pagetova bolezen
Pozdravljeni gospa Slavica!
Najprej se vam opravičujem za ne prav hiter odgovor na vaše vprašanje.
Zdaj pa k samemu odgovoru.
Če gledamo vse oblike raka na dojki vidimo, da se Pagetova bolezen pojavlja zelo poredko.
Pagetova bolezen je vidna na sami dojki in sicer kot stalno ponavljajoče vnetje same kože v predelu bradavice, ki se kaže kor rdeča, vlažna, skorjasta lezija.
Ta lezija je tudi vztrajno odporna na terapije s steroidi ali antibiotiki.
Skoraj vedno v sami dojki najdemo še drugo lezijo znotraj dojke (največkrat
duktalni karcinom).
Teoriji kako se razvija sama bolezen sta dve.
Ena pravi, da se bolezen razvija najprej v notranjosti dojke in se nato iz
notranje lezije širi v predel bradavice same. Druga pa pravi, da se bolezen
razvija istočasno v notranjosti dojke (mlečna izvodila) in v predelu bradavice
same ter njeni okolici.
Kakšen je natančen vzrok same bolezni žal ne vemo in zakaj točno bolezen
nastane odgovora nimamo.
Glede dednosti pa naslednje.
Povsem razumem, da vas zanima, zaradi kakšne bolezni je umrla vaša mama in to globoko spoštujem.
Res je, da je eden od rizičnih dejavnikov za nastanek raka dojke tudi rak v
družini (predvsem v ožjem družinskem krogu), vendar …
To pomeni, da obstaja večja možnost, da lahko zbolite, ne pomeni pa dejstva, da boste tudi vi sigurno zbolela.
V moji dosedanji praksi pa opažam, da ženske “s tako negativno izkušnjo kot je vaša” velikokrat prenašajo v svoji podzavesti pomisleke in strah celo svoje življenje !!!
Danes vedno bolj odkrivamo, da igrajo nepravilna in nekvalitetna prehrana,
pomanjkanje gibanja ter stresno življenje (oz. neznanje kako obvladovati stres) velik faktor pri dejavnikih tveganja (tudi za rakom).
Priporočam vam, da se osredotočite bolj v to smer in da vršite redne ter
sistematične preglede. Vsekakor med te metode spada tudi BreastScan metoda, ki vam jo od srca priporočam.
Želim vam čim bolj sproščujoče ter sonca polno poletje…
Hvala za odgovor, vendar me zanima še nekaj. Kaj pomeni lezija? Nastane prav na bradavici ali na kolobarju? Jaz imam od poroda dalje (pred 14 leti) stalno še mlečni izcedek iz bradavica, posebno ene, ki je kar pomnim udrta oz. razpolovljena (zaradi tega sem imela tudi težave pri dojenju in sem morala dojenje prekiniti z zdravili). Ta izcedek so mi enkrat tudi pregledali, pa ni bilo nič narobe. To me tudi skrbi, čeprav pravi zdravnik, da imam to že toliko let in hodim vsake dve leti na pregled. Na koliko časa je potrebno opraviti pregled z BreatScan metodo? Tudi mamografija na 2 leti se mi zdi za mojo starost prepogosta. Se večkrat dogaja, da imajo ženske mlečni izcedek še toliko let po porodu?
lp
Lepo pozdravljena gospa Slavica !
Lezija pomeni poškodba ali rana oz. sprememba tkiva in ta izraz je v uporabi za celotno človeško telo.
Mamografsko vidna lezija v dojki še ne pomeni malignega obolenja, vendar je vsako tako spremembo pametno spremljati in ovreči sum na maligno obolenje. Zato se vrši dodatna diagnostika, ki ta sum tudi ovrže oz. potrdi. Pri tem je v veliko pomoč metoda BreastScan, kar se je prepričalo že kar veliko žensk s tovrstnimi problemi.
Pri ženskah, ki so že rodile, mlečne žleze nikoli popolnoma ne prenehajo s svojim delovanjem. Če se izcedek pojavlja iz obeh dojk in je mlečne barve ter brez neprijetnega vonja, ni razloga za preplah (in je strah, da je to posledica rak na dojki popolnoma odveč). V primeru, da bi pa izcedek spremenil barvo in vonj pa je pregled pa je treba vsekakor predčasno na pregled. Glede vdrte bradavice si ne delajte skrbi (kot sama pravite imate bradavico vdrto odkar pomnite).
Ne vem koliko let imate, a predvidavam da imate že preko 40 let in v tem primeru je mamografija kot diagnostična metoda že uporabna, seveda je bolj natančna pri ženskah nad 50. let starosti in to zaradi spremenjene strukture dojk. Vendar današnja tehnologija omogoča tudi popolnoma varno in zgodnejšo diagnostiko in to je metoda BreastScan. Se pa v vaših letih omenjeni metodi med sabo vselej kombinirata.
Naj še enkrat povdarim: mamografija vidi posledico bolezni (nastalo spremembo, tumor, cisto, mikrokalcinacijo,…), metoda BreastScan pa nam poda informacijo o delovanju tkiva, kar omogoča predčasno opozorilo, da se v dojki dogaja nekaj, kar ni normalno, letom primerno. Z nobeno od metod pa bolezni ne moremo diagnosticirati, lahko podamo samo sum na obolenje.
Metoda BreastScan je priporočena na 1 leto in sicer pri vseh ženskah nad 35 let. Pri mlajših na 2 leti oz. predčasno v primeru težav.
Glede pogostnosti mamografije vam težko svetujem, kaj več bi vam lahko svetovala po opravljenem BreastScan pregledu.
Kot vedno bom tudi tokrat ponovila. Redno in sistematično pregledovanje, nam daje možnost pravočasnega odkritja nastanka raka na dojki. S tem, da ženska opravi pregled enkrat na “5 let” ne naredi skorajda ničesar za svoje zdravje.
Tukaj smo pa Me tiste, ki lahko poskrbimo Zase in preglede opravljamo redno ter sistematično in skrbimo za svoje zdravje.
Veliko zdravja v naprej in veliko užitih sončnih žarkov to poletje, vam želim…!