Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina osteoporoza

osteoporoza

Pri pregledu za osteoporozo je bila določena vrednost 0,79 mm, prav tako izjemno nizke vrednosti glikogena. Stara sem 36 let.
Prosim za nasvet in za razlago.

Spoštovani!

Sporočeni podatki se nekako ne skladajo z običajnim izvidom pregleda zaradi osteoporoze, zato vas prosim za natančnejši opis. Prilagam pa del prispevka asist. Vlaste Vodopivec Jamšek o oseoporozi za letošnje strokovno izobraževanje zdravnikov družnske medicine:

Diagnoza in diferencialna diagnoza osteoporoze

Dejavniki tveganja za osteoporozo so pomembni pri odkrivanju posameznikov, ki imajo mogoče krhke kosti. Za postavitev diagnoze osteoporoza pa je dogovorno še vedno najboljša metoda dvoenergijska rentgenska absorpcimetrija (DXA), čeprav se lahko uporabi tudi kvantitativna računalniška tomografija (CT). Dokler še ne obstajajo dokazi, ki bi podpirali rutinsko merjenje kostne gostote pri vseh perimenopavzalnih ženskah, strokovnjaki priporočajo individualni pristop glede na prisotnost dejavnikov tveganja.

DXA kolka in ledvenih vretenc je točna in ponovljiva metoda za merjenje mineralne kostne gostote. Rentgensko sevanje ob tej preiskavi je 3 mrad, kar je primerljivo s poletom z letalom. Kostno gostoto lahko merimo tudi na drugih perifernih kosteh (podleht, peta, prst) z rentgenskimi absorpcimetri ali s kvantitativno ultrasonografijo, ki je pomembna predvsem kot presejalna metoda.

Delovna skupina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je osteoporozo opredelila kot zmanjšanje MKG za 2,5 standardna odklona (SO) ali več od povprečja pri mladih ženskah bele rase. Zmanjšanje med 1 in 2,5 standardnima odklonoma opredeljujejo kot zmanjšano kostno maso ali osteopenijo. S hudo osteoporozo povezujejo MKG z več kot 2,5 standardnima odklonoma pod povprečno največjo MKG in vsaj enim zlomom. Večje vrednosti MKG od enega standardnega odklona pod povprečjem za mlado odraslo žensko pa označujejo kot normalno (tabela 1).

Tabela 1. WHO opredelitve osteoporoze, osteopenije in normalne kostne gostote.

Osteoporoza T-vrednost manj kot –2,5
Osteopenija T-vrednost med –1 in –2,5
Huda osteoporoza T-vrednost manj kot –2,5 in vsaj en zlom
Normalna kostna gostota T-vrednost večja od –1

Število standardnih odklonov pod ali nad povprečjem vrednosti pri mladih imenujemo T-vrednost. Po opredelitvi WHO ima okrog 95% mladih žensk T-vrednosti MKG med –2,0 in +2,0; veliko nezdravljenih starejših žensk pa ima manjše vrednosti. Poleg T-vrednosti opisujemo še Z-vrednost, ki pomeni število standardnih odklonov od povprečne MKG za določeno starost.Trenutno si strokovnjaki še niso edini, če lahko ta merila na enak način uporabljajo tudi pri otrocih, moških in drugih rasah.

Če pri bolniku ugotovimo nizko mineralno kostno gostoto, moramo izključiti sekundarne vzroke za osteoporozo, preden začnemo z zdravljenjem. Laboratorijske preiskave, ki naj jih opravi že zdravnik družinske medicine, so naslednje: hemogram, sedimentacija eritrocitov, beljakovine v urinu, ravni serumskega kalcija, fosfata, alkalne fosfataze, kreatinina in jetrne teste. Ob sumu na obolenje ščitnice lahko določi še TSH (tiroideo stimulirajoči hormon). Za dodatne preiskave: serumski parathormon, elektroforeza serumskih beljakovin, karcinomske označevalce, preiskavo kostnega mozga, kalcij v urinu, serumski kortizol in druge se praviloma odloča zdravnik ustrezne specialnosti.

Prispevek je v celoti objavljen v zborniku.

Janko Kersnik

Star sem 45 let in imam hudo osteoporozo (zlom vretenca TH5). Od zdravil jemljem Fosamax-10mg, Zoloft-50 mg in Naprosin proti bolečinam.
Zaradi stalne utrujenosti sem v službi manj učinkovit (poklic učitelj na OŠ) pa tudi popoldanske obveznosti bolj površno opravljam. Zanima me kdaj se bo stanje izboljšalo, te probleme imam že več kot eno leto, in kakšne so še priporočene terapije.

Spostovani!

V vašem primeru, ko gre verjetno za t.i. sekundarno osteoporozo, oziroma za osteoporozo zaradi nekih drugih težav in ne za spemembo v hormonskem ravnovesju kot pri ženskah po menopavzi, vam svetujem, da se o sovjih težavah (predvsem o tistih, ki jih niste opisali in o tistih, zaradi katerih jemljete nekatera navedena zdravila) pogovorite s svojim zdravnikom. Žal vas ne morem potolažiti, da se bo stanje bistveno izboljšalo, lahko pa marsikaj storite, da se ne bo poslabšalo. Bolečine naj bi se ob rednem jemanju zdravil in ustrezni telesni vadbi zmanjšale, zato je posebnega pomena ustrezna in redna telesna vadba. Kaksen razdiralen pomen ima neaktivnost na okostje si lahko predstavljate, če se spominjate pristanka ruskih vesoljcev, ki so bili zelo dolgo v breztežnostnem stanju in so ju morali iz modula odnesti, ker je zaradi razrahljanih kosti obstajala nevarnost, da bi pri njima prišlo do zloma. Pomembno je tudi, da v prehrani zagotovite zadosti živil bogatih s kalcijem in drugimi rudninami (npr. mleko in mlečni izdelki) in da se izogibate tistih, ki ovirajo vsrkavanje kalcija iz črevesja (npr. kave). Če imate poleg osteoporoze še kakšno drugo bolezen, ki bi lahko prispevala k temu stanju, morate ustrezno zdraviti tudi to.

Utrujenost in težave z opravljanjem vaših obveznosti pa so bolj verjetno povezane z drugo boleznijo, zaradi katere jemljete Zoloft. Po jemanju tega zdravila naj bi se stanje izboljšalo v treh tednih. Če se to ne zgodi, potem je potrebno dvigniti odmerek tega zdravila, ali pa ga zamenjati z drugim antidepresivom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close