oteženo uriniranje
Pozdravljeni!
Sem dekle, stara 22 let. Že par let imam oteženo uriniranje in nepravilen, škropljen curek. Do začetka uriniranja traja 5-10sekund, huje je, ko imam mehur poln, takrat včasih sploh ne morem urinirat in sedim na školki tudi po 15min, da spraznim mehur. Morem prav pritiskat, kot za veliko potrebo, naj omenim, da se mi zaradi tega naredijo tudi hemoroidi. Curek urina gre vsepovsot, naprej, nazaj, levo, desno… Večkrat se mi tudi mehur ne sprazni do konca, tako moram po petih minutah letet nazaj na WC, saj imam občutek, da mi bo mehur razneslo. In znova se zgodba ponovi..količine urina je zadosti. Testiranje urina je zavrnilo vnetja. Niti me nič ne peče, boli.
Kaj mi je za storiti?
pred kratkim sem imela bris sečnice zaradi testiranja na spolne bolezni, vendar pa se je dr. kar nekaj časa mučil, da je našel sečnico oz. prišel do nje. je razpiral in razpiral, pa ni šlo. šele po kakih 5.minutah mu je uspelo. To kaj pojasni zadevo?
Sicer pa imam ultrazvok trebušnih organov v kratkem, če ne pokaže nič, torej cistoskopija? Pa se da to kako opravit neboleče, namreč sem precej občutljiva tam spodaj? vsaj s kakim lokalnim anestetikom?
Hvala za odgovor, lep pozdrav
Aspazija
Spoštovani!
Cistoskopija za žensko načeloma ni velik problem ali resna bolečina.
Cistoskopija se vedno opravi najmanj v lokalni anesteziji (xylocain gel).
V vašem primeru, kjer je domneva, da bi bilo potrebno sečnico raztegniti, razširiti (“bužirati”), saj se pri ženskah včasih zgodi, da je ta preozka in jo pač širimo, pa je res pričakovati nekaj kratkotrajne resnejše bolečine kljub lokalni anesteziji takrat, ko bo inšturment vstavljen v mehur. To bo pravzaprav predstavljalo ne samo preiskavo, temveč zdravljenje, zato poskusite sam postopek pač vzeti kot takega in nekoliko stisniti zobe.
Seveda pa je vse zgoraj navedeno zgolj domneva – urolog, ki vas bo pregledal, se bo odločil, ali je cistoskopija smiselna ali ne. Tako kot lahko gastrosopijo indicira zgolj gastroentrerolog, lahko cistoskopijo indicira zgolj urolog potem, ko je pacienta pregledal. Osebni zdravnik ne more izdati napotnice za cistoskopijo – lahko izda zgolj napotnico za urologa, urolog pa se potem odloči, ali bo opravil cistoskopijo ali ne.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Pozdravljeni!
Podoben problem ima tudi moj mož, ki pa na nek način problem ne prizna, oz. noče videti.
Ta problem se ne pojavlja vedno kadar gre na vodo. Ampak zadnji teden opažam, da se prav trudi, da bi uspel spraviti vodo iz sebe. Na to sem postala še posebej pozorna nekaj dni nazaj, ko sem mislila, da “se trudi” za veliko potrebo. Potem pa mi pove, da je hotel lulati, ampak ni šlo. Spomnim se, da je z uriniranjem imel težave že leta nazaj (če je predolgo “trpel” potem ni nikakor mogel na vodo). Torej za vsaj 10 let lahko trdim, da se zadeva pojavlja. mož je star 33 let.
On sam vso zadevo zanika in ne želi o njej govoriti. Mene pa je strah, da ni kaj resnejšega. Vsi vemo, da bolezen ne izbira in si ne želim, da mož resneje zboli.
Prosim vas za nasvet, kako ga naj prepričam, da bo sprevidel, da zadeva ni tako nedolžna.
Kaj povzroča to oteženo uriniranje? Je zadeva resna? Na kaj naj bo mož pozoren? Kako naj ukrepa?
Hvala za odgovore!
Spoštovani!
Ali je z uriniranjem problem ali ne, se da lepo razčistiti, če se polula v aparat, ki mu pravimo “uroflow” – pretok urina se izmeri in nato se da reči, ali je kaj na tem problemu ali ne. Posredno se da oceniti situacijo z določitvijo zastojnega urina pri ultrazvočni preiskavi – torej preveri se, ali po uriniranju mehur izprazni ali ne. Če ga ne izprazni, ima problem.
Vzroki so tudi pri tako mladem (pišete 33 let) lahko številni – od zožitve sečnice prek zožitve vratu mehurja do disfunkcionalne mikcije zaradi nevrološkega obolenja. Dolgoročni problem je v tem, da – če se mehur “matra”, dela proti povišanemu uporu – pride lahko do odpovedi mehurja (tako kot zdravimo zvišan krvni tlak, da ne pride do odpovedi srca). Odpoved mehurja pomeni, da ne more več lulati in mora imeti cevko – urinski kateter. Če do tega pride, potem se včasih mehur, (ko/če se še da oviro rešimo), še popravi toliko, da spet gre urinirati, včasih pa se to žal ne da več – je že zamujeno. V tem primeru ostane kateter ali samokateterizacija, kar pa je silno neprijetna stvar.
Če se najde npr. zožitev sečnice, se opravi operacija in precej možnosti je, da je problem rešen. Če se pa čaka, da pride do zapore vode, lahko pride tudi do odpovedi ledvic – staro reklo velja: “Ko ni urina, je smrt blizu!”
Predlagam, da opravi ultrazvok trebuha in sečil, kjer naj ocenijo, ali je morda stena mehurja zadebeljena in posebej naj izmerijo zastojni (rezidualni) urin. Vsaj to. Potem pa – pregled pri urologu, kot ga opisujem zgoraj, bi lahko izključil tiste resne stvari, kjer je mogoče in smiselno ukrepati in preprečiti poslabšanje.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani!
Predlagam da obiščete urologa in opravite preiskave (katere, je odvisno od začetnega pogovora z zdravnikom – vaše starosti, natančnega seznama zdravil, ki jih jemljete…). Le na osnovi tega je mogoče oceniti, katere težave so take, da je potrebno in mogoče ter smiselno pomagati, na kakšen način in katere težave so take, da se je potrebno z njimi sprijazniti in naučiti živeti.
Spoštovani.
Sem 28 letni študent in imam že dalj časa težave z uriniranjem.
Že kot mlad fantek sem hodil zelo pogosto na vodo (vsaki 2 uri). Takrat so mi naredili MCUG, pri kateri je bilo vse b.p. To je bilo leta 1997.
Januarja 2006 so me obrezali, ker mi kožica ni šla preko glavice spolnega uda.
Od leta 2006 se zdravim pri psihiatrih.
Najprej sem jemal Cipralex (marec 2006 do september 2007), nato homeopatska zdravila (september 2007 do avgust 2008) in leta 2009 ponovno psihiatrična zdravila.
Maja 09 sem začel ponovno s Cipralex. Junija mi je psihiatrinja namesto Cipralex predpisala Anafranil in Eglonyl. Od julija do novembra sem nadaljeval le z Zyprexo. Konec leta 09 pa so mi ponovno predpisali Elonyl in Zoloft. Po par mesecih so mi namesto Zolofta predpisali Anafranil in kasneje dodali še Loram.Oktobra 2011 mi je psihiater obdržal le Eglonyl, predpisal pa Coaxil, Rivotril in Parogen. V začetku lanskega leta mi je odstavil Coaxil in namesto Eglonyl predpisal Solian.
Sedaj jemljem Rivotril 0,5 mg (2 krat 1/4 tbl/dan), Parogen 20 mg (1 tbl) in Solian 100 mg (1tbl). Težave kot jih imam že več kot pol leta (oteženo uriniranje z napenjanjem, nekakšen pekoč občutek ko ne uriniram-ko sedim, po uriniranju ponoven občutek za uriniranje-po napenjanju spravim ven cca 0,3 dcl urina, po uriniranju mokra glavica, ki tudi po otresanju spolnega uda spusti od 3 do 5 kapljic na spodnjicah).
Skoraj identične težave/simptome sem imel pred letom 2008, ko sem se pred uriniranjem samozadovoljeval. Ti zgoraj opisani simptomi so se pojavili pol ure po samozadovoljevanju, če sem par minut zatem uriniral.
Sedaj sem že v drugič opravil UZ abdomna s sečili in pregled zaostanka urina v mehurju. V obeh primerih so bili izvidi hvala Bogu, b.p.
Leta 2008 sem opravil tudi uroflow in specialistka me je naročila na cistoskopijo, ki pa se je zaradi strahu in nizkega praga bolečine nisem udeležil-na prvi kolonoskopiji je bilo peklensko.
Tudi vsi testi urina v laboratoriju so bili b.p.
Kaj mi svetuje Vi?
Zanima me tudi ali v naši državi kdo izvaja cistoskopijo pod narkozo?
A jo izvajajo v tujini in kje?
Se opravičujem za tako obsežen roman. Prosim, pomagajte mi.
Najlepša Vam hvala.
Lep pozdrav.
S spoštovajem,
PK
Spoštovani!
Če je UZ pokazal, da zastojnega urina ni, se pravi da mehur dobro izpraznjujete, je to dobro. Če so težave kljub temu prisotne, predlagam ponovitev meritve pretoka urina (uroflow). Na osnovi le-te (ne samo maksimalnega pretoka, temveč tudi oblike krivulje…) je mogoče reči, ali je cistoskopija smiselna ali ne.
Prve cistoskopije načeloma pri polnoletnih nikoli ne delamo v narkozi. Mogoče pa se je dogovoriti, da prejmete (ali vzamete) pred tem analgetik. Tudi katetra ne vstavljamo v narkozi, cistoskopija s fleksibilnim cistoskopom pa ni kaj drugačna od nastavitve katetra enake debeline (Ch16). Če preiskava ne bi bila izvedljiva, se seveda prekine in dogovori za cistoskopijo v narkozi.
Pozdravljeni!
Čudovita novica z moje strani in sicer, pred parimi dnevi sem opravil cistoskopijo v splošni bolnišnici Novo mesto.
Dr. Zaletel, zelo srčen zdravnik, je razumel moj strah pred to preiskavo in prav tako tudi moj nizek prag za bolečino, zato mi je omogočil, da so mi zgoraj omenjeno preiskavo opravili v splošni anasteziji.
In kar je resnično najpomembnejše, je to, da sem telesno zdrav. Izvidi so bp.
Torej obstaja tudi neboleča varianta.
Po opravljeni preiskavi priporočam pitje velike količine vode ali nesladkanega čaja (oboje pri sobni temp.) in po potrebi tudi kakšen tablet proti bolečinam ter seveda nadzorovano uriniranje (počasi in postopoma).
Z vsem veseljem delim svojo izkušnjo z vsemi vami, ki imate podobne (dizurične) težave, kot sem jih imel sam.
Hvala vsemogočnemu Bogu, da je taka njegova volja.
Bog z vami vsemi.
L.p. in srečno!