugodne , ker so moteče in ker je oseba v bistvu kužna, še zlasti, ko so le- te vidne. Na partnerja se prenašajo v 75 %.

Kot že rečeno , pri ženski so lahko prisotne tudi v notranjosti nožnice.
Obstaja več oblik zdravljenja, zato vam priporočam , da obiščete dermatolga in dokler jih ne pozdravite ,pri spolnih odnosih uporabljajte kondom, čeprav tudi kondom ne predstavlja 100 % zaščite.
Tudi pri oralnih odnosih se lahko prenašajo na sluznico ustne votline, žrela in glasilk.
Pri tej bolezni je zanimivo tudi to, da igra psiha tudi svoj delež.
Tako, da ne obupajte , ampak ukrepajte in vse bo še dobro, predvsem pa morate danes dobro poznati osebo, s katero imate spolni odnos in ji seveda zaupati, saj takoj , ko ste v odnosu z nekom , ste podvrženi tveganju, naj končam pa tudi tako no sex-no infection, kar pa je skoraj nerealno.

Pozdrav

________________________________ asis.Larisa Stojanovič, dr.med.spec.dermatovenerologije

Hvala za vaš izčrpen odgovor!

Ampak jaz sem prepričan, da mi je dermatologonja rekla da so to ploščate bradavice. Ne bom rekel, da sem jaz popolnoma prepričan da je to prava diagnoza, zato ne vem kako naj jo vprašam, če je ona prepričana v to diagnozo.

Sem pa velik gledal po literaturi in našel takšno razdelitev:

Navadne bradavice (verrucae vulgares) se lahko pojavijo kjerkoli na koži. Najpogostejše so na predelih, ki so pogosto poškodovani, kot so prsti, komolci, kolena ali podplati.
So čvrste in imajo hrapavo površino. Lahko so okrogle ali nepravilnih oblik, rumene, sivkaste ali rjave. Lahko se razširijo, vendar nikoli ne postanejo rakave.
Bradavice na podplatih (verrucae plantares) se pojavljajo na podplatih. Zaradi pritiska med hojo so sploščene in obdane z zadebeljeno kožo. Lahko so zelo občutljive in boleče.

Ploščate bradavice(verrucae planae juveniles)so pogoste pri otrocih in mladih odraslih. Pojavijo se v skupinah kot gladke rumenorjave izbokline. Zelo pogoste so na obrazu.

Filiformne bradavice so dolge, tanke, majhne rašče, ki se običajno pojavljajo na vekah, obrazu, vratu ali ustnicah.

Genitalne bradavice(condilomata acuminata) so bradavice v nožnici ali okrog nje, na moškem spolovilu ali v danki. Povzročajo jih spolno prenosljivi papilomavirusi. Te bradavice so običajno podolgovate in mehke, pogosto visijo na peclju in se pojavljajo v skupinah.

Moje bradavice izgledajo kot nekakšne raze, ki se rahlo svetlikajo.Največja je velika cca 2 mm in ni skoraj nič izbočena.
kakšno je vaše mnenje? Kako naj ravnam naprej?

Lep pozdrav!

Vse , kar ste napisali drži.

Za natančno diagnozo bi morala spremembe videti.
Svetujem vam, da se pogovorite z dermatologinjo, ki vas je pogledala.

Pozdrav

________________________________ asis.Larisa Stojanovič, dr.med.spec.dermatovenerologije

New Report

Close