Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Piki žuželk

Piki žuželk

Pozdravljeni,

ker je sezona preživljanja prostega časa v naravi tik pred vrati, bi vas povprašala za par nasvetov okoli ravnanja pri pikih žuželk pri dojenčkih do 1. leta, pa tudi kasneje. 🙂
Veliko vikendov bi radi namreč preživeli na precej odmaknjenem kraju, kjer ni tako hitrega dostopa do zdravnika v primeru alergijskih reakcij, zato me zanima, kakšna oblika “prve pomoči” pri pikih čebel, os, sršenov in ostale rojnatih žuželk obstaja; v tem smislu, da nudimo dojenčku zaščito, blaženje pika, ipd. Skratka, nekaj, da bi imeli pri roki, kak gel, tablete, mazila, itd.
Nekaj sem na to temo že izbrskala, če povzamem:

PIK ČEBELE: pogledamo, kje je želo in ga s pinceto izvlečemo; morebitno oteklino hladimo z ledom in kisovimi obkladki
PIK OSE, SRŠENA: gre za malo bolj “hud” pik, verjetno samo hladimo z ledom.

Kakšen fenistil? Kamagel?

Na kaj moramo biti pozorni še pri takih pikih? Koprivnica po telesu, oteženo dihanje, astma, otečenost otroka – še kaj takega? V kolikem času po takih reakcijah je potrebno do zdravnika, nujne pomoči?

Kaj pa glede komarjev? Preventivno namazati.

Ne mudi se z odgovorom. Verjetno sem še kaj pozabila, vabim tudi mamice, da dodajo še kakšen nasvet, če seveda lahko.

Lp

Ukrepanje, ki ste ga napisali, je tisto rpavo.
Anafilaktične, torej življenje ogrožujoče reakcije, se zgodijo po prvem ali po naslednjih pikih, nikoli po prvem, saj telo še ni senzibilizirano. V primeru anafikaltične reakcije, še posebej, če je pik v področje ust/vratu (ko se lahko večja oteklina pojavi tudi v primeru, da ne gre za anafilaktično reakcijo), prizadeto mesto hladimo in odhitimo do zdravnika. Antihistaminik (CLaritine) je sicer v redu, vnedar deluje po 20 minutah, kar je običajno za hitre in nevarne anafilaktične reakcije prepočasi.
Na splošno pa hladimo in damo antihistaminik.
Kamagel in Fenistil gel blažita mesto vboda, učinkovitost je primerljiva s hlajenjem.
Komarje odganjamo z repelenti, ponoči pa se najbolj obnese protikomarna mreža na oknih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni !

Tudi mi imamo vsako leto težave s komarji,veliko smo na morju in moj šest letni sin je vedno zelo popikan. Skrbi me pa to,ker mu na mestu vboda vedno zelo oteče in je rdeče,nato se naredi majhen mehurček z vodo in ko se ta predre nastane krasta,ki potem dolgo ne izgine.Poskusili smo že z vsemi zaščitami in kremami,spreji,pa nič ne pomaga.
Prosim vas za nasvet,kaj storiti ob taki reakciji kože ?

Moram pa dodati,da ga je v teh dneh že nekaj pičilo in je imel spet otečeno,pa smo namazali z domačim žganjem in je oteklina hitro izginila.

Hvala in lp

Alkoholno vodni mrzli obkladi so vedno prva (in odlična) izbira za hlajenje pikov. Žganje je alkohol, vendar bi ga pri otroku raje redčili v razmerju 1:1.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor,me pa skrbi,ker mislim da je celo alergičen na pike komarjev.Katero zdravilo,sirup bi mi vi priporočali ?

Hvala in Lep pozdrav

Komar vedno ob piku v telo spusti snov, ki povzroči nastanek urtike, srbeče otekline, ki je enaka kot je pri koprivnici-urtikariji. Torej ne gre za alergijo, pač pa normalen odziv ob piku komarja. Ker ima otroško vezivno tkivo nežno in rahlo strukturo, se lahko med vezivom nabere veliko tekočine in je zato oteklina pri otrocih povečini zelo velika.
Običajno priporočimo kar antihistaminike, torej najpogostejši Claritine.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close