Najdi forum

OMAMLJENA – POSILJENA

sPOŠTOVANI,

Prosim za pomoč,nasvet kako najbolj lahko pomagam kolegici. Kolegica je bila omamljena, odpeljana in večkrat posiljena. Šele po enem dnevu, ko se je zavedela kaj se dogaja, je uspela pobegniti. Odšla je na urgenco,kjer so ugotovili, da je bila večkrat posiljena, našli so spermo in v krvi tudi tvarine, ki so jo omamile. Iskala je pomoč tudi na policiji in prijavila posiljevalca.

Posiljevalec je prof.dr.na Ljubljanski fakulteti s katerim je nekaj časa prijateljevala. Ko je ugotovila, daje prof. nasilne narave, je prekinila stike z njim. Kolegica je ločenka in živi sama. Omenjeni nasilnež jo je zaradi prekinitve veze pričel nadlegovati na različne načine (tel. klici, E-maili, obiski na domu, zasledovnje) Pred silvestrovim se je zgodilo omenjeno posilstvo in odvzem prostosti.

Ne vem kakšne korake bo naredila policija. Po besedah kolegice policija meni,da povedano ni dovolj, da ” uglajenega prof. ” obiščejo na domu in ga privedejo pred sodne organe. Očitno nasilnež točno pozna zakon,saj točno ve koliko zaporednih klicellahko naredi itd.., da še ni kaznivo. Posiljevalec je celo tako predrzen,da jo še vedno nadleguje po telefonu.

Kolegica mi je zaupala ime in priimek posiljevalca. Našel sem ga na spisku rednega prof.na eni od Ljubljanskih fakultet,kjer študentom predava sedem predmetov. Njegova starost je nad 50 let.

Iskala je pomoč na SOS,kjer so ji svetovali policijo ali pa tudi opozorilo s pretepom.

Osebno menim,da nasilje rodiše več nasilja. Potrebno je nači način, da omenjeni prof. dr. pride za zapahe in se ga odstrani iz izobraževalnega procesa naših otrok na fakulteti.

Prosim za nasvete, pomoč, da bo nazunaj ugledni prof. iz Ljubljane za rešetkami in odstranjen s vzgojnega procesa po legalni poti.

Hvala lepaza vse predloge.

Peter

Spoštovani!

Vaša kolegica je pravilno postopala, da je šla z izvidom iz urgence na Policijo in tam prijavila storilca.
Ne zdi pa se vam prav, da niso bili izvedeni še nikakršni ukrepi v zvezi s tem in da lahko storilec še naprej nadleguje vašo kolegico po telefonu. Poleg tega sprašujete, kaj bi se še dalo storiti, da bi spravili tega človeka za zapahe in da bi se umaknil iz izobraževalnega procesa.

V kolikor ima vaša kolegica nezaupanje do Policije, bi morda kazensko ovadbo poslali še na Državno tožilstvo, kamor jo sicer pošlje tudi Policija. Drugače pa naj se pozanima na Policiji, ali so ovadbo že poslali na Tožilstvo.

Poleg tega lahko predlaga tudi, da se storilcu izreče Ukrep prepovedi približevanja, ki zajema tudi prepoved nadlegovanja po komunikacijskih sredstvih. Za izrek takšnega ukrepa, pa bo verjetno potrebno utemeljiti sum, da še vedno obstajajo razlogi, da bi lahko storilec žrtev še ogrozil. Navajam člen zakona:

“Zakon o preprečevanju nasilja v družini:
19. člen (prepovedi zaradi nasilnih dejanj)
(1) Žrtev lahko sodišču predlaga, da določi ukrepe za odvrnitev nadaljnje škode. Sodišče lahko povzročitelju nasilja, ki je žrtev telesno poškodoval, ali ji je prizadejal škodo na zdravju, ali je drugače posegel v njeno dostojanstvo ali druge osebnostne pravice, na predlog žrtve z odločbo prepove zlasti:
– vstopiti v stanovanje, v katerem živi žrtev;
– zadrževati se v določeni bližini stanovanja, v katerem živi žrtev;
– zadrževati in približevati se krajem, kjer se žrtev redno nahaja (delovno mesto, šola, vrtec …);
– navezovati stike z žrtvijo na kakršenkoli način, vključno s sredstvi za komuniciranje na daljavo;
– vzpostaviti vsakršno srečanje z žrtvijo.
(2) Ukrepe po prejšnjem odstavku lahko sodišče izreče tudi:
a) če je povzročitelj nasilja žrtvi grozil, da jo bo poškodoval ali drugače protipravno posegel v njeno dostojanstvo ali druge osebnostne pravice;
b) če je povzročitelj nasilja protipravno vstopil v stanovanje, v katerem živi žrtev ali drugače motil njeno mirno posest;
c) če povzročitelj nasilja žrtev proti njeni izrecni volji protipravno nadleguje, na primer z zasledovanjem ali uporabo sredstev za komuniciranje na daljavo;
d) če povzročitelj nasilja žrtev proti njeni izrecni volji protipravno nadleguje z uporabo oziroma objavljanjem vseh osebnih podatkov žrtve, sodnih spisov in osebnih zapisov na svetovnem medmrežju.
(3) Ukrepe po prvem in drugem odstavku tega člena sodišče izreče tudi, če je povzročitelj nasilja dejanje izvršil v stanju prehodne nerazsodnosti, razen če se dokaže, da ni po svoji krivdi prišel v takšno stanje.
(4) Sodišče časovno omeji trajanje ukrepov iz prvega odstavka tega člena na največ šest mesecev. Žrtev lahko predlaga podaljšanje ukrepa še za največ šest mesecev.
(5) Pritožba zoper ukrep, ki ga izreče sodišče, ne zadrži izvršitve ukrepa.”

Za omenjeno kaznivo dejanje bo storilcu prav gotovo izrečena kazen zapora, saj je že za “samo” posilstvo po Kazenskem zakoniku (180.člen) določena kazen od 1 do 10 let zapora. Glede tega v katerih primerih pa odredijo pripor vam navajam:

“Zakon o kazenskem postopku
201. člen
(1) Če je podan utemeljen sum, da je določena oseba storila kaznivo dejanje, se sme pripor zoper njo odrediti:
1) če se skriva, če ni mogoče ugotoviti njene istovetnosti ali če so druge okoliščine, ki kažejo na nevarnost, da bi pobegnila;
2) če je upravičena bojazen, da bo uničila sledove kaznivega dejanja, ali če posebne okoliščine kažejo, da bo ovirala potek kazenskega postopka s tem, da bo vplivala na priče, udeležence ali prikrivalce;
3) če teža, način storitve ali okoliščine, v katerih je bilo kaznivo dejanje storjeno in njene osebne lastnosti, prejšnje življenje, okolje in razmere v katerih živi ali kakšne druge posebne okoliščine kažejo na nevarnost, da bo ponovila kaznivo dejanje, dokončala poskušeno kaznivo dejanje ali storila kaznivo dejanje, s katerim grozi.
(2) V primeru iz 1. točke prejšnjega odstavka traja pripor, ki je bil odrejen samo zato, ker ni bilo mogoče ugotoviti istovetnosti osebe, toliko časa, dokler istovetnost ni ugotovljena. V primeru iz 2. točke prejšnjega odstavka se pripor odpravi, brž ko so zagotovljeni dokazi, zaradi katerih je bil odrejen. (3) Kot posebne okoliščine iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka tega člena se štejejo zlasti obdolženčeve kršitve ukrepov iz 195., 195.a, 195.b, 196. in 199.a člena tega zakona.”

Prav tako si preberite v Zakonu o delovnih razmerjih, ki ga navajam, o možnostih prepovedi opravljanja poklica:

“Zakon o delovnih razmerjih
67.člen – Prepoved opravljanja poklica
(1)Sodišče sme storilcu kaznivega dejanja prepovedati opravljanje določenega poklica, določene samostojne dejavnosti ali kakšne dolžnosti, če je zlorabil svoj poklic, položaj, dejavnost ali dolžnost za kaznivo dejanje in če sodišče utemeljeno sklepa, da bi bilo zaradi tega nevarno, če bi še naprej opravljal tako dejavnost.
(2) Sodišče določi, koliko časa naj traja ukrep iz prejšnjega odstavka; ta ne sme trajati manj kot eno leto in ne dalj kot pet let, šteto od pravnomočnosti odločbe, pri čemer se čas, prestan v zaporu ali zdravstvenem zavodu za zdravljenje in varstvo, ne všteva v čas trajanja tega ukrepa.
(3) Kadar izreče pogojno obsodbo, sme sodišče določiti, da bo ta obsodba preklicana, če storilec prekrši prepoved opravljanja poklica.
(4) Sodišče sme odločiti, da ta varnostni ukrep preneha, če sta pretekli dve leti od začetka njegovega izvrševanja. O tem odloči sodišče na prošnjo obsojenca, če ugotovi, da so prenehali razlogi za izrek tega ukrepa.”

Za nasvet ter pomoč in podporo v postopkih pa se lahko obrnete še na:

Ženska svetovalnica: 01 251 16 02
Center za pomoč žrtvam kaznivih dejanj: 01 524 12 40 (24 ur na dan)
Društvo za nenasilno komunikacijo: 01 434 48 22
Zavod Emma: 01 425 47 32, 080 21 33

Upam, da bo vam oz. vaši kolegici kateri od predlogov koristil in bo zadoščeno pravici!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Spoštovani!
Morda bi dodala le še to, da morate na policiji podati ovadbo zoper posiljevalca. Ovadbo date na zapisnik in en izvod dobite sami v roke, to zahtevajte. Potem posreduje lahko policija tožilstvu le poročilo o tej zadevi ali da ovadbo. Menda je v tem velika razlika, zato bodite pozorni.
Sicer pa ovadbo lahko podate sami direktno na tožilstvo, kjer bodo zadevo zagotovo morali bolj preudarno proučiti.

New Report

Close