Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni pljučnica in ct pregled

pljučnica in ct pregled

Pozdravljeni!

Star sem 40 let in na splošno zdrav. Februarja letos sem prebolel pljučnico (jemal antibiotike en teden), katera se je ponovno pojavila aprila letos (tudi jemal antibiotike en teden). Naj poudarim, da sem pri prvi pljučnici nehal kaditi – kadil sem 25 let povprečno 10 cigaret na dan. Junija mi je pulmolog pri slikanju pljuč ugotovil ostanek infiltrata levo bazalno po pljučnici. Poslal me je na CT. Opravil sem ga prejšnji teden. Danes sem dobil izvide, ki pravijo:
Plevralnega izliva ni. V 10. segmentu levo posteriorno so retikulo-trakaste nežne zgostitve, komaj opazne – lahko rezidua infiltrata, lahko adhezije ali že fibroze.
V mediastinumu so številne bezgavka, večja je prekarinalno, 13 x 7 mm, poleg še številne drobne v zgornjem in srednjem mediastinumu. Bezgavke so lahko postvnetne reaktive.
Prosim za razlago izvida.

Vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,
trakaste spremebe v 10. segmentu so najverjetneje
brazgotine po preboleli pljucnici.
Normalno so prisotne bezgavke v mediastinumu. Prekarinalna
bezgavka je mejno povecana, vendar se v mejah normale.

Svetujemo da se z izvidom oglasite pri zdravniku ki je
indiciral slikanje in vas bolje pozna, ki se bo odlocil ce
je potrebno nadaljnje sledenje.

Lp Peter Kopac

Spoštovani!
Novembra sem na Golniku imela ct toraxa,ki se glasi
V plučnem parenhimu ne vidim pomembnih pataloških sprememb.Stene bronhov so minimalno difuzno zadebeljene.V mediastinumu in hilusih ni patološko povečanih bezgavk.V plevralnem prostoru ni tekočine.Dr.Juvan Mojca
Imam kronični kadilski bronhitis.Kaditi semprenehala,mene pa zanima,če se lahko od novembra,ko sem imela ct pa do sedaj to je cirka pol leta pojavi kaka hujša bolezen,povezana s pljuči?
Hvala za odgovor in lp

Spoštovana,

na CT posnetku so opisane spremembe, ki so lahko posledica
kajenja. Pohvale za prenehanje kajenja. Glede pojava “nove”
bolezni na pljučih pa sem predvsem mnenja, da je potrebno
odreagirati takrat, ko se pojavi nova simptomatika na
nivoju respiratornega sistema.

Lepo vas pozdravljam

asist.dr. Sabina Škrgat Kristan, dr. med

New Report

Close