"ozdravitev" hernije/protruzije
Pozdravljeni,
Nekje ste zapisali, “v kolikor odpravimo pritisk na živec, hernija sama sploh ni več relevantna, saj so s tem odpravljene bolečine, hernija pa se potem s časom zmanjša ali celo izgine.”
Zanima me, po kolikih terapijah naj bi ta pritisk odpravili oz.kdaj se to vidi?
In pa večkrat napišete, da hernije celo izginejo, po kolikih letih je to oz.pri katerih okoliščinah?
Sam imam sicer protruzijo L/S, ki mi povzroča težave. Ali je podobno pri protruzijah?
Lepa hvala, Matjaž
Pozdravljeni,
v kolikor hernija pritiska na živec zaradi svoje usmerjenosti (npr. forminalna hernija) oz. v primeru, ko hernija zavzema več kot 1/2 hrbteničnega kanala zaradi svoje velikosti ali zmanjšanega medvretenčnega prostora na nivoju spremenjene medvretenčne ploščice, povzroča težave v obliki mehanskega draženja. V večini teh primerov je henijo potrebno operativno odstraniti. Simptomatsko to pomeni, da gre za neznosno bolečino, ki ne pojenja (niti ob jemanju protibolečinskih zdravil).
V vseh ostalih primerih, ki jih je v primerjavi z gornjimi več kot 90 %, gre za spremembo medvretenčne ploščice (protruzijo ali hernijo), kjer operativni poseg ni potreben, saj vzrok težav ni sama hernija temveč zmanjšanje medvretenčnega prostora. V kolikor zagotovimo “širitev” medvretenčnega prostora z ročnimi tehnikami, omogočimo krvnem obtoku razgraditev protruzije/hernije. Razliko med protruzijo in hernijo najbrž poznate, razlika obstaja zgolj z anatomskega vidika in sicer je pri protruziji ovojnica ploščice še cela, vendar raztegnjena, pri herniji pa se ovojnica raztrga oz. poči.
Lep pozdrav,