Operil
Pozdravljeni,
Z zacetkom vrtca so se zaceli tudi zabasani noski. No, pri nasi 2-letnici to traja ze vsaj 2 tedna in ocka ji vsak vecer daje v nos operil. 1 spric v vsako nosnico. Mene skrbi, ker to traja dlje kot 5-7 dni kot je navedeno v navodilih. Ocka pa meni da ni problema, ker dobi samo zvecer. Kaj menite vi? Je pomembno, kolikokrat spricnemo v dnevu ali je ta omejitev do 7 dni ne glede na to?
Res je, da brez operila zelo tezko spi in se nenehno zbuja. Je kaksna alternativa za operil, ki bi jo predlagali?
Hvala.
Operil deluje tako, da povzroči stisnjenje drobnih žilic (vazokonstrikcijo) v nosni sluznici. Na ta način te manj “puščajo” in je sluznica manj otekla, otrok lažje diha in se mu manj cedi.
Vendar ima tudi negativno stran – po prenehanju tega učinka (največ nekaj ur) pride do krajše prekomerne razširitve žilic, tim. rebound fenomena. In še večje otekline, izcejanja. Zato ga dajemo še in še. Drži pa, da je tak učinek manj izrazit, ko ni več drugih, virusnih razlogov za oteklino sluznice – torej, ko je prehlad mimo.
Obenem je dajše (več tednov) stalno dajanje (ne le enkrat dnevno) povezano s propadanjem sluznice, ki v času stisnjenosti žilic ne dobi hrane in kisika. Kar lahko vodi v stanjšanje, atrofijo nosne sluznice, celo nepovratno.
Glede na napisano za kaj takega pri vas ni nevarnosti. Še zlasti, če boste kdaj poskusili tudi s spiranjem s fiziološko raztopino (te lahko dajete “na litre”) in poskrbeli za vdihavanje čim bolj navlaženega in ne pretoplega zraka (torej brez centralne ali ventilatorjev v spalnici oziroma s kakšnim vlažilcem višje kakovosti).
Pozdrav,
Pozdravljeni,
Hcerkica ima ze krastice po glavi -temence, samponcek Mustela ne pomaga nic, nekaj malega je slo dol s pomocjo olivnega olja in glavnika.
Opazam da jo ima najvec ravno na predelu velike mecave, katere se bojim gledat, kaj sele tikat. Kako je zdaj s ciscenjem temenc na tem predelu,kako sploh tam odstranit, bojim se, da bi jo poskodovala?
No, vprašanje ne sodi ravno pod Operil, pa vendar…
Področje mečave je dovolj debelo in s toliko plasti zaščite do možgančkov, da lahko mirno “drgnete in luščite” vse luske, ki vas motijo. Tudi če bo zatem koža pordela…
Drži, razni komercialni šampončki in žavbice ne pomagajo kar dosti – še najbolj kopanje – namakanje v mlačni vodi (brez šamponov in kopeli seveda, ki kožo še bolj osušijo), zatem pa kakšno olje (tudi olivno), groba brisača in glavniček (ki ne sme imeti ostrih konic, a mora biti dovolj gost, da luske ujame). So pa temenca vezana na določeno obdobje dojenčkovega življenja – in v ničemer ne nakazujejo kakšnega prhljaja v odrasli dobi :-).
Pozdrav,