Najdi forum

Omrtvičena noga in hrbtenica



Pozdravljeni.

Približno dva meseca nazaj mi je “omrtvela” leva noga od kolena navzdol, brez mravljinčenja. Občutek se je postopno vrnil, še vedno se zdi kot da je noga tesno povita, ob hoji z levim stopalom še vedno glasno “tapkam” in ne morem stopiti/hoditi po peti. Bolečine se občasno pojavljajo v kolku in kolenu na isti strani.Opravljam sedeče delo, vsak dan tudi precej prehodim (več kot 10.000 korakov), težav z ledveno hrbtenico do sedaj ni bilo (občasno pekoča bolečina v trtici), starost 46.
MR L/S hrbtenice: blaga dekstrokonveksna deviacija ledvene hrbtenice. Nekoliko izravnana kedvena lordoza s povečanim kotom med ledveno hrbtenico in sakrumom. Višina korpusov vretenc je ohranjena. Dehidrirana i.v.diska L4-L5 ter L5-S1. Začetna spondiloza in spondilartroza. Conus medule ter kavda ekvina v mejah normale. Manjše perinevralne ciste sakralno. Paravertebralna mehka tkiva v mejah normale. V nivoju L4-L5 spondilofiti disk kompleks ob spondilartrozi začetno zoužuje oba nevroforamna. Vidna je fisura anulusa i.v.diska. V nivoju L5-S1 je minimalna protruzija i.v.diska s fisuro anulusa. Izrazitejše stenoze spinalnega kanala ali nevroforamnov niso vidne.
Ali so glede na izvid težave z nogo povezane s hrbtenico in ali jih je možno popraviti s fizioterapijo?
Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

sem vam že odgovori na prej zastavljeno enako vprašanje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani,zanima me ce mi lahko napisete razlozite kaj pomeni naslednje,tice se hrbtenice:

Izravnana vratna lordoza,torokalno viden delni blok vertebre th11,th12 razvojno.Ledveno dekstrokonveksna devijacija,tezisnica lumbalne hrbtenice  pomaknjena navzpred,rahlo torokalna kifoza.Jaz cutim bolecine v hrbtenici predvsem prsno,in ledveno.Zdaj sem trenutno nosecnica ze v osmem mesecu in bolecina ni vec znosna,zraven imam fibromialgijo,bolecine v rebrih prsih ,rokah tudi nogah.

Najvec me zanima,kaj pomeni blok vertebre in ali to lahko provzroci bolecine ki segajo v prsni kos,veckrat naredila preglede srca,pljuc.Jaz sem kot otrok padla z drugega nadstropja,pa se enkrat sem padla na hrbet tudi kot otrok in me bolelo v tem prsnem delu.Prvic sem naredila rtg 2019,pa spet 2022.

Se opravicujem za dolg post.Upam da mi pomagate.

 

 

Spoštovani,

Izravnana vratna lordoza = izravnana ukrivljenost vratne hrbtenice naprej

torakalno viden delni blok vertebre th11,th12 razvojno = delno zraščenje 11. in 12. prsnega vretenca, najverjetneje prirojeno

Ledveno dekstrokonveksna devijacija = na desno ukrivljena ledvena hrbtenica

tezisnica lumbalne hrbtenice  pomaknjena navzpred = pomik težiščnice ledvene hrbtenice naprej

rahlo torokalna kifoza = rahlo prekomerno ukrivljenje prsne hrbtenice navzad

Priporočam opraviti slikanje najbolj bolečih predelov hrbtenice še z magnetno resonanco, naot pa pregled s posnetki ter izvidom(i,a).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani hvala lepa za razlago in nasvet.

Trenutno sem nosecnica in niso priporocili slikanje z magnetom v nosecnosti.

Kaj mi lahko do takrat pomaga,hoja?Masaza,akupunktura ker ko trebuh raste bolecine so mocnejse.

 

Spoštovani,

prosim.

Kolikor le morete telovadite, da boste vzdrževala obhrbtenične mišice in mišice stabilizatorje trupa, tudi nežna masaža lahko dobro dene. Pri akupunkturi priporočam previdnost. Če se odločite zanjo, jo mora izvesti izkušen akupunkturist (nosečnost)!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober vecer dr Pilih,

stara sem 40 let in zacelo se je par mescev nazaj ko me je zvecer v mečih ko sme lezalo vmes kaj zapeklo-zabolelo, ampak ni bilo hudo.

Sicer sem  sportno aktivna. In sedaj en teden nazaj se je zacelo: zvecer me zacne po desni strani v ritnici dol do meč bolecina, ko vstajam. Ko ze en cas hodim je ok, ampak zacne se vedno zvecer. Ponoci nič.

kot ena pekoca bolecina, ki se zacne od ritnice, preskoci stegno in ven zacepe v meči, ampak samo na desni strani. Ko cez dan telovadim, nic ne boli.

jaz imam sicer eno leto nazaj na MR odkrit počen labrum, ampak ne boli dosti.

Vam je mogoce kaj jasnega od cesa bi to lahko bilo?

Iskrneo hvala za vase nnenje in lep vecer

Lana

Dober večer (nekaj dni pozneje…),

v Google vpišite besedo “dermatomes” in kliknite “Slike” (ali “Images”), nato pa poglejte, če boleče področje ustreza kateri izmed oznak L2, L3, L4, L5 ali S1. Če ustreza, je vzrok zelo verjetno v ledveni hrbtenici.

 

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Nic hudega, verjamem da imate veliko dela.

Najlepsa hvala, bom vpisala.

 

Lahko noc, Lana

Velja. Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Prosila bi če mi lahko prosim preverite izvid da bo meni jasen

Blago dekstrokonveksna deviacija ledvene hrbtenice

Nekoliko izravnana ledvena londoza s povečanim kotom med ledveno hrbtenico in sakrumom

Kronična in aktivna I.v. osteohondroza L4-L5 blaga tudi L3-L4

Zmerna spondiloza ter sponditartroza

Cemus medule ter kavdaevina sta v mejah normalnega

Paravertebralna mehka tkiva so v mejah normale

V nivoju L1-L2 protrrudiran disk blago odriva duralno vrečo

V nivoju L4-L5 minimalna portuzija I. V. diska ob postopek. brezgotinskih spremembah začetno zozanje levi recasus. Spondilartozi zmerno zozanje oba nevroforamna

V nivoju L5-S1 spondilofiti disk kompleks ob Spondilartozi začetno zozanje levi nevroforamen

 

Torkalna

Primerno oblikovan  prsna kifozia

Manjša schomorlova hernija sicer je višina kompusov vretenc ohranjena

Intenziteta signala skeleta je v mejah normale

Zmerna ventrolateralnega spondiloza začetna do zmerna spondilartoza

Kongenitalno normalno širok spiralni ksnal

Intenziteta signala krbtenjace je v mejah normalnega

Paravertebralna mehka tkiva so v mejah normalnega

Izrazitejse steno že spiralne ga kanala ali nevraforamnov prsne hrbtenice ne vidim

Res bi  razlago čim prej ker naročena sem šele čez tri mesece mene pa zelo boli

Hvala za vaš odgovor

Pozdravljeni,

od nepravilnost ledvene hrbtenice navajajo: stransko ukrivljenost le-te v desno, nekoliko izravnano njeno ukrivljenost naprej, večji kot med 5. levenim vretencem in križnico, dolgo trajajoče in sveže okvare teles vretenc ob medvretenčni ploščici med 4. in 5. ledvenim vretence ter blage ob medvretenčni ploščici med 3. in 4. ledvenim vretencem, zmerne okvare medvretenčnih ploščic in malih sklepov, izbočeno medvretenčno ploščico med 1. in 2. ledvenim vretencem, minimalno izbočenje medvretenčne ploščice med 4. in 5. ledvenim vretencem, s pooperativnimi brazgotinskimi sprememba, ki skupaj z obrabo malih sklepov zmerno zožujejo področja, skozi katerega izstopata živčni korenini obojestransko ter začetno zoženje področja, skozi katerega izstopa leva živčna korenina med 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem, na račun okvar medvretenčne ploščice in malega sklepa.

V izvidu prsne hrbtenice navajajo od nepravilnosti: manjše izvrženje medvretenčne ploščice v telo sosednjega vretenca (manjka višina) ter zmerne obrabne spremembe medvretenčnih ploščic in malih sklepov.

Priporočam, da opravite še EMG (elektromiografsko) preiskavo, ki izmeri morebitno prizadetost in stopnjo prizadetosti živčnih korenin.

Glede na navedbe, je malo verjetno, da bo potrebno dodatno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za vašo razlago

EMG sem naredila lani

Refleksi primerno izzvani. Rahlo popuscajodorzifleksorjistopala levo

Parametri motoričnih in senzorični živcev so primerni

 

Pri igelni elektromiografiji so fibracije in in pozitivni ostri valovi v mišici tibialisanterior kjer so PME tudi podaljšani, polifazični-subakutno nevrogeno spremenjeni. V mišici EDB in tabialis posterior pa so PME kronično nevrogeno spremenjeni

Ugotavljamo znake akosnske okvare 5ledvene korenine levo ki je tako okutna subakutna kot kronična

Niti tega izvida ne razumem

Oberirana sem bila še ne pred enim letom, me zelo boli in zdravnik mi je rekel da sem lahko češ pet let na vozičku tega se zelo bojim kajti stara sem 43 let

Prosim.

V izvidu EMG preiskave navajajo znake okvar 5. ledvene korenine levo, ki so bile deloma prisotne že dalj časa, deloma pa so bile sveže (nedavne).

Ne glede na to, da je bil EMG že opravljen lani, priporočam njegovo ponovitev.

 

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo zanima me razlaga izvida ekg stopala le ta me zelo boli blazinica pred prsti

Špranje prvega metatarfofalagialnega sklepa je enakomerno zozana, distalna falanga je v valgus položaju – helux valgus. Periartiklarna mehka tkiva so zasencena in zadebeljena. Osteoartikularna razmerja so v ostalem ohranjena. Kortikalis prikazane kostni ne je jasno porisan brez subkortikalne spremembe v gostoti. Špranje prikazanih intertazalnih.,tarzometatarzalnih,preostalih metarzofalangalnih in interfalangealnih sklepov so ohranjene višine, gladkih sklepih površin brez periartikularnih sprememb v gostoti. RTG znakovfrakture prikazanega skeleta ne ugotavljam

Hvala za razlago

Pozdravljeni,

od nepravilnosti navajajo zoženje sklepne špranje sklepa med stopalnico in začetnim členkom 1. prsta (obraba), zadebeljena mehka tkiva okrog sklepa in nagnjenost začetnega členka 1. prsta navzven.

Če imate bolečine v začetnem sklepu 1. prsta, so te zelo verjetno posledica opisanih nepravilnosti. V tem primeru priporočam pričeti s fizioterapevtskim zdravljenjem, nato pa, če učinek ne bo zadovoljiv, zdravljenje z injekcijami (plazma bogata s trombociti, matične celice, hialuronska kislina in/ali hormonsko protivnetno zdravilo) in na koncu, če tudi injkecije ne bodo pomagale v zadostni meri, operacijo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov
    Zaenkrat je bolečina čez celo blazinico pred prti, kajti prsti me še ne bolijo. Hodim malo na stran zaradi bolečine v počepu pa ne morem bit ker je bolečina se hujša

Priporočam, da opravite še slikanje stopala z magnetno resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close