Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija pasivna imunizacija

pasivna imunizacija

Pozdravljeni,

imam dojenčka, rojenega s polnimi 36 tedni. Zanima me, kako zaščiten je z mojimi protitelesi glede na to, da je bil prezgodaj rojen. Brala sem nekaj člankov in večinoma naj bi bili rojeni po 34. tednu primerljivo zaščiteni kot otroci, rojeni ob roku. Drži?

Predvsem me zanima za protitelesa, pridobljena s cepljenjem mamice – hepatitis B, Tetanus, Oslovski kašelj, Ošpice…

Lepa hvala za opdgovor.

Čisto prav ste prebrali – pospešen prehod materinih protiteles se prične okrog 32. tedna nosečnosti (sicer prehajajo tudi že prej, a v manjši količini) in so 36-tedniki že dobro zaščiteni. Njihova raven protiteles je enaka (ali celi višja) kot pri materi, kar pomeni, da so v prvih mesecih “odporni” na bolezni, ki jih je prebolela ali proti katerim je bila cepljena njihova mama.
Večina protiteles pa ima razpolovni čas 6-8 tednov – kar pomeni, da imunost hitro izgubljajo. Če pridejo v stik s povzročitelji bolezni po 2. mesecu, bodo vseeno zboleli, a z lažjo obliko bolezni (to npr. velja za norice). Po 6. mesecu pa te pasivne zaščite skoraj ni več, to pa je čas, ko s cepljenjem (ki se prične pri nas po 3. mesecu, v tujini – npr. Avstrija – pa že po 2. mesecu starosti, ne glede na prezgodnje rojstvo) že imajo lastna protitelesa. In ko jih bolezni manj ogrožajo kot nezrele novorojenčke.
Med boleznimi, ki ste jih omenili, zna biti težava (ki pa bo preprečena z uvedbo šestvalentnega cepiva, ki vsebuje tudi cepivo proti hepatitisu B – enako kot v večini držav E.U.) le dovzetnost za hepatitis B.
In pa dovzetnost za oslovski kašelj, saj je titer protiteles, ki jih imajo ljudje, cepljeni samo v otroštvu (pri nosečnicah se zato svetuje ponovno cepljenje v času nosečnosti!), prenizek za zaščito novorojenčka.
Pozdrav,
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close