Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija PERFUZIJSKA SCINTIGRAFIJA MIOKARDA Z OBREMENITVIJO

PERFUZIJSKA SCINTIGRAFIJA MIOKARDA Z OBREMENITVIJO

Pozdravljeni,

Star sem 47 let. Zaradi težav sem opravil perfuzijsko scintigrafijo srca. Želel bi razlago izvida.

Hvala.

Izvid:

PERFUZIJSKA SCINTIGRAFIJA MIOKARDA Z OBREMENITVIJO
I20.9 Angina pektoris, neopredeljena
Radiofarmak: 99 mTc-tetrafosmin (obremenitev) – pripravljena aktivnost: 520 MBq, čas priprave:
5.3.2024 ob 10.47 uri, čas aplikacije ob 11.00 uri. 99 mTc tetrafosmin (mirovanje) – pripravljena
aktivnost: 522 MBq, čas priprave: 6.3.2024 ob 10.38 uri, čas aplikacije ob 10.47 uri.
IZVID
Pred preiskavo v telefonskem pogovoru preverimo anamnestične podatke o bolezni srca.
Izvedba preiskave:
Radioindikator apliciramo med cikloergometrično obremenitvijo z 125 W (72 % maksimalne
predvidene) in naslednji dan v bazalnih pogojih – mirovanju po protokolu za viabilnost.
Krvni tlak je porastel iz 176/89 mmHg do 258/97 mmHg pri največji obremenitvi, srčna frekvenca iz
86/min do 152/min, največji dvojni produkt 39.200 mmHg/min.
Med obremenitvijo v EKG ni bilo znakov ishemije ali motenj srčnega ritma. Ob tem ni bilo prsne
bolečine, prisotna zadihanost.
EKG prožena SPECT ventrikulografija:
Scintigrafsko je votlina levega prekata primerno velika (EDV 116 ml), globalna sistolna funkcija je
dobra, z izračunanim iztisnim deležem okrog 67 %. Segmentnih motenj krčenja ni.
SPECT perfuzijska scintigrafija:
Zaradi prekomernega kopičenja radioindikatorja v bližnjih abdominalnih organih scintigrami kljub
ponovljenemu slikanju ne uspejo optimalno. Ocena spodnje stene je zato nezanesljiva.
Na scintigramih med obremenitvijo je videti zmanjšano kopičenje radioindikatorja v apeksu in
apikalnem spodnjem segmentu.
Na scintigramih v mirovanju se kopičenje v omenjenem področju izboljša.
MNENJE:
Ob doseženi stopnji telesne obremenitve in dvojnem produktu.

39.200 mmHg/min ugotavljamo
scintigrafske znake reverzibilne ishemije levega prekata v apeksu in apikalnem inferiornem
segmentu. Ocena inferiorne stene je sicer manj zanesljiva zaradi artefaktov.

Po SPECT scintigrafskih kriterijih je miokard levega prekata v celoti viabilen.
Primerno velika votlina levega prekata z ohranjeno globalno sistolno funkcijo.

Spoštovani

Omenjate, da ste zaradi težav opravili perfuzijsko scintigrafijo srca. 

Kakšne težave ste imeli? Namreč, kljub relativno veliki obremenitvi in doseženi frekvenci 152 utripov/min,, ni dosežena meja angiozne bolečine (bolečine v prsih zaradi slabše prekrvavitve srčne mišice). To je seveda zelo dobro. Vse navedeno v izvidu presikave (viabilnost srčne mišice, ohranjena sistolna funkcija, normalna velikost levega prekata) je prav tako dobra ugotovitev. Sicer so ugotovljeni scintigrafijski znaki reverezibilne ishemije levega prekata v področju apeksa (spodnji del srca), kar dopušča možnost, da je kakšna od koronarnih arterij, ki prehranjuje spodnji del srca delno zamašena s plaki (plakom), ki ob večji obremenitvi nezadostno prenaša kri v ta del srca, v mirovanju pa je oskrba srca s krvjo OK. Ker ni bilo ugotovljenih znakov ishemije miokrada med samo preiskavo (ob obremenitvi), vse kaže, da gre za manjši obseg zaprtja kakšne od koronarnih arterij. Čeprav je scintigrafija dokaj natančna metoda, moram poudariti, da je le koronarografija tista preiskava, ki nam da najbolj zanesljive podatke.

LP

Pozdravljeni,

Kot omenjate, je izvid relativno dober. Že tri leta imam težave s tiščanjem v prsih, zlasti med naporom, tudi s težkim dihanjem.  To se dogaja neredno. Kakšen dan ali celo teden je skoraj čisto v redu. Potem pa pride dan, ali več, ko se počutim čisto zanič. Skoraj ne morem po stopnicah, ker sem takšen kot bi bil zadihan. Težko diham in srce mi večkrat nekako poskoči. V tistem trenutku me prime nekakšna panika, strah. To se po par minutah umiri. Večkrat pa me tudi brez vzroka zaboli v levem zgornjem delu nad prsnico ,višje od srca. Bolečina se širi v ramo in levo roko nekako do komolca. Pri tem imam občutek kot da bi potovala po nekem živcu, če me razumete. Nekako po črti sredine roke, kjer je največja in potem se širi navzven po roki. Od komolca navzdol do zapestja pa je bolečina manjša ter je samo po črti. To mine v petih desetih minutah.

Bil sem že na uz srca. Tam je vse v redu. Res ne vem kaj mi je, ker to počutje postaja čedalje slabše.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

Opisane težave imajo sicer določene značilnosti ishemične srčne bolezni t.j. nezadostne prekrvavitve srčne mišice ob naporu vendar to, da med preiskavo in 152 utripi, niso dosegli meje ishemične bolečine je malce nenavadno. Če se opisana bolečina pojavlja samo oz. predvsem ob naporu, potem svetujem nadaljno diagnostiko (CT koronarnih arterij ali celo koronarografijo), da se potrdi ali izključi koronarna bolezen. Možno je, da prihaja tudi do spazma koronarnih arterij, ki se pojavi tudi če je koronarna arterija načeloma zdrava in v zadostni meri s krvjo oskrbuje srčno mišico. Pa še to, če je bolečina v roki ostra potem lahko kaže na mišično skeletno bolečino in ne na srčno bolečino. Namreč ko gre za srce je bolečina tiščajoča, pekoča, nikoli pa ni ostra, zna pa biti zelo huda.

LP

pozdravljeni,

Hvala vam za izčrpne informacije, ki jih nisem nikjer drugje do sedaj dobil. Bolečina v roki pa je pekoča ter tišči.L.p.

New Report

Close