Najdi forum

ORL forum

Vsak gluh lahko meša med gluho in slišečo populacijo. A med gluhimi je vedno lepo. Kar se tiče PV, lahko rečem le DA NIKOLI NE BI ODLOČILA ZA TO! Oprosti Alex, ne gre za to da smo proti tistim ki imajo PV, ampak meni je to že nekakšno poseganje stvari v možgane. Sama sem kar zadovoljna s SA. Tudi svojim otrokom ne bi dala, če bi bili gluhi. Res ima PV več slabih lastnosti, kot je prej en napisal dolgo časa nazaj na tem forumu zakaj ne bi odločili za PV.
Glede uporabe kretenj, še vedno to uporabo prepovejo, v Centru za sluh in govor. Tam imajo za materni jezik GOVOR! Nesmiselno je gluhim naučiti samo govoriti, pravim za tiste 100%gluhe! Kaj bo iz tega izcimilo, veste vsi. Obvezna je uporaba KRETNENJ in hkrati GOVOR! Tem boljše napredovanje bodo imeli.
Odkrito povedano, včasih ko srečam nekoga s PV, se mi iskreno zasmilijo. To govorim v bistvu za otroke. Ali bodo otroci v življenju res srečni, ali gre samo za starševske želje, pri tem pa otrokove ne upoštevajo. Res je žalostno tako način posega in kot cena posegov. Res zelo zelo škoda denarja, za spremembo naj ta denar namenimo za ostale pripomočke, za boljše izobraževanje…

Ali mi lahko prosim poveš, kje sem mešal gluhe in slišeče? Jaz sem samo povedal, da polžev vsadek gluhim olajša bivanje med slišečimi in da so osebe s polževim vsadkom še vedno gluhe. Ali se vam zdijo osebe, ki imajo polžev vsadek, slišeče? Zakaj?

Berem in se čudim…”…pa se strinjam, da bi morali uporabniki brezplačno dobiti vse najboljše, tudi slušne aparate…”

No, saj ne bi imel nič proti…vse najboljše in to brezplačno! Hja, kdo bo pa plačal? Mati država oz. vsi davkoplačevalci? Mislim, da je izjava malo “mimo”. Poznam kar nekaj primerov, ko si 70-letnik omisli slušni aparat z vso mogočo tehnologijo od prepoznave govornih frekvenc in brisanja šumov pa do ustvarjanja t.i slušnega okolja (dinamično, aktivno, umirjeno, eden ali več sogovornikov) in potem razočaran ugotovi, da ne sliši kaj bistveno bolje. In da bi mu enako služil konvencionalni slušni aparat.

In zdaj vprašanje – je zanj smiselno imeti “vse najboljše”? Po moje ne. Zato je kar prav, da se krije t.i osnovni model, ostalo pa naj si vsak sam plača.

Prav je da veste kdo sem , a ne tako natančno . Sem gluha oseba in imam dva gluha otroka . Med prebiranjem tega foruma o PS in zanimalo me je kaj mislita o tem moja otroka . Velika sta že in vesta marsikaj stvari . Torej vprašal sem njiju , a bi imela PS . Onadva sta takoj brezpomisleka odgovorila NE in čes da sta srečna ter zahvalila da se sva z mamo odločila NE za PS .
Dolgo nazaj , ORL v Ljubljani so me dobesedno prisilili , ne da bi me svetovali kot da sem mutast , da naj imata moja gluha otroka PS za boljše čase in sem bil odločno proti , ne bom podrobno napisal kaj se je dogajalo med tem časom , to vsi sami veste .. Denar !! To je grob poseg v človeško telo , otrok ne ve kaj je to in bo prestrašen kot da je poskusni zajec . Zdrav otrok je in ima samo eno napako NE SLIŠI . pa kaj .
V svetu vladajo tudi gluhi med sami seboj . Svetovna federacija gluhi so proti temi in je podana v Organizaciji Združenih Narodov kot kršitev človekove pravice v poseg nedolžnega otroka .
Ostalo pa je stvar posameznika če sam odloči ! Otrok ne more , je premajhen , starša odločata za ta poseg , kar je napaka . Seveda je velika želja staršev da sliši .
Malo pomislite , če ima otrok PS , ne sme aktivno ukvarjati s športom , recimo , boks , karate , judo , potapljanje , rokomet , košarka in podobno .. da ne bi s komolcem udarili na glavo in garancija ne šteje .
Poznam enga otroka ki ima PS . Pred tem je bil izredno živahen in po tem se je spremenil , bolj miren je postal a ni to čudno . Starša vedno opozarjata da pazi na glavo da ne bo poškodoval aparat in nevem kaj še .. Jasno , otrok trpi svoj jaz in bi se rad igral kar mu paše pa ne more …
Lahko bi več napisal ampak to je moje razmišljanje ..

Sem ponosen kar sem kakršen sem !

NekdoPač, se strinjam s teboj in tvojim načinom razmišljanja. To se večinoma odločijo slišeči starši gluhih otrok, njim je to neznanka in ne vedo kaj je bolje za otroka. Strokovnjaki PV jih znajo prepričati, nas gluhe pa ne morejo in ne bo šlo. Sama sem tudi zadovoljna s tem, kar sem. In če bi imela možnost da slišim, ne bi to sprejela. To je del moje osebnosti, gluha sem in gluha bom ostala.

Torej je pri meni in mojem načinu razmišljanja problem to, da imam slišeče starše, ki so jih strokovnjaki uspeli prepričati, prav tako pa so uspeli starši prepričati mene, da sem vzel polžev vsadek. Na začetku tudi jaz nisem bil preveč navdušen nad njim in nad impulzivnostjo operacij (nisem mogel dobiti točnih informacij od zdravnikov, zdravniki niso organizirali nobenega srečanja, da bi se lahko pogovoril z njimi, ipd.), nato pa so me starši in brat navdušili za polžev vsadek in zdaj skoraj ne morem več brez njega, ker sem se ga navadil.

Alex, koliko si bil star da si dobil PV?

Nisem videl tega debtiranja, zato se javljam kasno.
Sem pa padel na tla, ko sem prebral kakšne bedastoče in brozgo ste kvasili!

Človeške pravice naj bi bile univerzalne.
Tudi sam sem gluh, čeprav ima vsadek, in zato se ne strinjam s tem, da je gluhost le vaša last!!! Za manipuliranje! Gluhost je tudi moja!!

Vsak od nas ima pravico, da ga v življenju biksa kakor hoče, a le dokler ne poseže v pravico drugega človeka!! Tu se svoboda neha! In to tudi tako, da ga zavajaš s tem, da mu kot neki kvazistrokovnjek soliš pamet! Z rekla kazala.

TOLK BROZGE, KOT STE JO NAPISALI O POLŽEVEM VSADKU PA ŠE NE!!!

Za vsajanje je določena s strani ZZZS neka kvota operacij letno.
In prioriteto imajo otroci.
Že Sandi je napisal zakaj: ker je pri njih cost effekt največji = DRUŽBA IMA NAJVEČJO KORIST!

NIHČE NE BO TEKEL ZA VAMI IN VAS PROSIL, da si vsadite!
Stvar je presneto draga, in da vas bi še prosili?
Nikakor ne!

Če je indikacija za operacijo pravilna, je učinek zagotovljen!!
Mene so svarili pred prevelikimi pričakovanji, očitno pa Sandija niso.
Barabe so mu obljubljali gradove v oblakih.
ZATO JE UPRAVIČENO RAZOČARAN!
Ampak, po drugi strani, pa se aparatu ne more in noče odpovedati!!!!!!!!!
Zakaj?
Zaradi govora!
Zaradi varnosti (ker sliši avto..).
Zoto ker zvočna stimulacija vzborja možgane in so mnogo bolj dinamični, lahko bi rekel “športni možgani”
Laže ogleduje z ustnic.
Pa še kaj se bi našlo.

Sam sem tudi minimalno cincal pred operacijo, ker mi par stvari ni bilo jasnih, in sem moral iskati po Netu. Predvsem a je kakšna luknja v koži in če gre žica not.
Pa ni nič od tega.
Operacija je varna, tveganje je minimalno.
Komplikacij je malo, in če je potrebna, se aparat lahko v 15 minutah v lokalni narkozi da ven.
Bagatela!!
Moraš pa pazit: se ne potapljat, se pazit pred udarci v glavo…
Ja komu pa dobro dene če faše udarec v glavo?????????
Od tega lahko tudi umreš.
Pri vsadku je predvsem nevarno čer dobiš udarec v vsadek, kjer je kost tanjša. In vsadek lahko poči.

Glejte,
mal smo vsi skup razvajeni, ker smo živeli v socialno urejenih časih.
Ampak zdaj je tega konc!!!
Globalizacija, trg dela, brezobzirna konkurenca, kapuital, kapital in spet kapital!! In korist!
In zato se bodo socialne pravice zmanjševale! In noben vas ne bo prosil, da se uključujte v življenje in trg.
Kolk mislite, da znaša socialna podpora????????
Kako se živi z njo???
In v to bi egoistično pahnili še svojega otroka??????
SAM BI OTROKA TAKOJ DAL OPERIRAT, če bi le preiskave kazale, da je nekaj upanja!

To, da vam reče otrok; hvala ker me niste dali operirat je larifari! Kaj pa otrok ve? In še kaj bi blo če bi blo… so samo povestice! In življenje ni povestica!

Sam sem se z vsadkom ponovno rodil!
Lahko me pokličete na mobitel, al na službeni telefon. Dam številko če čte.
Ogromno telefonarim; iz potrebe seveda, ne za špas.
Nič ne ogledujem, vse slišim, tudi tuje jezike.
Ko sem oglušel sem razmišlal samo o penziji, ker sem bil v službi zaradi gluhosti odrinjen na rob prepada.
Zdaj bom pa delal dokler se bo dalo.
In z delom in prispevki za ZZZS sem že povrnil državi kar je vložila v mojo operacijo!

Še dvoje za Sandija.

Sandi, glede na to da si parkrat bil nenatančen v izjavah, je možno, da so ti pred operacijo rekli, da nekateri tudi telefonirajo z vsadkom, oz da je določena možnost. Ne verjamem da ti je kdo 100% obljubljal da boš telefoniral oz 100% slišal.
In že četo nekoliko pomaga pri ogledovanju, in predvsem če imaš govor OK ogromno pomeni. Sam sem prej včasih preglasno vpil ali pa pretiho govoril, to pa ti vsadek omogoča nadzirat.

Drugo pa glede baterije. Pri medelovem vsadku imamo akumulatorje, ki jih polnimi, in nimam nikakršnih stroškov z baterijami. Informiraj se če je tud pr kohlearju taka možnost. 70 somov niso mali denarci.

For all.
Sam sem mel zaušesni aparat. In me je zelo motil. In z aparatom sem slišal le neko bučanje, razumel pa kljub glasnosti nisem nič. Ker sem imel očitno polža okvarjenga. In zakaj bi pol meni vsiljevali ojačevalni zaušesni aparat namesto vsadka?

Mihau, ma kaj ti veš, slišiš “umetne” zvoke! Zame je poseg PV norost, poseganje v dušo, kot nekakšen robot si, če imaš žičke v uho. Groza me je pomislit kaj ti šarijo po možganih. Ma ne veš, če otroci vedo za kakšno stvar gre in so UPRAVIČENI hvaležni, če nimajo PV ki ga starši vsilijo svojim otrokom je totalna egoizem, starši mislijo na sebe in na okolico, kako bi jih drugi sprejeli če bi bil otrok popolnoma v svetu tišine. Pravim sto ljudi sto čudi, možganov. Jaz sem POPOLNOMA proti PV!!! Žal! Sama sem težko naglušna, in me to da bi slišala glasove, zvoki,… ne zanimajo. Važno mi je da sem zdrava, pa kaj če sem gluha, sprijazni se s usodo, bodi kar si, bodi gluh! V svojem življenju ne bi nikdar odločila PV in tudi za svoja otroka ne bi dovolila! Groza tistim ki so iznajdli PV!!!

Se podpišem pod Flecker .. Mihau , tvoj problem če se mučiš s tem .. Gluh sem in nič ne pogrešam , lahko rečem da sem zelo zelo zadovoljen s svojim življenjem , le kaj nam manjka gluhim .. Lahko vozim avto , imam oči (moram potrkati na les) ženske me obožujejo , seksam lahko , športam , potujem , berem , imamo tolmača , podnapise in še počnemo kakšne neumnosti … Kaj pa tisti ki so slepi , ki nimajo nog , rok , srčni problem , raznimi bolezni ki ovirajo gibanje in nevem kaj še .. te pa res rabijo nujen vsadek nevem kako se reče , tako da bo olajšalo njegovo življenje .. Marsikaj sem veliko dosegel v življenju in živim v svetu sličeših , prav tako me spoštujejo …

Za flecker in podobno misleče!
Sploh ne morem razumet, da ste še eni tako ozkogledi in zavrti!
Polžkov vasadek je super zadeva in hvala bogu, da gre tehnologija tako hitro naprej. Hči je pri sedmih letih ( prej ni bilo mpgoče ) dobila vsadek in vsem se je življenje obrnilo za 100% na bolje. Tudi sama je takšnega mnenja. Ne bom rekla, da vse sliši, dejstvo pa je , da sliši več kot prej z navadnimi aparatki. Lahko se pogovarja po telefonu, razumejo jo tudi popolni neznanci, v šoli lepo sledi pouku in še in še in še. Živi in KOMUNICIRA! Vem, da obstaja jo še druge vrste komunikacije ,ampak živimo v svetu zvokov in prav je , da tudi tistim, ki so za to prikrajšani to omogočimo slišat, če le želijo! Podpiram polžkov vsadek, ker imamo dobre izkušnje in se zavedam , da je brez njega hči še vedno gluha, z njim pa ji je olajšano življenje med nami slišečimi!
Lep večer in malo več optimizma!

Ko vidim kakšnega otroka, ki nosi PV, me zares srh spreletava. V tem smislu, smili se mi. Gluh naj bo prikrajšan za zvok, če ga je tako določila mati narava, da boš gluh ostani gluh. To je moje prepričanje.In nismo ozkogledi in zavrti! Največ rečem lahko da smo večina samozavestni. Sama sem, moj partner tudi, čeprav ne slišiva. In nam ne nič manjka. Smo samostojni. Delamo. Kaj naj bi nam PV omogočil, kar imamo zdaj nam je dovolj. Zakaj bi sprejeli to stvarco, ki nam ne zanimajo??
Ena! Kaj bo ko odraste, ko sreča gluhe vrstnike?? Želela bo biti z njimi, ker bo enakai gluhim, več stvari zdržujejo med gluhimi. Ali bo ona živela za svet slišečih, v katerem se ne bo dobro počutila?? Lahko bo hrepenela po gluhoti, ali bi ji dovolili če bi uporabljala znakovni jezik in bila več časa z gluhimi??

Polžkov vsadek je zame eno sranje!!! Se opravičujem za to besedo, če vsiljujete otrokom, ste mogoče malce egoistični. Potrudite otroku omogočiti boljše izobraževanje, trudite se učiti živeti brez zvokov, tudi tistim brez zvokov uspevajo v izobraževanju!!!
Vsak ima svoje mnenje, jaz stojim za to, kar sem pisala.

Oseba se lahko kljub temu, da ima polžev vsadek, druži z gluhimi! Tudi jaz se veliko družim z gluhimi in sem srečen med njimi!

Nikomur ni mogoče vsiliti polževega vsadka. To je res. Prav tako pa ni mogoče nikogar prisiliti, da je srečen v popolni tišini!

Meni kljub temu, da imam polžev vsadek, dovoljujejo uporabo znakovnega jezika in druženje z gluhimi! Ljudje smo si različni, zato ne meci vseh v isti koš!!!

Vse je dobro za vsakega, enemu ustreza to, drugemu pa drugo … In prav je tako, da smo različni. PV še ne pomeni, da je človek gluh ali slišeč. Tu gre le za vprašanje identitete in pripadnosti oziroma za opredelitev. Popolnoma pa razumem gluhe in njihove poglede na PV, ker ogroža tudi njihovo identiteto, kar je že poseg v osebni prostor posameznika. Po drugi strani se pojavlja moralno etnično vprašanje okoli otrok, ali je prav, da jim damo PV ali ne, ker nazadnje njih ne vprašamo, ampak odločajo starši in pri majhnih otrocih pa o tem sploh ni govora. ODrasli gluhi zavračajo PV tudi prav zato, ker vedo, da ne morejo pričakovati rezultatov. Jaz osebno o tem sploh ne premišljujem, ker me stvar ne zanima. Priznam pa, da bi včasih prav prišlo, da slišim, ker me gluhota tudi ovira in dela odvisno od slišečih, kadar potrebujem telefone in podobne stvari.

Razumem, da tudi tistim ki nosijo PV, družijo z gluhimi in uporabljajo znakovni jezik. Vprašanje pa je, če bodo starši, ki otrokom “vsiljujejo” PV, dovolili da bodo z gluhimi, uporabljali znakovni jezik??? Poznam en primer polnoletne gluhe deklice, od malih nog nosila slušni aparat. Nakar starši izvejo PV in so svoji hčerki VSILILI PV. Deklica o tem ni hotela slišati, raje je ostala s slušnim aparatom. Nakar ji njeni starši postavijo ultimat, ali bo nosila PV, ali se ne bo več družila z njenimi gluhimi vrstniki. Bila je polnoletna, starši so jo obravnali kot otroka ki ni znal odločati. Odločila se je za prvo, da si je lahko ohranila stike z gluhimi, hodila v društvo. Rezultat tega je, da je nesrečna, ker ji PV ne pomaga dosti!
Alex, ti imaš podoben primer, da tvoji starši oz. mati noče slišati o gluhi ljudi, o znakovnem jeziku, mar ne?

vsak ima povsem pravico, da odloča svobodno zase. Kdor hoče biti gluh naj bo, kdor hoče biti slep naj bo, kdor hoče … naj bo.
AMPAK NE VSILJEVAT DRUGIM. Lahko jim poveš svoje SUBJEKTIVNO mnenje, ne smeš pa jih prisilit. In ne smeš jim lagat, al pa se delat strokovnjaka in sklepat na enem primeru.

Majhen otrok se ne more sam odločit, vsaj do 10 let, npr. In če se že odloča zanj, kdo ima največ pravice odločiti kaj je njegovo dobro? Starši ali skupnost gluhih odraslih?
Sam mislim, da bolj starši, saj je njihova kri, in bo njim še dolgo “na grbi”. Starše lahko deloma nadomesti socialna služba oz prek nje družba.
Namigujete kot da ŽELIJO STARŠI OTROKU SLABO.

Sam se ne opredeljujem kot gluh ali slišoč. Gluh jemljem kot zdravstveno stanje, ne pa kot politično, moralno al kakšno koli opredelitev.
Sem pač gluh!!! Z vsadkom.

Problem je tle:
da so ponekod gluhi do vsadkarjev nestrpni, predvsem, če je kaj rezultata
da morda nekateri zaradi nezrelosti tuhtajo kateri populaciji pripadaji.

Sem že zapisal, da smo vsi ljudje, in da je to zgolj naše zdravstveno stanje, in da smo pač neka interesna skupnost s skupnimi potrebami.

In ker pretežno le gluhi znajo znakovni jezik, je to zaprt krog. Nekakšen geto.

Če bi prek 50% slovencev znalo znakovni jezik tega geta ne bi bilo.
Gluhi bi lahko komuniciral s komerkoli in obratno.

Če je človek butast, ozkogled ali egoist(vidi le sebe in se postavlja na oltar), mu niti vsadek ne pomaga.
Le gorjača!

Flecker, od kod pa ti kaj veš o mojih starših in o meni? Ali mi lahko prosim poveš, od kod me poznaš? Ali mi lahko prosim poveš svoje pravo ime?

Alex napisal na temo Radosti gluhote:
Moji starši in brat so me vsak dan skozi vse srednješolsko obdobje prepričevali v to, da bo polžev vsadek zame zelo dober, da mi bo izboljšal življenje, ipd. Gluhoto so mi prikazovali v najgrši luči (namenoma), samo zato, da bi sprejel polžev vsadek in šel na operacijo. Ne bom povedal, kaj moja mama misli o znakovnem jeziku in kulturi gluhih, ker boste užaljeni, vendar pa imam jaz do gluhote povsem drugačno mnenje.
Ne vem če te poznam, ker po imenu ne vem kdo si, mogoče pa po obrazu bi spomnila kdo si, ali pa ne. To kar si napisal, si sam tako rekel, mar ne?

Ok, res je bilo tako. Toda to je zdaj že preteklost. Preden sem se začel družiti z gluhimi, so moji starši mislili, da mi bodo znakovni jezik in družba gluhih uničili govor. Potem, ko sem se na začetku študija začel tudi družiti z gluhimi in se učiti znakovnega jezika, ob tem pa se mi govor ni čisto nič poslabšal, so starši videli, da mi družba gluhih in znakovni jezik ne škodita in so zato spremenili mnenje o gluhoti.

New Report

Close