Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? Plače,Plače….še …še več hočem

Plače,Plače….še …še več hočem

He, plače …. denar …kdo pa ga ne bi imel, veliko, več, še več. Ko enkrat ugotoviš, kaj se zanj dobi, ga nikoli ni dovolj.
Sedaj pa, kako do njega. Lahko počneš nekaj takšnega, kar drugi potrebujejo in si postaviš glede na povpraševanje svojo ceno. In tu je bistven problem, da razsaja “foušija” do dohtarjev, ker pač njih potrebujemo vsi in si lahko postavljajo svojo ceno in si jo bodo dokler bodo obstajali. Imajo vso pravico do tega, kakor jo imajo vsi ostali, ki pa je ne znajo oz. ne smejo izkoristiti. Med delavci v neposredni proizvodnji še dolgo ne bo pravih sindikatov, ki bi se borili za njihove pravice. Na vseh nivojih so bili izigrani in sedaj se šele pobirajo iz pogorišča prejšne države. Jasno, da je njihov gnev usmerjen v stvari, ki jih vidijo, preberejo in slišijo (šolstvo, zdravniki, pravniki …. ) pri tem pa delodajalci (vključno z državo) s pridom to izkoriščajo, in se skrivajo za tem.
Kar nekaj vode bo preteklo, da bodo ljudje spoznali kdo je njihov “tapravi” sovražnik.

Če imajo zdravniki dovolj velike plače, bi rada dr. Kebra vprašala, zakaj pa potem več ne opravlja tega poklica. Očitno ni bil preveč zadovoljen z zdravniškim poklicem.

Vsi govorijo, kako malo denarja ima država. Zakaj pa imajo potem poslanci tako visoke plače?
Sem študentka medicine in sem neprestano depresivna zaradi študija. Samo tisti, ki je dal ta študij skozi, ve kako je naporen. Koliko imamo vaj, kolokvijev, predavanj (ki so obvezna)… Drugi študentje so dosti manj obremenjeni. Poleg tega sem brez denarja. Celih 8 let bom odvisna od staršev. Ko bom pa končala faks, ne bom v bistvu še nič. Po faksu me čaka še enkrat toliko učenja. Kdaj bom torej imela čas za družino, kdaj si bom zaslužila dovolj denarja za stanovanje, avto. Vem, da bo kdo rekel, zakaj pa si se odločila za ta študij. Danes se ne bi več. Ko sem končala gimnazijo sem na svet gledala z drugačnimi očmi. O denarju nisem razmišljala. Mislila sem si, kako fajn, da bom lahko pomagala ljudem. Želela sem si tudi, da bi pomagala svoji bolni babici, ki pa je že na žalost umrla. Tudi moj oče je hudo zbolel , kar mi je šelo odprlo oči, da je življenje zelo kratko in da ga ni vredno preživeti za knjigami in v bolnicah, v katerih vidiš le trpljenje. Poleg tega pa ne dobiš primerne plače za ves tvoj trud.
Želela bi opozoriti tiste, ki nameravajo študirati medicino, naj resnično premislijo o celotnem izobraževanju, naj gredo v bolnice, naj se seznanijo z umirajočimi bolniki…
Šele potem se odločite!

Draga Lea,

A ne, kako so vsi moralni pa prepricani, da imajo svoje mnenje, pa da so opremljeni s podatki. Pa le niso oni tisti, ki se zbujajo z enim takim zoprnim obcutkom, da tudi ko das vse od sebe ne bo dovolj in da zahtevajo od tebe, da si svetnik, zraven pa da jim se ponizno kimas. Imas kaj prijateljev s filo faksa? hehe.. bodoci profesorji, ki se ucijo iz na roke napisanih zapiskov, zdihujejo tri dni pred izpitom in se ucijo cele dneve (tri). In o tej odgovornosti profesorjev se tudi toliko govori. Ne vem kako bi se to definiralo. Moja sosolka iz gimnazije je naredila samomor. Seveda nihce ni klical uciteljev na odgovornost. Revi se je pac zmesalo.

Kar pa se tice politike. Kaksnih deset dni po referendumu o umetni oploditvi samskih zensk, ki bojda grozno veliko stane in je moralno strasno spotakljiva, so kupili deset (ce se ne motim) ameriskih vojaskih dzipov za par milijonov dolarjev. Najbrz bodo res prav prisli, ko bomo v natu. Kar je menda sploh edini nacin, da se obranimo pred… kom ze?

Razne Mojce in podobni imajo pa sploh sreco, da ne recemo vsi skupaj dovolj in si izberemo kaksnega boljsega poklica. V bistvu cela medicina temelji na eni precejsnji naivnosti.

V glavnem, kar sem ti hotela reci je, da ne mores potolci v tla svojega poklica zato, ker so pac razmere taksne, se sploh pa ne zaradi primitivnosti posameznikov. To si sama vsak dan ponavljam. Zdravniski poklic ima pac poseben status, kar prizna vsak, ce ne prej pa takrat, ko mu gre za zivljenje. In ce se ukvarjas s stroko in pustis politiko, da gre malo mimo tebe, potem vcasih tudi najdes malo tistega, zaradi cesar si sla studirat medicino. Domnevam, da si se bolj na zacetku faksa. Kar se denarja in odvisnosti od starsev tice, ti povem, da je obupno. Ampak imas tudi toliko dela, da vecinoma reces ok, briga me. Samo vcasih ti pa le malo prekipi in se ti zazdi potrebno, da pojasnis ljudem neka dejstva, kot sem jih jaz zadnjic. Pa ne vem, ce ima sploh kaj smisla. Jaz grem ponavadi na jogging, se zmatram, potem mi je pa ze vseeno.

LP
Sandy

sploh se ne strinjam s tem ,da je zdravniški poklic nekaj posebnega in da je porebno vložiti v ta poklic dosti več učenja in kasneje znanja….vsak poklic je po svoje zahteven…..v naši državi je velika napaka to, da ni meril….poslanci, vlada in nekatere vladne službe imajo previsoke plače, glede na moč in sposobnost gospodarstva….to je dejstvo in vse javne službe, ki se plačujejo iz tega koša bi morale imeti plače glede na sposobnost gospodarstva in konec in amen…..ko bo gospodarstvo tako močno in ustvarilo dosti več, se bomo lahko pogovarjali o višjih plačah, prej se pa ne moremo……lahko se v javnih službah med seboj zmenite, katerim se plače znižajo in katerim se zvišajo, to je edina možna pot…..a sploh kdo ve, koliko ljudi v Sloveniji prejema minimalno plačo, to je usranih 92.000.00 sit bruto….bruto, ljubčki moji…….in koliko ljudi prejema socialno pomoč, pa koliko ljudi prejema minimalno podporo kot brezposelni…itd…itd…..ne moremo se mi primerajti z neko evropsko državo, npr. Nemčijo, kjer kvalificirani delavci zaslužijo cca. 2000-3000 dem, zdravniki in ostali poklici z visoko izobrazbo pa od 5000-6000 dem dalje….ampak še vedno je razmerje približno 1:2.50……kar bi pri nas pomenilo, če zdravniki zaslužijo, ali naj bi zaslužili 500.000.00 sit, potem naj bi delavci okrog 200.000-250.000.00 sit……..v tem primeru bi Slovenijo pobralo v pol leta…….jasno je, da ne moremo plač višati samo v javnih službah, ker bomo imeli delavce takoj na cesti..ŠRAJK….ŠTRAJK……in neumni bi bili, če ne bi šli na ceste…….pri nas imajo evropske plače samo politiki, pa povejte če je to prav….
po drugi strani pa mora Slovenija graditi avtocsete, ki požrejo milijarde in milijarde, pa še marsikaj moramo zgraditi in do takrat bomo vsi malo potrpeli, ali pa tudi ne….kdor ima možnost naj gre v tujino, bo videl kako je tam fajn….skoraj indija koromandija…..

Draga Sandy, vsi na tem forumu imamo pravico izrazati svoje mnenje…saj ves..ustavna pravica itd…drugace pa vsi ,ki tukaj na forumu pisejo tako ali drugace podajajo svoja mnenja….saj zato pa pises na forum…

>>

se dobro, da vsi zdravniki ne razmislajo tako, kot ti…glede kolicine denarja ipd. me sploh ne moti, ce bos v enem letu zasluzila dvajset ali dva miljona SIT….jaz bom imela se vedno dovolj…saj ves, vse lahko gledas iz vecih zornih kotov…enkrat bo dovolj, drugic ne…

Lp Mojca

Kar se tiče plač zdravnikov nimam nič proti. Moti pa me to,ker so zdravniki kot stokovno najvišje usposobljeni in “odgovorni”??? postopke zdravljenja dvignili nad ves ostali kader, ki ravno tako dela z bolanimi ljudmi. Tu mislim predvsem medicinske sestre vseh profilov in ostali kader. Neodgovoren je takšen način sortiranja zdravstvenih delavcev saj so zdravniki, ki so visoko univerzitetno izobraženi ljudje poskrbeli najprej za svoje plače in riti na ostale pa so pozabili. To so dokazali s svojim štrajkom in pogoji ki so jih postavili takrat. nikjer pa niso bili omenjeni ostali delavci iz zdrvstva. torej mi zdravniki potem pa dologo nobenega.Ravno tako je na področju zasebnega zdravstva, kjer so v velikih primerih pacienti samo objekti s katerimi zdravniki trgujejo in si si marsikje polnijo žepe. Ko pa postane pacient resnično bolan pa mu rečejo najboljše je da se prestavite h kakšnemu zdravniku v zdravstveni dom za mene ste predragi. Kakšna pa je kontrola zasebik zdravnikov po strokovni plati pa je drugo vprašanje. Pa zaenkrtat dovolj.

Pozdrav

Kot vidiš, nobene podpore, praktično od nikoder. To se ti bo dogajalo celo življenje.
Lahko ti povem, da sem jaz svoj čas hodil na faks in se ubijal tako z eksistenčnimi in študijskimi problemi. Sicer vse skupaj ni izgledalo tako depresivno, žal pa se je pokazalo čez čas, da je mi je od vsega tega, ko sem končal, na koncu ostalo le še veselje do poklica in znanje, ki sem ga pridobil, prodati to v naših razmerah, pa je že druga zgodba in druga depresija.
Vendar pa me je življenje naučilo nekaj. Ko si najbolj na tleh, in nikjer nikogar (niti z dobro in iskreno besedo), ko se v želji po napredku skala zopet zavali po hribu navzdol, takrat moraš pokazati svojo pozitivno trmoglavost in resnično pozabiti na vse, kot pravi ena od udeleženk te razprave in iti naprej. Še tako majhen uspeh v prej neizhodnega položaja ti da neznansko moč za naprej, zato, ker je to kar si naredila samo tvoje in dobra samopotrditev.

Žal je to, kar sem napisal tudi vse, kar ti lahko v tem trenutku naredim zate in ti dam kot popotnico v naljevanju tvojega študija. Vstrajaj, trmoglavi, zase … saj že veš kako je z drugimi in pomočjo drugih.

Andrej, malo pretiravaš…..sploh ne razumem, zakaj tako drastična podpora in zakaj……kakšno podporo bi npr. moral dati jaz, da bi bil ti zadovoljen in kdo sploh kaj udriha čez dohtarje…..gre enostavno zato, koliko denarja ima država za javne službe……tako da, dragi Andrej se boste morali znotraj javnih sektorjev zmenit, komu boste kaj vzeli in komu dali…….mi v gospodarstvu dodatnega denarja nimamo in ga nismo sposobni dati…..lahko se celo zgodi, da ga bomo dali še manj kot doslej, kajti pripravlja se baje generalni štrajk v gospodarstvu- zahteva po povečanju plač….od kod bo vzelo izžeto gospodarstvo, ne vem…..če imaš ti kakšno čarobno formula, ali paličko, s katero potrkaš po mizi in dobiš kar želiš, povej, rad bom prisluhnil…..

He, tudi jaz delam v gospodarstvu, da ne bo pomote.
Problem gospodarstva (in tudi države) pa je ta, da se premalo in premalo kvalitetno dela in da ne rečem, preveč krade. Po samosvojitvi si je vsak utrgal svoj kos pogače na pošten ali nepošten način, zavzel svojo pozicijo, napolnil žepe. Sedaj lepo izkoriščajo ubogo rajo. Za prikrivanje svoje nesposobnosti in ostalih svinjarij, pa nam servirajo zdravniške, policajske, učiteljske … plače. Podlo do skrajnosti.

pa reciva, da imaš prav, ampak nisi pa povedal kako sedaj rešiti problem plač…..
od kje vzeti…..

Ljudje so pripravljeni plačati ta strošek iz lastnega žepa v tem trenutku in naprej, ko bodo vedeli, koliko in kje pa uhaja denar iz njihovih žepov na druge načine, ki so manj transparentni kot so plače zdravnikov in stroški zdravstva.
Poglej zavarovalnice, kako odirajo ljudi. Me prav zanima ali upravičeno postavljajo tako visoke cene za svoje storitve. Banke … lopovščina prve vrste. Samo izmišljajo si nove prispevke, ko poslujejo s tvojim denarjem, da ne govorim o bankah podružnicah … . Nenazadnje država, ki s svojo inflacijsko politiko dobesedno krade ljudem, le da tega nihče ne opazi.
Za kaj potem porabi denar, hm … še vprašati ne smeš.
No, in kot sem rekel, sedaj pa nam v ospredje potiskajo zdravnike, ki bodo s svojimi plačami ubobožali državo …. Smešno.

Konec koncev, naj se minister v vladi zavzame za svoje ljudi in pokaže, kje vzeti denar, v okviru proračuna in ne, da jamra, da denarja ni. Naj pokaže s prstom na tiste, ki preveč in zakaj trošijo in napačno ravnajo denarjem. Na naslednji seji parlamenta, v številkah z imeni . Ali pa bo morala spet izbruhniti kakšna bančna afera, da bomo izvedeli, koliko denarja je oz. bo izpuhtelo iz proračuna.

Amen

Naj mi oprostijo vse vrle študentke in študenti medicine, a ko tako prebiram
njihova tarnjanja in jamranja, me postane rahlo strah.Strah za vse tiste
bodoče paciente, ki bodo nekoč iskali pomoč pri teh bodočih zdravnikih.Strah
za zdravje tistega naroda, ki bo upal na ozdravitev od teh “strokovnjakov”.
Ker, če so že zdaj tako zafrustrirani, nezainteresirani in nehumani, se sprašujem,
kakšni bodo čez par let.Če jim je že zdaj glavno bistvo njihovega poklica
služenje denarja, potem se zares lahko veselimo napredka našega zdravstva.
Če bomo, seveda, sploh še imeli kakšnega zdravnika, glede na to, kako zelo si
želijo ostati v domovini.

Naše zdravstvo je total na psu. Zdravniki sploh ne vedo več kaj je to ‘zaupnost do pacientov’. Izobraženost je tudi nekje tam pri dnu. Potem bi pa radi višje plače…

Človek dobi občutek, da so študirali medicino samo zaradi denarja. Verjetno to sploh ni daleč od resnice.

Oprosti, ampak nesramna si do ostalih študentov. Spomnim se samo dveh izpitov, pri katerih so zadostovali trije dnevi. Hodila sem na filo faks. In zelo redko se učiš iz zapiskov – ponavadi le za predmete, pri katerem ni dostopne literature. Večina, ki hodi tja, študira dve stvari. In zaposli se kot učiteljica biologije (to bi verjetno lahko učila), da boš videla, kako nehvaležen posel je to. Kar navadi se na prasico za hrbtom!

PS. Menim, da je tvoj študij zelo naporen in tudi priznavam, da je verjetno težji od mojega, vendar tak odnos ni primeren.

Iz časov študija poznam kar nekaj medicincev. Zares so bili bistveno bolj obremenjeni kot ostali (obvezna predavanja, zahtevnost študija …). Že pogoji za vpis in sprejemni izpiti so bili neprimerno težji kot drugje. Večina nas ostalih je lahko ob študiju delala preko študenta in tudi za žuriranje nam je ostalo dovolj časa. Sama medicine ne bi nikoli študirala, saj je že samo področje dela psihično izredno zahtevno (težki bolniki, vaje na patologiji …). Lahko pa rečem, da moj mož, ki je zdravnik, dobro zasluži – odkar je šel ven iz zdravstva.

Mogoce naslov te teme malo zavaja in bi zato kdo pomislil, da se gre samo za denar. Se zdalec se ne gre samo za denar. Gre se za to, da imajo tudi zdravniki pravico biti posteno placani za svoje delo, obsega katerega se povprecen clovek sploh ne zaveda in ko mu poves, pravi da lazes. Tudi jaz osebno hocem samo normalno zivljenje. Navelicana sem ze tega, da zdravnike vlacijo po zobeh na TV in po casopisih. En dan pjuvate po meni, naslednji dan mi boste jokali v ordinaciji. Da ne bo pomote, vsakega potolazim po svojih najboljsih moceh. In ja, resno razmisljam o tem, da bi obesila medicino na klin. Ko sem se jaz pri petih letih odlocila za ta poklic, zdravniki se niso bili dezurni gresni kozli za celo politicno sceno (na sreco imamo se cerkev, da se ogenj malo porazdeli). In kot je ze gospod Andrej povedal: poiscite si pravega krivca. Gospe, ki tukajle ugatavljate, kako bedni smo medicinci in kako malo znamo, pa razmislite, komu delate v resnici najvecjo skodo. Zdravnik, o katerem imate tako slabo mnenje, vam bo le stezka kaj pomagal.

Pa ne bodite prevec preseneceni, ce se kdo od nas tudi brani. Hvala vsem tistim, ki zastopite o cem govorim.

Še enkrat preberi moje sporočilo. Nikjer nisem žalila nobenega iz filofaksa, pa tudi druge študente ne. Rekla sem samo, da smo medicinci bolj obremenjeni kot drugi. Kar je pa res, že zaradi tega ker je faks najdaljši.
P.S. Mislim, da se ne bi mogla zaposliti kot učiteljica biologije (nimam ustrezne izobrazbe). Pa še to: nobenega faksa ne pocenjujem. Kar hočem povedati je le to, da nisem zadovoljna s svojo izbiro študija in bi bila rajši študent kakšnega drugega faksa, ki bi mi omogočil več prostega časa. To je pač moje mnenje.

Me zanima, kaj vi kdaj dobrega naredite za druge ljudi.

Dosti je takšnih ljudi ki mislijo kot ti. To je na koncu zahvala za dolg študij in trdo delo, za vsa dežurstva, za delo z na smrt bolnimi ljudi. Vsi ljudje se non stop pritožujejo nad zdravniki. Res je da delajo napake, kljub temu pa so rešili že na stotine življenj. Npr: mojega soseda je infarkt- brez zdravniške pomoči ne bi preživel.
Meni se ne gre toliko za plačo. Gre se mi le za način življenja, za vse noči in praznike, ko dežura zdravnik, drugi pa mirno spijo; za strokovno napako, ki jo bom utegnila narediti in s tem komu naredila škodo…
Zaradi vsega tega ne želim biti in tudi nikoli ne bom zdravnik . Trenutno se ukvarjam z vsem možnimi drugimi službami in faksi. Pripravljena sem tudi pustiti študij medicine, kljub temu da imam dobre ocene. Takšna je pač moja odločitev. Rada bi imela službo, kjer bi delala 8 ur na dan, vse vikende bi rada bila prosta. Rada bi imela čas zase in za svojo družino. Vse kar hočem povedati je to, da medicina zahteva od človeka veliko žrtvovanja in da je to težek poklic. Najlaže je vse to gledati od daleč in kritizirati zdravnike. Vem, da veliko mojih sošolcev misli tako kot jaz. Zdravnikov pa je v Sloveniji že tako in tako premalo.
Vsem tistim, ki toliko kritizirajo zdravnike, bi rada povedala, da bo mogoče kdaj prišel čas, ko bo njihovo življenje ali pa življenje bližnjega odvisno od zdravnikov.

New Report

Close