plenice bombazne
Kmalu pričakujemo, pa moram kupiti še bombažne plenice.
Ko gledam po spletni strani Tosame, vidim, da obstajajo tetra plenice in kaliko plenice, kakšna je razlika?
Tudi po trgovinah so cene bombažnih plenic zelo različne, pa domnevam, da niso vse iste kvalitete oziroma verjetno debeline. Odločila pa sem se za povijanje dojenčka zgolj v bombažne plenice…torej jih potrebujem verjetno večjo količino. Prosim za kakršenkoli nasvet.
Pozdravljena!
Razlika je v načinu tkanja, bi pa vseeno rada videla, da se sami prepričate kar z ogledom.
Glede kakovosti posameznih bombažnih plenic je težko razpravljati. Izkušnja je na eni strani, pripoved drugih pa na drugi. Najbolj prepriča bombažna plenica, ki je po večkratnem pranju še vedno prijetna na otip. Najbolj smiselno je torej, da povprašate v okolici in potipate.
Število, ki je po mojih izkušnjah zadoščalo, se je gibalo med 30 in 40 plenic, vsak dan pranje+sušenje, v kombinaciji s povijalnimi plenicami. Potrebno je računati tudi na večje število pajackov ali žabic ali bodijev. Plastične hlačke kot zunanja zaščita meni niso odgovarjale, ni pa neke strokovne spornosti.
Kar nekaj stvari se nabere, če se uporablja bombažne plenice, a z veseljem pozdravljam Vašo odločitev. To zame ni nazadovanje ampak osveščenost.
Srečno!
pikecMB,
ogledaš si lahko tudi bombažne plenice znamke Racman (pleniceracman.com) ali Štorklja, ki so enostavnejše za uporabo, ker so že zašite v obliki, ki jo samo namestiš na otrokovo ritko (kot kakšno plastično). Zadostuje 15-20 plenic, seveda pa je pranje obvezno vsaj vsak drugi dan. Ker so debelejše, je pozimi tudi sušilni stroj dobra rešitev.
ga. Ahčin, vam pa hvala za spodbudo tudi v mojem imenu!
Hvala Maksi, razmišljam tudi o tem, da poskusim plenice Racman, vendar bom začela z enim kompletom, da jih preizkusim. Za Štorkljine sem slišala, da za majhne otroke na začetku niso praktične.
Ja, zahvala ideji (ki je ne razglašamo, ker smo bela vrana v svetu plenic za enkratno uporabo) gre pravzaprav ozaveščenemu delu medicinskega osebja v mariborski porodnišnici in člankom o raziskavah učinkov umetnih plenic. Našega fantka, ki smo ga v začetku poimenovali naš mali pikec, bomo poskusili negovati čim bolj zdravo, za rito pa uporabljati bombaž, kako bomo pa uspešni, bomo videli. Zaenkrat verjamemo, da smo se odločili prav.
Lep pozdrav vsem pogumnim iz Štajerske.
Mi bomo začeli z uporabo bombažnih plenic po novem letu. Za takrat se je namreč napovedal naš otroček. Sama gledam na uprabo bombažnih pleničk skrajno pozitivno in me nič ne bo odvrnilo od tega, še najmanj pa namigi, da je z njimi veliko dela. Tega dela se prav veselim 🙂 in sem prepričana, da veselje ni plod moje naivnosti. Zdravje je na prvem mestu in skrb zanj naj se začne takoj.
Vesela bom, če boš javila (če boš seveda rodila prej), kako se pleničke obnesejo in posredovala kakšno internetno inštrukcijo. 🙂
Maksi, se slišimo (beremo), do vašega roka bomo imeli že kar nekaj izkušenj. Če se bo naš mali držal računalnika, bi po njem bil čas za prvi jok in plenice okoli Martinovega… 🙂
Komaj čakamo.
Spoštovana ga. Ahčin,
imamo zdravega sinka, sedaj starega 14 dni, naravno rojenega in zalivančka, saj kljub vsemu svojemu trudu nisem imela mleka, čeprav po tihem še vedno upam, da še bo nastalo. Imam pa nekaj drugih vprašanj:
a) čez dan ga povijamo izključno v bombažne plenice, vendar sedaj že precej lula in se previjamo tudi na uro do uro in pol, razen če trdno spi, ga pustimo tudi do tri ure neprevitega. Običajno je popolnoma moker, ali je to lahko nevarno za kožo in ali ga naj kljub spancu previjemo? Koža je trenutno še lepa in še nismo imeli vnetja, s kremo za ritko pa se namažemo zelo redko, morda 1 x na dan, saj so nam mazanje odsvetovali oz. bi naj mazali zgolj v primeru vnetja;
b) kako je s sterilizacijo stekleničk in dudk, pravkar smo namreč prebrali, da bi naj sterilizacija s prekuhavanjem trajala 25 minut, pri čemer bi naj bili vsi deli (cuclji ipd) potopljeni v vodi. Ko voda vre, pa nam vedno odplavajo na vrh in tako je potopljena kvečjemu polovica… Ali je napak, če stekleničko enkrat steriliziramo in je še enkrat uporabljena temeljito pomita?
c) sinko kaka vsak drugi dan v zelo zanimivem zaporedju, najprej pokaka malo in gostejše rumeno blato, potem pa čez nekaj ur pridela polno plenico mehkejšega rumenega blata. Tudi pri tem drugem delu pa opažamo, da se zelo napenja in da je od sile cel rdeč… je to normalno pri otrocih, hranjenih po steklenički?
Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav iz Mb.
Pozdravljene!
Tudi jaz sem ena izmed tistih mam, ki je dala prednost bombažu (Tajo sem rodila 13.10.). Nabavila sem plenice od Štorklje in sem z njimi zadovoljna. Sicer je potrebno prve mesece, ko se previja dodatno uporabiti še tetra plenico. Zaradi lažjega pranja sem nabavila še papirnate lističe, ki se položijo na zgornjo pleničko (listič se nato odvrže v WC). S pranjem pa ni toliko dodatnega dela (perem na 1-2 dni).
Želim vama veliko veselja z nego vajinih dojenčkov!
Pozdravljena!
AD a) Urin sam po sebi ni napadalen za kožo. Problem iz tega naslova nastane, ko nudi pogoje za rast bakterij, ki na poškodovani koži dobijo okolje za neugodno delovanje. Koža se lahko poškoduje s kislinami iz blata, dražečimi snovmi v plenicah ali kremi.Torej popolnoma mokra plenica sama po sebi ni problem. Sedaj se lahko le prehladi, če ga ob tem zazebe. Poleti pa so bakterije bolj dejavne in koža bolj na udaru.
AD b) Pri prekuhavanju si lahko pomagate z loncem na zvišan pritisk- ko zavre, odstavite z ognja in počakate, da se ohladi. Da, dobro je, da je potopljen ves cucelj, na sme se pa držati sten, ker se rad poškoduje. Torej pri odprtem loncu nekaj poveznemo čez cucelj, da ga drži pod površino vode in hkrati voda neovirano vre. Blago , kovinska košarica, steklena palčka,…, je nakaj idej. Enako kot za previjanje, velja tudi za prekuhavanje. Bojimo se bakterij, ki se naselijo na umazaniji. S temeljitim čiščenjem bi se pozimi lahko zadovoljili, je pa tvegano zaradi ogrevanja. Čistila so v glavnem nezaželjena, zato je sterilizacija najugodnejša izbira.
AD c) Formule adaptiranih mlek se med seboj razlikujejo v podrobnostih, da lahko izbiramo najbolj ugodno za našega otročka. Pri težavah kot je težko odvajanje, najprej dodamo med obroki nekaj tekočine. Če ni željenega rezultata, zamenjamo formulo. Vsekakor upoštevamo odvajalne navade staršev.
Srečno!
PikecMB in Kornelija, čestitam za vajina dojenčka! Jaz sem še v enem kosu 🙂
Zanima me, če sta morda poskusili pri novorojenčku namestiti pleničko brez dodatnega vložka. Proizvajalec omenja, da na začetku vložek niti ni nujno potreben.
Lep pozdrav in veliko zdravja ter sreče!
Maksi,
mi pri našem novorojenčku uporabljamo zaenkrat samo še bombažne tetra plenice, previjamo se pogosto zaradi pogostega lulanja, s 50 plenicami in dnevnim pranjem pridemo ravno prav skozi. Sploh ni tako hudo kot strašijo tisti, ki tega niti poskusili niso. Mali se rad previja in je sam nemiren, če je preveč moker ali pokakan, potem pa tako posluša, kaj se dogaja in riše čudovite šobice začudenja… Kožo ima lepo zdravo kot drugod po teleščku in še nobenih izpuščajev ali vnetja. Razmišljamo pa, da bomo čez čas testirali Racmana… pa se beremo takrat.
Držimo pesti, da bi vama šlo vse dobro in da bi bila zdrava oba,
lep pozdrav iz Mb,
K.
Prve tri mesece je potrebno široko previjanje. Zato smo se mi odločili za naslednji sistem – štorkljina hlačna plenica + vložek + tetra plenica (zložena v zmajčka) + papirnati vložek (da se blato lahko odvrže v WC). Ker imamo v stanovanju kar precej toplo in se tudi dovolj pogosto previjamo, smo zaenkrat izpustili prekrivne hlačke. Nabavila sem tako volnene kot tudi neprepustne – volnene uporabljam samo kadar je hladneje in gremo ven na sprehod. Za ponoči pa uporabim Pampersko + nočno Štorkljino pleničko (frotir) – da pri nočnem dojenju ni potrebno previjati – zvečer ritko tudi namažem z Lamprehtovo kremo (MB lekarne). Do sedaj še Taja ni imela vnete ritke in upam, da bo tako tudi naprej.
Pa še količine: nabavili smo 30 tetra plenic, 20 štorkljinih dnevnih in 3 nočne plenice – s to količino ni potrebno prati vsak dan.
Upam, da sem kaj pomagala.
Lep pozdrav, Kornelija
Forum je zaprt za komentiranje.