Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Okna in vrata – Les ali PVC

Okna in vrata – Les ali PVC

Živjo. Smo pred adaptacijo, pa malo gledam po netu.

Preden pošljem povpraševanje, mi lahko kdo na “uč” pove, koliko % cca so dražja lesena vrata in okna od plastičnih.

Hvala.

Od 15 do 20 %. Lahko tudi nič, če ti uspe dobiti dobre popuste.
Se pa splača. Ker prostor diha.

Če diha, so okna energetsko drek. Če diha, so okna neobstojna. Če so ustrezno zaščitena, potem ne diha.

Ne vem, zakaj so ljudje tako obsedeni z izdelavo oken iz energetsko manj učinkovitih in bolj neobstojnih materialov, ki ga potem z raznimi postopki poskusijo približat bolj učinkovitim in obstojnim, na koncu se pa še hvalijo, kako so superiorna.

Če boš kupovala plastična jih kupi z zračniki, drugače se bo v notranjosti zadrževala vlaga, posledično pa bo po stenah plesen. Sem imel stranko, ki je imela v stanovanju plastična okna brez zračnikov, potem pa smo dali notri les in niso mogli verjeti rezultatom.

Drugače pa tako lesena, alu kot plastična okna enako tesnijo. Tukaj je govora o pomembni stvari – paroprepustnosti. Važna je izdelava in kvaliteten zaščitni premaz – lazura, ki je paroprepusten. Ne priporočam pokrivnih lazur, ki so manj prepustne. Vsekakor pa naj bo debeloslojna lazura z UV zaščito. Lp

Kolegi zamenjali lesena s plastičnimi – katastrofa! Določeni prostori zaradi plesni sploh niso več primerni za bivanje. Pa so bila okna kao “vrhunska”. In zelo draga. So jim obljubljali, da se to ne bo zgodilo.

Ne trapaj!
Ali imajo lesena okna škrge, da lahko dihajo??
Noben premaz ni toliko paropropusten na lesenih oknih, da bodo ta prepuščala toliko vlage ven in se posledično ne bo nabirala vlaga v stanovanju!
Les je samo lepši na pogled, ga je pa potrebno bolj vzdrževati kakor plastiko ali aluminij.
Če okna dobro tesnijo (in sedanja generacija oken je taka), potem morajo imeti zračnike ali pa še veliko boljša varianta: REKUPERATOR!

razlika je v diferenci.
Ta pa je žena od difrenciala.
Problem nastane, ko se ugotavlja razmerja med zastavnikom in zastavo.

Lesena so kemijsko dodelana, da časovno zdržijo enako kot plastična. Se jih da pa pobarvati.
Plastike nima smisla barvati

Les zahteva več vzdrževanja kot pa aluminij.

Ne trapaj!
Ali imajo lesena okna škrge, da lahko dihajo??
Noben premaz ni toliko paropropusten na lesenih oknih, da bodo ta prepuščala toliko vlage ven in se posledično ne bo nabirala vlaga v stanovanju!
Les je samo lepši na pogled, ga je pa potrebno bolj vzdrževati kakor plastiko ali aluminij.
Če okna dobro tesnijo (in sedanja generacija oken je taka), potem morajo imeti zračnike ali pa še veliko boljša varianta: REKUPERATOR!
[/quote]

V prejšnjem stanovanju smo imeli vrhunska lesena okna, 13 let brez vsakega posebnega vzdrževanja ali obnavljanja, tudi po 13ih letih je bil njihov videz enak kot prvi dan, ko smo se vselili.
Zdaj imamo najcenejša Mikova plastična okna, v uporabi so 7 let.

Glede same funkcije oken, mi plesni nismo imeli ne prej, ne zdaj, pa perilo sušimo samo notri na stojalih, nobene vlage in nič podobnega.
Lesena so bila 3 slojna, plastična so 2 slojna, v toploti ne vidim nobene razlike, pa mene rado zebe.
Zvočna izolacija zelo v redu pri obojih, čeprav bi tu dodala en vprašaj, ker prej smo živeli ob prometni cesti, zdaj pa v klasičnem blokovskem naselju obrnjeni sran od ceste.

Edina razlika je v čiščenju okvirjev, na tole poceni plastiko se meni zdi, da se vse prime, se zdijo čisti, a niso. Pri lesnih se to ni dogajalo.
In seveda videz, lesena so zgledala masivna, konkretna okna, ta so pa tako, precej ubogo zgledajo naspram tistim lesenim.
In kljuke, mehanizmi, lesena so bila vrhunska, tudi kljuke in vse, tu pri plastičnih so pa mehanizmi že razštelani, vsi še vedno funkcionirajo, a ni to tisto pravo, kot bi moralo biti.

Nobenih od teh nismo mi kupili, so že bila v stanovanjih. Zdaj če pomislim, bi kupila verjetno kakšna boljša, masivnejša plastična okna, ker bi bila verjetno še vedno krepko cenejša od primerljivih lesenih.


Ah eni ne ločite kvalitete od kar nekaj. plesen praviš, pa veš zakaj se je pojavila, ker ta tvoj kolega ne zrači prostorov kot je treba, torej prej so lesena okna pihala in zrak je krožil, ko so okna “zanič” in dihtajo je pa vlaga in plesen, zato pa so naredili veleslavne zračnike na plastičnih oknih da piha skozi , dobro pohlej shemo dejansko je skozi okvir zvrtana lukna in tam piha svež zrak, to ti je neka inovacija, raje bi stara okna obdržal

Meni so rekli, da je razlika nekje 30%, kar se mi zdi kar veliko. Prej sem živel v bloku in dal seveda plastiko, ker so jo dali vsi drugi, da sem lovil lep zunanji izgled. Ko sem pa gradil svojo bajto pa sem se odločil za les, ker mi plastika deluje cheap. Po 8 letih so še vedno kot nova, pa imam hišo precej visoko na gorenjskem koncu, kjer so vplivi malo večji kot npr v Lj.


Ah eni ne ločite kvalitete od kar nekaj. plesen praviš, pa veš zakaj se je pojavila, ker ta tvoj kolega ne zrači prostorov kot je treba, torej prej so lesena okna pihala in zrak je krožil, ko so okna “zanič” in dihtajo je pa vlaga in plesen, zato pa so naredili veleslavne zračnike na plastičnih oknih da piha skozi , dobro pohlej shemo dejansko je skozi okvir zvrtana lukna in tam piha svež zrak, to ti je neka inovacija, raje bi stara okna obdržal
[/quote]

Zračijo kot pri norcih. To je bulšit.

Mi smo dali v kuhinji in kopalnici plastiko, drugje les – smreko. Vedno ko gledam tisto plastiko med kuhanjem mi je na smrt žal, da ni les. Obupno grda je in zaradi treh slojev so ovirji ful debeli, tako da je plastike res veliko. Najrajš bi zamenjala, a so okna stara sele 3 leta. Les je zakon!

Lepo, da nekateri še vedno verjamete, da lesena okna klub vsem premazom še vedno na polno dihajo….

Večina evrope meče ven plastična okna in jih menja z lesenimi. Samo pri nas je plastika zakon.
Saj ni čudno da smo tam kjer smo……

Pošlji povpraševanje na par firm pa naj ti oboje izračunajo (okvirni izračun naredijo na podlagi mer, ki jih sam pošlješ in je zastonj). 2017 so meni PVC okna ponudili cca 1000€ ceneje kot lesena (cena za 3 okna PVC €1200, lesena pa €2400 nekje)

meni lesenih ne proda noben več. Leta 2006 sem vgradil plastična z lesenim dekorjem na zunanji strani, naš problem je močno sonce, v tem času popoldne pod kotom 90 stopinj, torej nabija direkt, les dobesedno sežge, poleti popoldan na južni strani dobesdno gori od vročine, okna sicer že malenkost slabše tesnijo , predvsem tam na južni strani kjer je najbolj vroče, zunaj so pa še vedno kot so bila, nič skurjen materjal, lesena pa je bilo potrebno ves čas nekaj barvati in vzdrževati.

To je tud edini iskreni razlog za les. “Plastika mi je grda”. Vse ostalo je sprenevedanje in upravičevanje, zakaj se pustiš lupit z višjimi cenami pri v osnovi slabšem materialu za namen.

Ja, še malo si namišljuj trditve brez dokazov. Glavno, da sebi verjameš.

Plastika je:

bolj obstojna
lažja
cenejša
bolj izolativna

skratka, čist brezveze, slabši materiali so zakon.

New Report

Close