Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa PALEO DIETA STE PRIPRAVLJENE VSAJ 30 DNI

PALEO DIETA STE PRIPRAVLJENE VSAJ 30 DNI

Hvala, Ioonna in Natka, če je pa tako, je pa super, če se potem hujšanje samo ustavi, ker ne bi rada postala ko zobotrebec 🙂

Ali ste za to, da si še kakšne izkušnje izmenjamo, ali pa kakšne ideje za obroke?

Jaz na primer pojem ogromno datljev, pa me zanima, če je to lahko kakorkoli škodljivo. Jem jih skoraj vsak dan, tudi večkrat na dan, po obroku, da zaokrožim:)

Drugače pa se tudi jaz zelo dobro počutim, sem mislila že zaključiti in spet uvesti “normalno” (ki zdaj to ni več:)) prehrano, pa sem se kar premislila. Nič ne pogrešam.

kaja k, super ideja, res bi si lahko izmenjale kakšne recepte.

Jaz dateljev ne pojem veliko, samo v kakšni sladici, sem pa odvisna od banan, melon, lešnikov, mandeljev…….tudi jaz upam, da ne pretiravam.

Ojla! Sama se tudi odločam, da bom probala z paleo načinom življenja. Rada bi pa vas vprašala, kje dobite OH in kalcij? Prosim, za kakšne nasvete/recepte. Hvala! 🙂

OH dobiš iz sadja in zelenjave, kalcij pa dodajam, tudi magnezij zaradi fizične aktivnosti (krči v mišicah).

Kalcij najdeš v zelenolistnati zelenjavi (špinača, brokoli,…), v sadju ( agrumi, marelice, grozdje,…), vsebujejo ga alge, oreščki ( mandeljni, lešniki), meso.
Tudi jaz ga jemljem v obliki prehranskega dopolnila v kombinaciji z D vitaminom in magnezijem (zaradi boljše absorpcije).
Da lahko dobimo zadostno količino kalcija samo iz rastlinske hrane so dober dokaz krave ( in ostale velike živali ), katerih mleko je polno kalcija.

paleo dieta ima nekaj hudih napak:
-je necivilizirana, ker forsira ogromne količine mesa – kar pomeni norost klanja živali in njihovo nadaljne nepotrebno klanje za prežeravanje že itak predebelih ljudi.
-je necivilizirana, saj živinoreja in sploh farme povzročajo 70% vsega onesnaženja planeta
-je necivilizirana, ker, v kolikor bi današnjih 8 milijard ljudi jedlo po njej, bi moralo sedem milijard umreti, ker toliko mesa, kot ga požrejo (dobesedno požrešno) ljudje na paleo dieti ne more prehraniti trenutne civilizacije
-nikjer ne dokazuje, da z njo ne bo še več diabetesa, krvožilnih bolezni, raka,..
-ker dolgoročno ni vzdržna za večino ljudi, smo jedci škroba in prej ali slej ljudje ponovno jedo kar je treba – škrob (ajda, proso, riž kvinoja, stročnice, kruh, testenine..)
-je utemeljena na laži slabe paleontologije (večina prednikov je že jedla škrobno hrano, npt. neandertalec)
.. stran od paleo diete, nazaj na hrano, ki bazira na rastlinski hrani s škrobom. to dela celoživljenje, to dela na Okinavi, na Siciliji, ..

Ne vem od kje ti ideja da se prenažiramo mesa in da smo predebeli. Ja, sem mesojedka ( kljub temu da ne žrem in nisem požrešna ), vendar če bi vsi pojedli toliko mesa kot ga jaz, bi marsikatera farma propadla. Pa mimogrede tudi s kilažo nimam nobenih težav ( poznam pa kar nekaj debelih veganov ?? ), ker ne živim zato, da jem. Sam spadaš verjetno med ljudi, ki ne jedo mesa in prav je tako, če ti takšen način prehranjevanja odgovarja. Ni pa prav, da se spotikaš v ljudi ki jedo drugače. Vsak način prehranjevanja ima svoje prednosti in svoje slabosti. Verjetno veš, zato se ne bom spuščala v podrobnosti, da tudi pridelava žit, sadja in zelenjave ni nedolžna, saj uporaba raznih “pripravkov” ogroža tako človeka kot ekosfero. Zato ti predlagam, jej ( ali žri, če ti je to ljubši izraz ) in uživaj, pa pusti ostale jedce da uživamo, v svojem načinu prehranjevana.

Sem mesojeda in na paleu pojem ravno toliko mesa kot, če nisem paleo-jeda.
Osebno jem in ne žrem. Od osebe, ki je ozaveščena in po njegovem mnenju moralna ter civilizirana bi pričakovala nekoliko drugačen vokabular.
Razumem, da se z mojim načinom prehrane ne strinjaš, jaz se pa s tvojim ne, pa kaj 🙂

Pozdravljene.
Zanima me kaj jeste za zajtrk? Najtežje se mi zdi organizirati ta obrok.
Pa kakšen resept za večerjo bi prav prišel!

Hvala. Tatjana

tatjana078, se strinjam, zajtrk je res največji problem, sploh na začetku. Priporočam ti obisk te http://www.elanaspantry.com/paleo-diet-recipes/ in te http://fragrantvanillacake.blogspot.com/ strani, se najde marsikaj uporabnega.
Sama največkrat jem kakšno sadno solato, me zelo nasiti in mi da tudi dovolj energije za športne aktivnosti, včasih si naredim paleo palačinke, občasno hrenovke, kuhan pršut, paleo kruh ( mandeljev ali bananin ) in marmelado ( zmiksam sadje, dodam žličko ali dve čia semen, po želji lahko sladiš z kokosovim sladkorjem ali agavinim sirupom, pustiš da semena nabreknejo in njami 🙂 ), vmešana jajca, jajčna omleta, kuhana jajca ( jajca na 1001 način ).
Na začetku se ti zdi malo zakomplicirani, ampak se hitro navadiš na nov način prehranjevanja, samo vztrajati je treba.
Upam, da se ti vsaj malo pomagala, če boš pa še v kakšni dilemi, se pa kar javi.
Lp

Preden se kadarkoli spuščate v debato, najprej preberite vse, kar se prebrati da, potem si šele ustvarite mnenje in komentirajte.

Sama se odločam, da bi začela slediti paleu načinu prehranjevanja že približno 5 mesecev. Prebrala sem že vse možne knjige, članke, pregledala vse možne dokumentarce. Koncept palea me je že od začekta zelo privlačil, a ker sem bila narobe obveščena ter se nisem želela odpovedati ovsenim kosmičem, ajdi ter mleku in mlečnim izdelkom, ga nisem začela prakticirati ves čas. Včasih sem mu sledila in takrat sem se neizmerno bolje počutila.

Pred približno 2 mesecema sem si pri zadnji vadbi INSANITY-ja poškodovala obe koleni. Sprva sem bolečini zanemarjala, češ saj bo minilo – ampak ni. Končala sem na fizioterapiji in magnetni terapiji. Kolena so me pred približno enim tednom začela ubijati.

Mama je včeraj predpostavila hipotezo o tem, da je morda kriva moja prehrana – glede na to, da jem zdravo in sem navdušenka nad zdravo prehrano in hranilnimi snovmi, sem se podrobneje pozanimala. Krivec, ki je odgovoren za mojo nenadno bolečino v kolenih, so mleko in mlečni izdelki – kar nas pripelje do moje odločnosti o tem, da končno poskusim paleo.

Paleo je način zdravega prehranjevanja, ki je zelo sporen – kot ste verjetno opazili. Večina ljudi, ki ga prakticira, se ukvarja s CrossFit vadbo (katero bom začela izvajati, ko si pozdravim koleni). Temelji na zauživanju hranilnih snovi, ki so jih zauživali naši predniki. Kar pomeni, da NI poudarka na beljakovinah, pa tudi ni dieta.

1. “Dieta” se imenuje zaradi besede “diet”, ki v angleščini pomeni “način prehranjevanja” in ne “dieto” kakršno poznamo mi.

2. Paleo NI visoko beljakovinska dieta, temveč način zdravega prehranjevanja, pri katerem je poudarek na SADJU in ZELENJAVI. Ključen del prehrane so tudi zdrave maščobe in beljakovine. Če mislite, da dejansko ješ samo meso in mesne izdelke, živite v veliki zmoti.

3. Že res, da ne vklučuje določenih hranilnih skupin kot so mlečni izdelki, stročnice in žitni izdelki, ampak ima tehten razlog. Pa tudi ne gre se za to, da se tega držite 100%, temveč si sami oblikujete življenjski stil – če vam paše karkoli od zgoraj naštetega in nenegativno vpliva na vas oz. na vaše počutje, to tudi vključite v svojo prehrano.

Nisem pristaš tega, da bi sledila dieti – nikoli nisem bila, temveč pri paleu vidim potencial. Tudi, ko sledite vsem tem direndaju, naletite na negativne rezultate tega prehranjevanjskega načina, kjer so negativne posledice seveda izvor napačnega mišljenja ljudi, ki jih izvajajo. Paleo temelji na zelo raznoliki prehrani in ko se začnete ukvarjati z njegovimi načeli in s tem, kaj “lahko” pojeste, spoznate, da je ves negativen pomp za brez veze.

Kot prvo me zanima zakaj naj bi bil paleo način prehranjevanja sporen?
Kot drugo pa, a sem prav razumela da imaš poškodovana kolena zato, ker uživaš mlečene izdelke??
Insanity vadba je zelo dinamična in če nimaš neke podlage je logično da ti sklepi zelo trpijo, ne glede na to, a si pojedla kakšen jogurt al pa ne.
Sama se prehranjujem po načelu palea že kar lep čas. Stoprocentno sem izločila vsa žita in sladkor, mlečene izdelke občasno še uživam ( kefir, albuminsko skuto ) in zato, ker jih še vedno uživam nimam nobenih težav pri športu, kot so tek, kolesarjenje, smučanje, insanity.

Preden se kadarkoli spuščate v debato, najprej preberite vse, kar se prebrati da, potem si šele ustvarite mnenje in komentirajte.

Pa hvala ti za tole tvoje priporočilo, vendar ti predlagam, da si sama še kaj prebereš na temo paleo prehranjevanja.

Crossfit, insanity ipd. so programi, narejeni po načelu najmanjšega skupnega imenovalca in torej ne upoštevajo fizične pripravljenosti posameznika, njegove razgibanosti, let itn. poleg tega pa je fajn se pred kakšno koli vadbo doma ogret, kar po moje večina uporabnic ne naredi.
In potem jasno da pride do poškodb, ki pa s prehrano nimajo nobene zveze.

Nekoliko modificiran paleo se meni ne bi zdel slab. Pač, treba si je odgovoriti na vprašanje, ali lahko dologoročno tako ješ, in če je odgovor pritrdilen, potem veš, da je OK. Če pa ni, potem pa je vprašanje, zakaj to sploh počneš…

Paleo prehrana 30 dni…(in po 30ih dneh si z njo zasvojen 🙂 ) je super stvar. Tut jaz sem začela s tem načinom (malo prilagojen meni) tik pred poletjem in še kar nadaljujem…Če koga zanima in še ne ve,je na fb skupina..paleovember….kjer novembra vabijo vse na 30 dnevni poizkus….
Priporočam…..

Moje kile so šle iz 82 na 69…
no 69 mi je pa taka lepa cifra…da se jo zdej držim kar držim 😉

Pozdravljene,

nekatere med vami ste poprosila za ideje in recepte paleo načina prehranjevanja.
Če me poiščete na FB-ju pod ”Barbara Osebni Trener” boste v albumu ”Paleo dobrote” našle kakšno zanimivo idejo kaj in kako si pripraviti okusne paleo obroke 😉

če te tako moti beseda “dieta”,pač namesto nje preberi “življenski stil”….dejstvo je da to ni dieta za dva meseca pač pa za celo življenje….tovrstna dieta “prepoveduje” le nezdravo hrano…in ja,včasih se beseda dieta ni uporabljala,ampak včasih tud niso jedl vsega tega sranja kot ga zdaj mi…lp

Najbolj me zalosti to, da velika vecina ljudi sploh ne razume v cem je stos zdrave prehrane. Kdor hoce ziveti zdravo, potrebuje zdravo prehrano. Pika. Ce se zdrava prehrana imenuje dieta al pa omleta, je cisto vseeno. Paleo se mi zdi cisto ok, a jaz bi jo vseeno malenkost priredil osebi, ki jo izvaja. Sam recimo uzivam vse iz paleo a temu dodam tudi kaj zdravega zrna (recimo ovseni kosmici ipd) in zdravih mlecnih izdelkov. Pac gledam na to, da je zdravo in nikoli ne pretiravam. Kar pa se izgubljanja teze tice pa obstaja tudi zgolj ena resnica in sicer tezo izgubljamo le takrat ko telo pokuri vec kalorij kot jih zauzijemo.

..za začetek prvi in drugi del članka, kmalu pa pride še več najokusnejših obrokov 😉

http://mojpogled.net/paleo_dieta/

http://mojpogled.net/kako-je-paleo-dieta-vplivala-na-moje-zivljenje-2-del/

No, ti definitivno ne veš, kaj je zdrava prehrana, imaš pa srečo, da si brez znanja vsaj mal na pravi poti, ker dodajaš žitarice. Ovseni kosmiči niso zrnje, so kosmiči… Zrnje je, ko še ni predelano…

Sicer pa tudi zame bi mogoče kdo rekel, da jem po načelu Palea. Pa ne. Procesirane hrane ne jem že ful let, odkar živim sama, ne s starši. Mleka uživam malo, nekdo ima intoleranco na laktozo pri nas, jaz pa na gluten. Na srečo nimam celiakije, tako da lahko jem ajdo, ovsene kosmiče ipd…. Najbolj me razjezi, ko neke trgovine oglašujejo, da ajdova moka nima glutena in da gre za neoporočen izdelek – za bolnike mora to bit pridelano v izoliranem okolju. To je ful resna stvar. Sam pri nas se ima kar vsak za stokovnjaka. Tudi tukaj gor samooklicana osebna trenerka… Ne vem akko si sploh drznete nekateri, res.

BTW paleo – tej dieti manjka kalcija. In to resno. In tega ni mogoče nadomestiti s špinačo, ker bi je moral pojest nenormalno. In ker popvrečna ovca ne razmišlja dolgoročno, se je npr. moji sorodnici že zgodio, da ima pri 40 znake osteoporoze. To pride pa od diet, tudi paleo.

Mimogrede, pri nas je samo ene par – na prste lahko preštejem, res strokovnjakov za prehrano in dobrih osebnih trenerjev. Eden je npr. Mark Goran Lorencin. Zaradi takih strokovnjakov, ki posvetijo celo življenje učenju in izpopolnjevanju, se mi zdi pač žaljivo da kar tako uporabljate neke nazive. Certifikat pa tudi talajo kar tako, menda že zdaj.

Nebom dolgovezil. Samo poslušajte tale intervju. Sem pa na voljo za vsa vprašanja. http://val202.rtvslo.si/2014/05/zakaj-se-redimo/

New Report

Close