Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Otrok?

Otrok?

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, kako vpliva radioaktivni jod na otroka oz. zarodek.
So možni kakšni zapleti tudi če zanosiš eno leto po končani terapiji?
Močno si želiva imeti otroka, vendar pa zaradi mojega zdravja odlašava.
Enkrat sem že prejela dozo joda, zdaj bom morala še na eno in me je pošteno strah, kaj bi se zgodilo ob moji morebitni zanositvi?

LP,
M.

laicno mnenje…mislim, da se jod precej hitro izloci iz telesa in ce ne zanosis ravno med terapijo verjetno ni problema. lp Tina

Spoštovani!

Najverjetneje ste prejeli radiojod zaradi hipertiroze (prekomernega delovanja ščitnice). Med nosečnostjo oziroma v času dojenja radiojoda ne smemo aplicirati, ker lahko pride do okvare ploda. Navadno odsvetujemo nosečnost pol leta po aplikaciji radiojoda, kasneje pa ni prav nikakršnih zadržkov za nosečnost. Radijod ima razpolovni čas osem dni, tako, da se dokaj hitro izloči iz telesa. Po desetih razpolovnih dobah ( 80 dni) v telesu radijoda praktično ni več. Tudi delovanje ščitnice se navadno stabilizira v nekaj mesecih po zdravljenju z radiojodom. Obsežne epidemiološke študije so pokazale, da zdravljenje z radiojodom ne vpliva škodljivo na potomstvo. Strah je povsem odveč.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close