Najdi forum

Plačilo doma za ostarele za strica?

Pozdravljeni!
Pred tremi tedni je očeta izdalo srce in so ga odpeljali na intenzivo v Celje, ker je bil trideset minut brez kisika, se je oživljanje, sicer končalo pozitivno, vendar so zdravniki ugotovili, da čeprav diha sam, mu možgani ne delujejo več in je 24 ur na dan odvisen od oskrbe tretje osebe. Trenutno sem postavljen pred dejstvo, da nikoli več ne bo normalno funkcioniral in, da mu je potrebno priskrbeti varstvo v domu, kjer mu bodo omogočili 24 urno oskrbo. Prosil bi Vas, da mi svetujete:
– kako dolgo traja, da CSD izda odločbo o skrbništvu?
– glede na dopis, ki sem ga prebral na tem forumu, kjer pravite, da je plačilo doma potrebno, kar se razume. Me pa zanima ali je dejstvo, ki ste ga navedli, da vso zdravstveno oskrbo in nego krije zdravstvena zavarovalnica, če je dodatno zavarovanje krito, ali moram ne glede na to vseeno doplačati oskrbo?

Že v naprej hvala za odgovor!

Lep pozdrav
Lepo bi vas prosil za odgovor na moje vprasanje. Moja starsa sta pijanca katera sta v svojem zivljenju pognala vse imetje zdaj zivita v podnajemniskem stanovanju. Moj brat in sestra sta brez sluzbe edino jaz imam druzino in sluzbo. Zanima me kako se lahko izognem placevanju za njuno prezivljanje v domu za ostarele ker jih videt ne morem. Pod njuno streho sem bil veckrat lacen kot sit, ko sta bila pijana sta me veckrat vrgla iz hise kot fanta starega 10 let. Prosim pomagajte mi, ne oropajte me se zadnjega dostojanstva
Hvala
Miha

pozdravljeni

zanima nas kot doplačnike oskrbnine v domu upokojencev

glede na situacijo kot je bila posredovana javnosti

koliko premalo zaposlenih je v domovih upokojencev

ko se greš pogajat za nižjo ceno oskrbnine , ti razlagajo koliko minut na dan brišejo prah na določeni polici, ali pa na balkonu, čeprav nobena oseba iz te sobe na balkon še stopila ni, pa ne vem koliko minut nosijo hrano v sobo, verjemite neštetokrat ko smo na obisku, vidimo koliko časa se kao porabi za neko delo, pa sploh ni tako…….sicer sestram vsaka čast za mizerne plače delajo preveč

domovi pa si gradijo palače na naših plečih in ustvarjajo milijonske dobičke

KJE JE TU PRAVICA……..NI JE ………….

skratka zanima me če je možno zahtevati preveč plačano oskrbnino glede na normative , kaj zaračunajo in koliko od tega izvajajo

mislim oderuški so za mizerne plače in pokojnine, nikogar nič ne zanima kako se prebijamo svojci čez mesec, če imamo za lastne položnice in kruh , nenazadnje zato hodimo v službo,

ne pa samo po zakonu si dolžan

mislim da so doplačniki v degradiranem položaju v tej malo kruti sloveniji

DOPLAČNIKI OSKRBNIN

Ko občan ki je v domu, umre in mu je občina doplačevala namestitev, preide njegovo morebitno premoženje do višine dolga, v last občine, ki ga nato proda da si poplača dolg. Do tu je vse v redu, problem nastane kadar pride do cenitve premoženja, saj je običajno premoženje dolžnika močno podcenjeno.

Spoštovani!

Žal se je položnice z DSO staršev zelo težko znebiti, saj bi takšno možnost izkoristili vsi državljani in ne samo tisti v takšnem položaju.
Odločite se lahko za posvet z strokovnjakom za družinsko pravo.

Sicer ima vaša problematika tudi pravno osnovo :
124. člen
(1) Polnoletni otrok je dolžan po svojih zmožnostih preživljati svoje starše, če ti
nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti.
(2) Polnoletni otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neopravičenih
razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega.
(Po ZZZDR)
Upam , da ste problem rešili čimbolj ugodno

lp

Prebrala sem vsa vprašanja in odgovore in mi je jasno, da se občina v zemljiški knjigi vpiše kot dedič nepremičnega premoženja. Kako pa je z vrednejšimi premičninami, npr. avto, traktor?

Spoštovani!

Zakon predvideva svojce za plačevanje doma za ostarele in jasne opredelitve glede premičnin Vam žal ne morem ponuditi.

Rad pa omenil tudi, da v primeru nezmožnosti svojcev za plačevanje doma za ostarele predvideva oprostitev plačila storitev. Center pri določitvi zneska ugotavlja mejo socialne varnosti posameznika. V tem primeru stroške praviloma (do)plačuje občina, kar se vknjiži v zemljiški knjigi na nepremičninah starostnika in občini zagotavlja povračilo prispevka k preživljanju. Višino stroška oskrbe je možno zmanjšati, če je starostnik upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo, o čemer odloča Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ta dodatek je nepovraten, zato ne bremeni starostnikovih nepremičnin, kot to velja, ko za oskrbo doplačuje občina.

S težavo Vam z gotovostjo odgovorim na vprašanje, zato priporočam posvet z strokovnjakom družinskega prava oziroma pogovor z družinskimi člani o oskrbi starostnika.

lp

New Report

Close