Otrok s posebnimi potrebami
Moj otrok ima hiperkinetično motnjo v razvoju ter je otrok s posebnimi potrebami.
S strani komisije za usmerjanje imamo izdano Strokovno mnenje, ki je namenjeno šoli in na osnovi katerega ima otrok dodeljeno specialno pedagoginjo 5 ur tedensko.
V podjetju bi na osnovi tega, da je otrok s posebnimi potrebami, dobila kakšen dan dopusta več, ki ga še kako potrebujem, ko hodim na sestanke v šolo ter v Svetovalni center.
Zanima me ali obstaja kakšno potrdilo, da je moj otrok “otrok s posebnimi potrebami” brez dodatnih obrazložitev in podrobnosti, ki jih vsebuje strokovno mnenje komisije in katere v podjetju ne želim pojasnjevati.
Za odgovore se zahvaljujem ter vas lepo pozdravljam!
Lp, Sasi
Pozdravljena!
Vesela sem tvojega vprašanja in tudi jaz nestrpno pričakujem odgovor.Jaz moram za vsak obisk v svetovalnem centru vzamem bolniško,ker imam tako službo,da zelo težko dobim prosto poleg tega pa mi tudi pot do specialistov vzame nekaj časa tako da tudi zamenjava ne pride v poštev.Takih bolniških dni je tako pri meni tudi do 5 na mesec,ker imam več otrok,ki imajo bolezni,ki zahtevajo obiske v LJ.
Sem pa že zasledila na forumu,da nam ne pripadajo olajšave pri dohodnini in otroškem dodatku,ker naši otroci niso duševno bolni.
Lep pozdrav
Spoštovani!
Niste napisali ali imate tudi Odločbo o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami.
Iz odločbe je razvidno po katerem členu pravilnika o usmerjanja otrok s posebnimi potrebami je otrok usmerjen. Glede na odločbo in skladno z kolektivno pogodbo za vašo dejavnost, lahko potem ugotovite koliko dopusta (dodatnega) lahko dobite.
pozdravček
Dragica
Sasi,
težko bi verjela, da bi lahko na osnovi odločbe, ki vam jo je izdala komisija za usmerjanje in v kateri je vaš otrok opredeljn kot otrok s HK motnjo in razvrščen v redno OŠ, pridobili kaj več dopusta.
Kolikor je meni znano več dopusta (5 dni) namreč pripada le staršem otrok z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju, vsaj tako opredeljuje Zakon o delovnih razmerjih.
Vam pa srčno verjamem, da bi ga potrebovali.
Če obstajajo kašne druge izkušnje ali prakse pa vam bodo gotovi povedali še drugi starši z našega foruma.
Lep pozdrav
Francka
Sasi,
sem pogledala v Zakon o delovnih razmerjih in v 159. členu, druga alineja piše:
” …in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali druševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta”
Kot pravi Dragice glede na kolektivne pogodbe pa so lahko tudi razlike.
LP
Francka
Gospa Dragica,
imate prav, osnova je Odločba ne Strokovno mnenje.
Otrok je opredeljen kot otrok z motnjami vedenja in osebnosti – otroci z disocialnim vedenjem, ki je intenzivno, ponavljajoče in trajnejše ter se kaže z neuspešno socialno integracijo.
Bom povedala, če sem na osnovi tega pridobila kakšen dan dopusta!
Lp, Sasi
V podjetju, kjer sem zaposlena, sem predložila Odločbo Zavoda RS za šolstvo, pa so mi povedali, da naj predložim potrdilo šolskega zdravnika.
Bila sem pri zdravnici, ki smo jo izbrali šele sedaj, saj je otroka do sedaj obravnaval pediater.
V potrdilo je zapisala, da je bil otrok pri Komisiji za usmerjanje razvrščen kot otrok s posebnimi potrebami.
V podjetju potrdilo ni podlaga za odmero dodatnih 3 dni dopusta, saj imamo v kolektivni pogodbi zapisano, da se dodatni dopust odobri delavcu, “ki neguje in varuje težje telesno ali zmerno težje in težko duševno prizadetega otroka”.
Za mnenje bom povprašala še v Svetovalnem centru v Ljubljani, kjer imamo termin v sredo 02.03.05.
Predvidevam, da ne bo z dodatnim dopustom nič.
Pa saj bom tudi z minimalno odmerjenim dopustom, ki ga imamo v našem podjetju storila vse, da bom obiskovala inštitucije ter s tem pomagala otroku.
Smo pa tako starši kot otrok, ki ni vidno prizadet (ne telesno in ne duševno) temveč ima precej težko obliko motnje v razvoju spet izpadli.
Lp, Sasi