Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija plenični izpuščaj ali glivice?

plenični izpuščaj ali glivice?

Pozdravljeni, prosila bi vas za pomoc pri zdravljenju plenicnega izpuscaja/glivic pri mojem 12 dni starem fantku. Pojavilo se je 5 dni nazaj. Najprej sem nekajkrat namazala s Sudocrem-o, dva dni nazaj pa mi je patronazna svetovala, da poskusim se z Canestenom. Do danes se bistveno se ni izboljsalo, pri cemer sem vceraj opazalia, da se je se nekoliko razsirilo. Pripenjam fotografijo izgleda in vas prosim za mnenje kako ravnati – mazanje s canestenom in sudocremo se naprej ali je bolje, da ga odpeljem na pregled?

V naprej hvala in lep pozdrav!

Vnetje je kar razširjeno, verjetno so prisotne tudi plitke razjede kože. Bolje bo, da obiščete pediatra. Potrebna bo dobra nega, sušenje in ustrezna mazila. Potrebno je pogledati tudi v usta, če ne gre za glivice v ustih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
imam hčerko staro 2 meseca, prejšnji teden, se ji je na pregibu med spolovilom in nogo,pojavila majhna rdeča lisica, takoj sem pričela mazati s praško pasto, vendar je od takrat še slabše, lise ni več, so nastali pa taksni beli kolobarčki (koža zgleda kot da se bo oluščila). Pri vsakem previjanju, jo ko je pokakana najprej obrišem z vlažilnimi robčki, nato pa še z mlačno vodo, če pa je polulana jo umijem samo z mlačno vodo, nato pa sem vedno namazala še z kremo za ritko od Welede. Do sedaj ni bilo nobenih problemov, tudi ritko ima lepo, nič pordelo. Naj povem še da je to ne peče ali boli. Sedaj sem namazala s Sudocremo. Ali je mogoče to reakcija na praško pasto? Zakaj takšen izpuščaj nastane, in kako lahko to naslednjič preprečim?Bi bilo mogoče boljše, da pri previjanju ne uporabljam vlažilnih robčkov? V kolikšnem času, pa se takšne stvari običajno pozdravijo?

Najlepša hvala in lep pozdrav.
P.s.: V priponki, pošiljam tudi sliko.

Gre za draženje kože v pregibu, skupno delovanje vlage, tiščanja plenice. Po sliki je videti, da se suši, mažite izmenično s kremo, ki suši in kremo, ki je bolj mastna in neguje.
Ni videti vnetja, zaenkrat se ne zdi, da bi to morali pokazati zdravniku.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

novorojenček je star 16 dni, cca 1 teden ima vneto ritko, stanje se poslabšuje (prilagam fotografijo). Ob previjanju menjaje brišem z vodo ali NaCl 0,9 % ali hrastovim lubjem, posušim s fenom, ranice na tanko namažem s Sudocrem, preostalo z navadnim hladilnim mazilom. Se dojiva n-krat dnevno, lahko rečem, da neprestano kaka tekoče blato, barva je lepe rumene barve.
Kaj bi še priporočili, naj poskusim še s Praško pasto ali bi bil potreben obisk pediatra?Kako dolgo se sploh lahko neprekinjeno uporablja Sudocrem oz. Praška pasta?

Hvala za odgovor,

Lp,
Tea

tako draženo kožo je primerno mazati z negovalnimi mazili, morda kar bolj na konkretno, da se zaščiti koža pred delovanjem blata in urina. S Sudocremo ali Praško pasto mažete po potrebi, ni omejitve. Ker pa so vidne tudi ranice, pokažite to ritko otrokovemu pediatru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Naš dojenček je pred dvema tednoma dobil malce vneto ritko, mazali smo s Sudocrem, vendar ni bilo izboljšanja – rdeče pikice so se mu pojavile na spodnjem delu jajčka. Skrbeli smo za dobro higijeno, pogosto previjanje itd, vendar se je rdečica razširila še na drugi jajček in na lulček. Včeraj smo imeli rutinski pregled pri pediatrinji, ki ga je na hitro pregledala in omenila glivice. Bil je 3. cepljen, star 7 mesecev. Dobili smo kremo Canesten, mazat 3x/dan, 1 teden. Doma je sinek dobil prvič vročino (cepljenje) skozi noč smo uporabili prvič svečko v ritko in že mazali glivični predel s Canesten. Danes zjutraj je bilo stanje veliko slabše, temno rdeč predel se je razširil po celem spolovilu, med pregibi kože, nad spolovilo. Prvič ga tudi boli, ko ga mažemo s kremo. Do včeraj še opazil ni. Ker je vikend in je pediatrinja nedosegljiva nujno potrebujemo nasvet kako naj ukrepamo naprej: naj mažemo naprej? V ustih nima nobenih spremeb. Je lahko cepljenje krivo, da so se glivice razširile? “na oko” bi se strinjala s pediatrinjo, da so glivice, vendar me skrbi glede kreme Canesten, mu lahko škodi? Lahko uporabimo Bepanthen? Lp in hvala za vaš čas

Če se stanje kože slabša, pojdite na ponovni pregled. Morda bodo potrebna drugačne mazila.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

21.7. sem vam že pisala zaradi vnete ritke, bili smo pri pediatru, ki nam je najprej predpisal Daktarin, ki je stanje poslabšal, nato smo en teden mazali z mazilom Betrion, po katerem ni bilo ne boljše ne slabše. Sedaj smo prepuščeni eksperimentiranju z raznimi mazili, stanje pa se poslabšuje (prilagam fotografijo). Kot sem omenila, dojenček neprestano kaka (vodeno), oz. mu teče, prakticno ni nikoli suh, razen, če bi ga previjala na 10 minut (ne pretiravam). Ko odvaja večje količine se zvija in joka, blato pa kar “izstreljuje”. Star je 5 tednov, dojen, na teži pridobiva normalno. Gre mogoče za kakšno okužbo črevesja ali alergijo na določeno živilo?Se da opraviti kakšne teste?

Hvala.

Lahko je pridružena glivična okužba, temeljni vzrok pa je vneta in dražena koža (lahko zaradi tekočega blata). Ritko pogosto umivate z vodo, osušite s hladnim fenom, mažete pa izmenično s Canestenom (ali Lamisilom) ter mazilom, ki vsebuje cinkov oksid (praška pasta, cinkova pasta). otrok naj bo čim več brez pleničke (če se da).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
iz zgoraj prebranih izkušenj vidim, da se pri takšnih težavah maže tudi s Canestenom. Zato bi vprašala, ali gre za navadni Canesten, ki ga dobimo tudi odrasli v primeru vnetja s Candido, npr.? Ker tudi sama ne vem ali gre za glivice, sem do sedaj mazala s Sudocrem kremo, in nameravala kupiti Daktarin, ker sem prebrala izkušnje drugih, da se le ta uporablja pri teh težavah. Zdaj pa vidim, da se lahko maže tudi s Canestenom, tega pa imamo doma, tako da bi lahko kar takoj s tem probala, če gre za ta Canesten? Ali je vseeno katero od teh dveh krem prej poskusim? Ali se Daktarin, v primeru da ga dobiš na recept, ne plača? Naj vas še vprašam, ker se je ta izpuščaj/glivice pojavil prvič v 15-ih mesecih, vedno čudovita koža vsepovsod b.p., me zanima kaj bi bil vzrok pojava, saj uporabljamo že od začetka ene in iste plenice, in vedno je bilo vse b.p.? Ali je možno, da bi pitje sveže stisnjenega pomarančnega soka lahko vplivalo, ker ga je pila več dni zaporedoma, zraven pa še kako mandarino pojedla? Vendar že par dni ne dajemo nič citrusov, pa izboljšanja ni?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Tako kot Daktarin je tudi Canesten zdravilo, ki deluje proti glivicam. Uporabljamo isto zdravilo kot pri odraslih. Daktarin je na recept brez plačila.
Včasih lahko večje količine citrusov povzročijo večje draženje kože okoli spolovila ali ritke, otrok ghre ponavadi tudi v varstvo, kjer vseeno ni poskrbljeno tako kot doma, saj je to nemogoče, pa pogosto pride do draženja ali vnetja kože pod plenico. Dobro delujejo negovalna mazila s cinkovim oksidom.
Seveda pa je za vsako zadevo potrben čas in morda pač v nekaj dneh izboljšanja (še) ne more biti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
mogoče bo komu koristila še naša izkušnja… Dr. Tanč, najprej hvala za odgovor. Ker izboljšanja ni in ni bilo, smo se oglasili pri našem pediatru, ki predvideva, da so krive plenice. Sicer sem tudi sama po sumu na preveliko količino citrusov pomislila na plenice, vendar sem mislila, da bi to stežka bil vzrok, ker imamo res ves čas iste, iz iste trgovine, isti tip, isto znamko…Ampak, navsezadnje je res možno, da je mogoče kakšna serija proizvodnje bila slabše narejena, oz. iz drugega materiala. Tako nismo dobili nobene kreme, pediater je rekel, da glivice niso, in nam je dal Claritine sirup za alergijo, ki ga naj dajem po 3 ml na dan. Upam, da bo to pomagalo. Vendar že pri prvem odmerku se je otrok začel dušiti in kašljati, nakar sem ugotovila, da ima ta sirup res zelo močan – rezek okus. Tako da sem ga potem razredčila v malo vode. Upam, da ima na ta način še vedno isti učinek?
Lep pozdrav

Če je razredčenega z manjšo količino vode popil do konca, potem lahko tudi na tak način dajete zdravilo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Imam vprašanje glede moje 4 mesece stare dojenčice. In sicer danes sem ob večerne umivanju s krpico opazila da ima na pregibu med trebuščkom in nogico razjedo (krvavo črtico). Nima vnete ritke in koža je bila čisto normalna, dokler je nisem obrisala pri čemer sem kožo narahlo razprla da sem lažje obrisala. Na tistem mestu je kožica počila oz. se je naredila razjeda. Namazala sem ji zaenkrat s hladilno kremico ki pa je sicer ne uporabljam pogosto. Ritko ji čistim le z vodo.
Ali je to plenični izpuščaj ali glivice? V ustih jih nima.
Je potreben pregled?

Že v naprej se Vam zahvaljujem za odgovor

Če je rdečina v pregibu in nikjer drugje, je mnogo bolj verjetno, da gre za draženje morda preveč napete plenice na tem mestu. Poskusite manj zategniti pri previjanju, predel pa negujte (voda, sušenje, Bepanthen).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Sem poskusila na ta način in ji je izginilo.

Glede na to, da gre za kožno gubo, v kateri se stikata koža dimelj in stegna in se naravno ne more zračiti, je zdravljenje podaljšano. Lahko med kožo in elastiko plenico postavite gsazico, ki bo varovala pred nadaljnjim draženjem. Če pa se rdečina širi, je vedno večja in bolj rdeča, pojdite na pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close