Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje HR Neplodnost – HR PCOS i planiranje trudnoce

PCOS i planiranje trudnoce

Postovani prof Simunic,

Buduci da planiramo trudnocu te sam dobila razlicite upute od vise ginekologa htjela bih imati i Vase strucno misljenje.
Anamnesa: prva mjesecnica s 15god., od pocetka neredoviti ciklusi (tad sam se bavila profesionalno i sportom).
Od 2014 do 11 mjeseca 2017 uzimala Yasmin kontracepcija propisanu od ginekologa radi potvrdjene dijagnoze PCOS. Uz kontracepciju ciklusi bili redovni (7dana/28), prvi dan posljednje menstruacije 1.11.2017, tada sam uzela i posljednje pakovanje Yasmin tbl radi planiranja trudnoce. Od 11 mj. 2017 do danas nisam dobila ciklus.
Druge bolesti nemam, ne uzimam nikakve lijekove i dalje se bavim rekreativno sportom.
Jedini faktor koji mogu navesti jest stresan posao (inezivni odjel, dr.)

UZV: 2.1.2018 uterus u AVF-u, uredne velicine, uredan echo. PAPA test uredu. PCOS obostrano bez znakova ovulacije.
Lab. hormoni: 02.01.2018
TSH 1.63 mcgU/ml; Prolactin 7.9 (4.8-23.3)ng/ml
Androstendion 2.57 (0.30-3.7) ng/ml
*DHEA- Sulfat 341 ( 30-430)mcg/dl/
*Testosteron 0.82 (0.08-0.48ng/ml)
FSH 5.6mlE/ml
LH 20.9 mlE/ml
Inzulinska rezistencija iskljucena (HOMA Index (1.5.), BMI 19.5,

1. Ginekolog – raditi na bebi, nema potrebe za stimulacijom ovulacije s Clomifenom za sad. Ukoliko ne dodje do trudnoce u roku 1god tek onda razmisljati o stimulaciji. Za sad uzimati Inofolic granule te Folnu kao dodatak prehranii pa vidjeti sto ce se dogoditi za 2-3 mj.
(ginekolog kod kojeg sam bila zadnje 4god i koji mi je propisao Yasmin)

2. Ginekolog- nakon prestanka uzimanja kontracepcije poceti s Duphaston tbl 2×1 od 15. dana ciklusa. (po savjetu 1. ginekologa nisam to ucinila jer smatra da NEMA potrebe za tim).

3. Ginekolog (radi promjena prebivalista morala sam promijeniti i ginekologa,)- smatra da Yasmin nije bio mozda najbolji izbor za mene od svih konraceptiva koji su na trzistu te je misljenja da treba poceti s stimulacijom ovulacije s Clomifenom s obzirom na hormonalni status i policisticni izgled jajnika. Prije pocetka stimulacije s Clomifenom zahtjeva da se uradi spermiogram supruga radi utvrdjivanja njegove plodnosti te ukoliko bude sve uredu da cemo krenuti s Clomifenom.
S obizirom da nije uopce dao vaznost kasnjenju ciklusa te mi nije propisao nikakvu terapiju za izazivanje istog dok ne bude gotov spermiogram od supruga, je li ima potrebe da se opet ranije javim (Duhpaston tbl?) ili da cekam svoj sljedeci pregled koji ce biti za 3-4 tj te da ignoriram kasnjenje ciklusa vec 55 dana?

S obzirom da imam 32 godine zeljela bih cuti i Vase strucno misljenje u vezi daljnjeg planiranja trudnoce. Ne bih voljela lutati od ginekologa do ginekologa i gubiti dragocjeno biolosko vrijeme.

Od srca zahvaljujem na vremenu koji ste izdvojili na citanju moga pitanja i sto imam priliku putem jednog foruma komunicirati s Vama.
Lijep pozdrav

Poštovana,
Zahvaljujem na obraćanju. Obzirom da ste toliko pretraga napravili i obišli 3 ginekologa, a problem kod Vas je složen i zahtijeva ekspertizu ako želite moje mišljenje javite se na konzultacije i pregled u Polikliniku IVF na tel. 46 78 600.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close