operacija
Pozdravljeni!
Noseča sem 35 tednov, pri 30 tednu so na ultrazvoku pri otroku odkrili “double bubble”. Zavedam se, da bo po rojstvu potrebna operacija črevesja, zanima pa me kako hitro se takšna operacija po porodu opravi, kako dolgo je povprečno okrevanje, koliko takih primerov letno operirate, ali bom vseskozi lahko pri otroku ter kako je z dojenjem.
Hvala za vaš odgovor.
Spoštovana,
operacijo zapore začetnega dela tankega črevesja (bodisi zaradi zlepljenega črevesja ali zaradi pritiska od zunaj) se opravi neposredno po rojstvu – kar pomeni, da je novorojenček iz porodnišnice po začetni oskrbi in potrditvi diagnoze (večinoma s pomočjo rentgenskega slikanja oz. UZ pregleda) v nekaj urah premeščen na kirurški oddelek, v Ljubljani je to Klinični oddelek za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo (na kratko KOOKIT) v pritličju glavne stavbe UKC. Tam specialist gastrokirurg odloči, kdaj bo novorojenčka operiral – večinoma pa je to še isti dan (tudi ponoči), ko je otrok premeščen.
Vrsta operacije in obseg sta odvisna od vzroka za zaporo. Večinoma pa gre za krajše posege (kar pomeni 1-2 uri).
Tudi trajanje bolnišničnega zdravljenja je odvisno od vzroka zapore, samega posega in morebitnih drugih pridruženih težav ali prirojenih napak. Dokler otrok potrebuje intenzivno zdravljenje (zaradi podpore dihanju, zaradi popolne žilne prehrane, da se črevo zaceli), ostane na KOOKIT (sprva v Enoti za intenzivno terapijo, EIT, zatem na oddelku A), kasneje je odpuščen domov ali pa gre še za nekaj dni na Neonatalni oddelek (nove) Peditrične klinike.
Če boste rodili v ljubljanski porodnišnici, boste vsaj prve dni ostali pri nas na oddelku (med Porodnišnico in osrednjo stavbo UKC je tudi podzemni hodnik), saj KOOKIT nima možnosti za sobivanje mame in novorojenčka. Dokler dete ne bo smelo biti hranjeno z vašim mlekom oz. dojeno, boste mleko izbrizgavali (pri nas) in ga shranjevali (globoko zmrznjeno), kasneje pa bodisi dojili bodisi izbrizgavali pri nas in mleko odnašali na KOOKIT.
Srečno, čim manj zapletov in kratko bivanje v bolnišnici vam želim,
Hmm, še pozabljen podatek – letno v Ljubljani beležimo okrog 5 podobnih primerov (različno po letih, od 3 do 10). Večinoma gre za napako v položaju trebušne slinavke, ki je kot tesen šal ovita okrog dvanajstnika (pancreas annulare), redkeje za pritisk zaradi vezi ob napačnem (razvojno pogojenem) vrtenju črevesja (tim. malrotacija, nonrotacija), še redkeje za zlepljeno svetlino dvanajstnika. V “slabših” primerih je zapora dvanajstnika le eden od znakov trisomije 21 – Downovega sindroma, kar so pri vas verjetno izključili.
Pozdrav,
Hvala za hiter in temeljit odgovor.
Ne, DS niso izključili, ker razen NS (rezultat ugoden) nisem opravila dodatnih testov.
Po dosedanjih temeljitih ultrazvočnih preiskavah naj zapora črevesja ne bi bila povezana z DS, se pa zavedam, da se 100% tega na ta način ne da ugotoviti in da se lahko rodijo tudi otroci z DS, kjub vsem obetajočim rezultatom na raznih preiskavah.
Tako nam ostaja samo čakanje.
Lep pozdrav.