Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Plin, steklokeramika, indukcija?

Plin, steklokeramika, indukcija?

Razlika je v načinu delovanja – indukcija segreva posodo, sama plošča se v bistvu ne segreva. Indukcijska plošča vzpostavi magnetno polje, ko jo prižgeš. To polje v feromagnetnem loncu povzroči vrtinčne tokove in s tem posledično hitro segrevanje lonca.
Na netu najdeš vire, ki trdijo, da je izkoristek energije pri indukciji blizu 90%, pri plinu ali steklokeramiki pa manj kot 50% (glej npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_ … iderations ). Glede potratnosti energije in s tem povezanimi vplivi na okolje je najbolj priporočljiva. Sicer ustvarja neko sevanje, vendar se ustvarja neka napačna presdtava o tem sevanju – sevanje mobilnega telefona je nekajkrat močnejše, ima tudi manj sevanja, kot ena televizija – če pa imaš posodo, ki pokrije celotno posamezno ploščo, tega sevanja praktično ni. Je občutno bolj varčna, saj se pri indukciji okolica skoraj nič ne segreva, medtem ko pri kuhanju s plinom čutiš vroč zrak okoli posode, okolica segrete IR plošče pa žari še 5 ali 10 minut po tem, ko jo izklopiš.

Rekel bi, da je indukcijska plošča tudi bolj varna: če posodo odstaviš ali ti skipi večja količina vode, se plošča sama ugasne, Tudi za čiščenje je bolj udobna, saj sama plošča nikoli ni tako vroča, da bi se delci hrane na njej prižgali.

Primernost posode preveriš z magnetom – če se magnet na dno posode prime, potem je uporabna za indukcijski kuhalnik, v nasprotnem primeru ne. Sicer pa boljša, kot je posoda, večji izkoristek boš imela – za informacije glede posode predlagam, da vprašaš kar prodajalca.

“Se pravi, če nucam navadne (wmf) lonce na indukciji, se zgodi kaj?”

Ne zgodi se nič – štedilnik ne dela, lonec se ne segreva. Skratka, z lonci, ki niso primerni, si ne moreš nič pomagat – kuhanje ni možno.

indukcija je zakon.
hitra, ne moreš se opečt na plošči, kar je pri sk kr problem, sploh, če maš male otroke, lahko čiščenje, natančno delovanje različnih stopenj, skratka super.
sem sprobala vse tri, ampak čez indukcijo je ni.
in ne živimo v afriki, da bi bla elektrika tak problem:)
staro posodo pa sprobaš z magnetom, če se prime, je prava za indukcijo- jaz sem mela 20 let staro, pa so se mi magneti lepli gor, tak da………….(sploh pa posoda danes ni več neki hudi strošek).
za ljudi s srčnim vzp. so pač magneti škodljivi, če ga bojo komu iz naše družine vstavili, bomo pač menjali štedilnik, al pa mu ne bomo dovolili več kuhat………………

indukcija je zakon

Še nisem slišala, da bi šel kdo iz indukcije nazaj na steklokeramično (kar sicer ne pomeni, da se to ne more zgoditi), mnogi pa so zamenjali steklokeramično za indukcijo in nikoli ne bodo šli nazaj.
Plin? Kot dopolnilo, 1 gorilnik, sicer se pridružujem: indukcija je najboljša, po vseh možnih preizkusih kuhanja do sedaj.

Zato pa krasno dela čisto navadna cenena Emo železne posoda. Ki pri uporabi z indukcijo prekaša raznorazne WMF “čudeže”. Če pa kupuješ posodo kot okrasni element stanovanja, ja potem pa ti indukcija res ne bo kaj veliko pomagala. Veš, če kupiš najboljše alpske slalomske smučke, jih tudi ne moreš uporabiti na morju, pa se ni zato še nihče pritoževal.

Fala za razlago.

Najbrž že dolgo nisi kupovala posode – ta, nekoč cenena železna EMO posoda je precej draga in daleč od tega, da bi bila poceni. Sicer pa je danes večina posod primernih tudi za indukcijo. Sama je sicer nimam (imam plin), sem pa lani kupila vso posodo novo (ne neko hudo znamko, niti ne hudo ceno, pa je ravno tako primerna za indukcijo).

kako bodo pa Slovenci spuščali bajte v luft, če ne bodo imeli plinskih bomb doma? Mislim, da je plin daleč najbolj nevaren od vseh drugih štedilnikov.

Kaj to misliš lonce iz špara? V teh se na indukciji krasno kuha. Kot je ena napisala – naredi probo z magnetom, če se prime na dno. Če magneta nimaš pri roki, se nahaja v tesnilu na vratih hladilnika, pa prisloni dno lonca na tesnilo, pa je 😀

Tudi jaz menim, da je indukcija zakon. In super za čiščenje 🙂

New Report

Close