plodnost
Lepo pozdravljeni!
Ne vem sicer, če je to primeren forum za zastavljeno vprašanje, pa vseeno upam, da mi boste lahko odgovorili. Moški ima azoospermijo, tudi pri biopsiji niso našli nobenih spermijev. Vzroki so neznani, tudi krvne preizkave so bile bp. Zato zdravniki domnevajo, da bi naj bilo prirojeno. Zanima me zakaj pride do tega, ali se res ne da pomagati na čisto nobene način. Saj pri ženski se naprimer jajčniki dajo spodbuditi. Ali se mogoče lahko zgodi “čudež”, da se samo od sebe pozdravi in nastane vsaj kak zdrav spermij primeren oploditve po ICSI metodi. Ali je možno, če enkrat ni bilo pri biopsiji najti ničesar, da bi drugič bilo.
Hvala za morebiten odgovor.
Vzrok azoospermje (odsotnosti spermijev v semenskem izlivu) je lahko
posledica ovire pri izločanju semena.Če pa tudi v modih in obmodku ni spermijev,
niti njihovih nezrelih predhodnikov (spematogonijev), so pogosto vzroki
genetski.
Na kratkem kraku Y kromosoma so geni (imenovani SRY geni), ki vodijo pravilno
izoblikovanje različnih struktur mod (testesa.) So bistveni, za diferenciacijo v
moški spol, za nastanek spolnih celic in vodijo spermatogenezo. SRY geni delujejo tudi preko aktivacije drugih genov npr. SOX 9, ki povzročijo, da
se tkivo mod dokončno izoblikuje in da v njih nastanejo po funkciji
različne celice.npr.: Leydingove, ki izločajo testosteron ta pa omogoči
dodatno dozorevanje notranjosti in zunanjosti moškega spolovila, Sertolijeve celice
ki izločajo snov, ki preprečuje nastanek struktur značilnih za žensko
spolovilo.Če ima moški spremembo v SRY genu npr. delecijo (del gena je odlomljen) ima to za posledico večjo ali manjšo motnjo dozorevanja semenčic
(spermatogeneze), pogosta je tudi odsotnost semenčic v semenskem izlivu – azoospermija. Takšna sprememba v genu je nastala naključno ob dozorevanju očetovega spermija. Genetskih sprememb danes ne znamo ozdraviti.
Tudi nekatere kromosomske napake so povezane z azoospermijo.Najpogosteje je
njihov nastanek prav tako naključen in je posledica napake v ločevanju
kromosomskih parov ob dozorevanju spolne celice enega od staršev. Le redko
je vzrok temu družinska uravnotežena kromosomska sprememba.
Pri vas so krvne preiskave bp. Katere? Hormonske, kromosomske, ali molekularna analiza genov SRY?Vsaka od teh preiskav je za presojo vzrokov zelo pomembna.Če ni mogoče ugotoviti neposrednega vzroka nikoli ne znamo zdraviti .
Če z biopsijo niso pridobili uporabnih spolnih celic in če so s histološko preiskavo tkiva ugotovili, da jih v modih ni, moram priznati, da se mi zdi malo verjetno,da bi pričeli nenadoma dozorevati spermiji, razen če prehodna odsotnost spermijev ni posledica nedavnega zdravljenja s kemoterapijo, dolgotrajne povišane
temperature ali kakšne druge hude bolezni).
V naravi pa je mnogo čudežev in sama v sebi verjamen vanje, ker sem
prepričana, da si danes marsikatere stvari ne znamo čisto prav
razložiti.Vendar so čudeži zelo zelo redki.
Tudi pri nekaterih ženskah ne nastajajo jajčeca.Tudi njim neplodnosti ne znamo pozdraviti.
Spoštovani!
Sprašujem se, če moje vprašanje, ki sem ga zastavila že trikrat sploh pride do vas. V primeru da ste zasedeni, pa se iskreno opravičujem, saj se zavedam, da odgovarjte na lastno željo in prostovoljno. Bom že počakala.
Imam problem iz zadnjega stavka (jajčec ni ali pa so slaba, kar so ugotovili med mnogimi ivf postopki), zato bi bila hvaležna za pojasnilo kot je zgornje še za ženski spol. Je kaj možnosti? Se kvaliteta jajčec lahko sčasoma spremeni?
Saj veste kaj nas ljudi s takim problemom zanima, mar ne?
Hvala za odgovor in lepe praznike vam želim.
Vzroki za anovulacijo ali zelo neredno ovulacijo so lahko tudi genetski oz. kromosomski, zato analiza kariotipa v nekaterih primerih lahko razjasni vzrok temu .(npr Turnerjev sindrom 45,X; mozaicizem Turnejevega sindroma, razne kromosomske spremembe X kromosoma…). Že v fetalnem življenju ženskega ploda, ki ima kariotip 45,X propadejo predhodnice jajčnih celic, nadomesti pa jih navadno vezivno tkivo…terapije za takšno stanje žal ni, razen donacija jajčeca.
Če pa ima ženska z nerednimi ovulacijami in nekvalitetnimi jajčeci normalen kariotip pa je verjetno najpogostejši vzrok temu sindrom policističnega ovarija. Na ta sindrom vplivajo številni dejavniki, brezdvoma tudi genetski. Konkretni geni, ki so vpleteni pa so še slabo poznani.
Iz izklušenj zunajtelesne oploditve vemo, da se kvaliteta jajčec s starostjo ženske manjša v tem smislu, da je oplojeno jajčece starejše ženske manj sposobno uspešnega vgnezdenja v maternico kot jajčece mlajše ženske. Zakaj je tako, je še velika uganka.
Ne vem koliko ste stari, nadvse pa vam želim, da bi vam uspelo!Posvetovati pa se boste morate še naprej predvsem z ginekologi, strokovnjaki za neplodnost.
Tudi jaz vam želim prijetne praznike.
Oprostite, spregledala sem vaše vprašanje. Mislim, da vam bo na vaše vprašanje natančneje in bolje odgovoril ginekolog. Sama se namreč ukvarjam samo z genetskimi vzroki neplodnosti. Nekaj malega o teh sem v enem od odgovorov že napisala.
Donorstvo jajčeca postane možna izbira takrat, ko z lastnimi jajčeci tudi po direktnem vnosu spermija (ICSI) ne pride do oploditve v laboratoriju, če zarodki propadejo po prvih nekaj deltvah in če po številnih postopkih ne pride do uspešne nosečnosti.
Zahvaljujem se vam za odgovor. Rada bi dodala še to, da sindrom PCO ni bil odkrit, nihče ga še ni omenil, verjetno bi ga glede na to, da sem že dala skozi nekaj postopkov icsi. Na izide genetskih preiskav pa čakam že skoraj tri mesece. Upam, da bodo kmalu.
Zanima pa me še to: Če ne bo nič narobe z geni-je možno da se kvaliteta jajčec spreminja? Da enkrat so, drugič jih ni, enkrat so celice dobre drugič slabe?
Velja tako nihanje tudi pri moških ? Če je odgovor pritrdilen- kaj je tisto kar vpliva na to?
ps: je podatek, da smo bili v času nesreče v Černobilu v Grčiji, kjer je bilo v tistem trenutku povečano sevanje pomemben?