Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Skrbi me predvsem limfom ali kaj rakavega….

Skrbi me predvsem limfom ali kaj rakavega….

Pozdravljeni.

Ze leto in pol imam tipno bulico spodaj desno na vratu. Lani novembra in nato se enkrat januarja sem opravila uz vratu ki je pokazal reaktivo velikosti 9x4mm. Zdravnica ki je opravila uz je rekla da je polno taksnih  obojestransko in da so reaktivne ter da niso sumljive zato se ni opravila punkcija. Opravila sem tudi rtg pljuc ki je bil ok. In tako smo zakljucili. Osebna zdravnica mi je rekla da naj se oglasim za kontrolo ce mi  zraste. Zdi se mi iste velikosti. Tipam si pa se eno na levi strani spodaj na vratu, ki se zdi manjsa od te na desni vendar ne vem kako dolgo je ze tam (sigurno 4 mesce, mogoce pa ze dlje). Sem pa opazila se bulico na kosti za usesom veliko priblizno 0.5 cm zdi se mi nepremicna ne vem kako dolgo je ze tam? Skrbi me predvsem limfom ali kaj rakavega…. ali je vseeno lahko kaj resnega glede na to da je ta bulica ista ze vec kot leto dni? Tudi ostale so zaenkrat ne spreminjajo. Drugace je splosno pocutje zaenkrat ok. Zdravnica mi je rekla da je pri limfomu paket ? Kaj to pomeni? Ali so te moje bulice paket ? Katera velikost se smatra za povecano? Ali je vsaka tipna tudi povecana ? Ali so pri suhih ljudeh lahko tipne in niso povecane? Stara sem 31. Imam hashimoto in jemljem eutyrox. cakam pa se na puljenje mrtvega zoba. Zadnje 3 dni imam tudi srbecico po celem telesu, sicer pa imam roke vedno pozimi zelo suhe in spokane do krvi tako je tudi zdaj po telesu se mi na videz koza ne zdi suha.

Hvala.

Spoštovani,

bezgavk imamo v predelu glave in vratu vse polno, razvrščene so v verigah. Podolgovate b. velikosti do 9 mm so povsem normalne in so tipne pri suhih ljudeh. Mrtev zob, ki ga imate, je vsekakor lahko razlog za vztrajne reaktivne b. , če je prisoten absces ob korenini (periapikalni granulom) s širjenjem okužbe na kost.

Našteli ste še simptome:

– srbečico po celem telesu, ki je lahko zaradi anksioznosti ali “B” simptom – simptom limfoma

– suhe in srbeče roke, lahko je to simptom limfoma

Znano je, da je Hashimoto tiroiditis dejavnik tveganja za limfom.

Zato vam svetujem pregled krvi (hemogram, biokemija), citološko punkcijo ene od povečanih b. in MR vratu ali CT vratu.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!
H pri pacientu na vratu obojestransko nekaj bezgavk izgleda reaktivne podolgovate  na vsaki strani največja  meri do 12mm v dolžino širina do 7.Sicer pa v ščitnici ki difuzno nekoliko hiperehogenejša v desnem režnju 4 velik izrazito hiperehogon nodus.Žleze slinski so narmalni.Druge patalogije ne vidim.
Hvala za odgovore ter lp Leon

Pozdravljeni.
Najprej se vam zahvaljujem za odgovor. Prejsnji teden sem opravila pregled na orl. Zdravnik mi je pretipal vrat . Uz mi ni naredil. Ni se mu zdelo nic sumljivega. Dve  nad klavikulo 0.5 – 1cm, mobilni (za eno izmed teh sem bila 2x na uz ki je pokazal reaktivno b. 9x4mm) ter ena za usesom priblizno 1 cm. Diagnoza  limfadenitis. Rekel je da se mu na otip ne zdijo bolne. Ali se lahko na otip oceni ali je limfom ali metastaza? Danes sem pa bila narocena na punkcijo, vceraj dobila vrocino tako da nisem smela priti. Tako da bom imela punkcijo komaj po novem letu. Ze tako sem odlasala s pregledom orl zdaj pa so mi se punkcijo prestavili. Ali so res limfomske ter  metastatske ze na otip drugacne? Hvala.

Spoštovani Jkmj,

res so maligno spremenjene bezgavke na otip večinoma drugačne, ni pa nujno. Zato je smiselno, da opravite CT vratu ali MR vratu, saj sta ti dve preiskavi bolj natančni in ponujata več informacij kot UZ. Kljub vročini bi lahko šli na pregled z negativnim izvidom hitrega testa na korona virus.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani leoko,

glede na najdeni nodus v ščitnici opravite pregled pri tireologu, ki vam bo tudi preveril hormonski status, opravil punkcijo nodusa itd.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni.

Najlepse se vam zahvaljujem za vse odgovore. Sedaj mi ne preostane drugega kot da pocakam na punkcijo po novem letu, saj sem danes dobila tudi obvestilo da sem pozitivna na koronavirus. Zelim vam lepe ter zdrave bozicne praznike. Lp

Hitro se pozdravite in lepe praznike ter srečno 2021 tudi vam!

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni, stara sem 23 let. Že nekaj časa me morijo vratne bezgavke. Na desni strani vratu je povečana že dve leti (ultrazvok ni pokazal nobenih patoloških sprememb), včasih jo čutim bolj, včasih manj. Poleg tega sem isto pred dvema letoma začela opažati težje požiranje in občutek ovire  (ORL pregled, gastroskopija in renten požiralnika nista pokazala nič posebnega). S tem sem se zdaj naučila živeti, a so se v zadnjih mesecih težave začele stopnjevati. Tišči me, ob vdihu me zateguje, prav tako ob pogledu navzgor. Poleg tega se mi je zdaj povečalo še več vratnih žlez na obeh straneh vratu (na otip neprijetno, a ne boleče), kar traja dober mesec. Pregled pri zdravnici je pokazal pordela usta (pravi, da gre za kronično vnetje), povečan mandelj (ki je zelo povečan tudi že 2 leti, tu in tam bela obloga), krvna preiskava pa je bila bp (crp pod pet, levkociti v mejah normale…). Zanima me, ali se naj preprosto sprijaznem z dejstvom, da mi ves čas zateka na vratu in da me tišči? Bi morala še po drugo mnenje, me zdravnica ne jemlje resno ali samo paničarim? Morda bi morala na samoplačniški uz vratu? Ali bi se na krvnih izvidih videlo, da gre za kakšno hujšo bolezen?

Spoštovani,

če prav razumem, ste bili na UZ vratu pred dvema letoma. To je že zelo dolgo. Žal se na krvnih izvidih ne vidi vsega. Zato svetujem, da opravite MR vratu.

Kadar opažamo in otipamo povečan samo en mandelj (asimetrijo), se odločimo za biopsijo mandlja za histopatološki pregled ali pa kar odstranitev mandljev in njihovo histopatološko preiskavo. Možno je tudi, da imate kronično infekcijo mandljev z bakterijo Actinomyces. To pokaže mikrobiološki bris ali pa patološka preiskava bezgavk.

Glede na vaš opis težav so poleg vsega najverjetneje tudi preveč napete vaše vratne mišice. Svetujem vam gretje in masažo mišic ter razgibavanje.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravlejni,

star sem 27 let in ze priblizno 8 let na vratu desno tipam povecano žlezo, prbl. 25x11mm. Imam tudi manjso  v dimljah desno. Bil sem ze na ultrazvoku pred sterimi leti in letos maja ponovno, slo naj bi za realtivni limfadentis. Pravijo da skrb ni potrebna. Opravil sem tudi citolosko punkcijo, kjer so mi uzeli uzorec desno na vratu, vendar vzorec ni bil diagnosticen. V dimljah so premajhne za odvzem uzorca, a so trde na dotik, premakljive in me ne bolijo. Bil sem tudi pri otolaringologu, ki mi je se iz preventive poslal na ultrazvocno punkcijo , letos septembra. Se vedno me malo skrbi da ne gre za kaksen limfom, nimam pa nocnega potenja, srbenja koze in nenadne vrocine. Velikokrat imam vnetja uhljev, ucasih veckrat na leto, namrec opravljam tako sluzbo kjer sem izpostavljen prepihu.  alergicen na cvetni prah in na cvetenje trav poletju.

Zanima me kaj pomeni postreaktivna , kaj pomeni reaktivna ? Ali ce bi bilo kaj narobe, ali bi se v teh 8 letih žleze povecale in ali bi obcutil tudi kaksne druge simptome?  Malo me skrbi, ker sem tak da ponavadi najprej mislim na slabo.

Hvala za vas odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

opisujete, da imate že dolgo na vratu desno bezgavko 25 x 11 mm – to pomeni, da je precej povečana, saj so normalne velike do 9 mm. Tudi ni običajno, da bi bila toliko let enako velika in se vmes ne bi vrnila na normalno velikost. Pri vas vzorec citološke punkcije ni bil diagnostičen. Reaktivne pomeni povečane zaradi stika z virusi / bakterijami / alergeni / glivami = reaktivni limfadenitis. Lahko vztrajajo od nekaj dni do več mesecev – odvisno od virusa oz. bakterije.

Priporočam, da čim prej opravite CT vratu s kontrastnim sredstvom ali MR vratu, obe preiskavi sta bolj informativni od UZ.

Po opravljenem CT ali MR pa svetumem ponovno citološko punkcijo ali pa, če bo kaj sumljivega na CT / MRI  vratu, biopsijo celotne bezgavke na vratu ali v dimljah, kjer je pač bolj površinsko ležeča (z operacijo)

Preverite še stanje zob pri zobozdravniku, da ni morda vzrok v ventju zob.

Upam, da bo vse OK.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

ali gre lahko tudi za kaj rakavega? Na vseh pregledih so mi trdili da skrb ni potrebna in da se naj ne sekiram. Na uktrazvoku so mi dejali da so žleze minimalno prekrvavljene. Ali ultrazvocna punkcija nebo zadostovala?
Ponavljam da nimam nobenih simptomov, pocitim se dobro, krvne preiskave so tudi vrdeu.

Hvala lp.

Pozdravljeni,

ali moram opraviti ct vratu in operacijo , ali se pocakamo na ponovno punkcijo vratu da vidimo kaksni bodo izvidi?

Hvala in lp

Pozdravljeni,

omenjate zelo veliko bezgavko 25 mm, to je 3-kratna velikost normalne , ki vztraja že 8 let. Potrebno bo razjasniti diagnozo.

Najprej čim prej opravite CT ali MR vratu, šele po slikovni preiskavi bo lokalizacija te zelo velike otekline bolj natančna in bo jasno, ali je dovolj punkcija ali pa bo potrebna kar operacija.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

hvala za vse nasvete, prijavil sem se na MR vratu, tudi v drugi polovici septembra. Bom javil, ko bom kaj več izvedel.

Šeenkrat hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni. Imel sem mr glave zaradi vežkega odpiranja ust. In pri rezultatu mi piše:

Reaktivne bezgavke v regijah 1b, 2a in 2b, več desno.

Kaj to sedaj pomeni zame? Ali moram opraviti še nadaljne preiskave ali kaj priporočate.

Pozdravljeni,

reaktivne bezgavke so normalne bezgavke, ki reagirajo na viruse ali bakterije iz okolice, pomenijo vnetje.  Glede teh bezgavk nadaljnje preiskave niso potrebne, saj je tudi MRI najnatančnejša slikovna preiskava. Bi bilo pa dobro najti vzročni kariozen zob ali periapikalni absces, ki to vnetje povzroča in se širi celo na pterigoidne mišice, da posledično težko odpirate usta.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

na vratu levo imam ze 7mesecev povečanobezgavko (obcasno jo “cutim”, se mi zdi da imam tudi velikokrat napet vrat na levi strani, sicer je premakljiva, meni se zdi da je konstantno iste velikosti). Opravila sem UZ vratu (pred cca 5m), kjer so rekli da gre po videzu za reaktivno bezgavko 18x 11x 4mm (droben hilus, le hilarna prekrvavitev, kortikalna plast normalne strukture, okolno tkivo ni draženo). Imam tudi Hashimoto na th. Zanima me ali bi bilo smiselno ponoviti UZ saj se bezgavka (se) ni zmanjsala/izginila oziroma kdaj je smiselno narediti citološko punkcijo?.

 

Hvala za odgovor in pomoč, lp K

Pozdravljeni,

omenjate, da čutite že kar 7 mesecev povečano bezgavko. Pri normalnih / reaktivnih bezgavkah mora biti hilus jasno viden. Omenjate droben hilus, kar lahko pomeni, da je slabo definiran ali skoraj odsoten, to pa je sumljiv znak.  Poleg tega imate tudi HAshimoto tiroiditis, ki je dejavnik tveganja za limfom.

Potrebna je dodatna slikovna diagnostika. Bolj natančni preiskavi kot UZ sta CT vratu ali MRI vratu, ki dajeta več informacij. Priporočam pa tudi čim prej citološko punkcijo otekline.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close