Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Ogravanje z IR paneli, najcenejša opcija??

Ogravanje z IR paneli, najcenejša opcija??

Jaz sedaj plačam za ogrevanje na les na leto 500 eur. Cena na kwh za les je 0.0277 eur. Cena za kwh elektrike je NT 0.1 eur VT pa 0.14, torej povprečno okoli 0.13, ker NT je samo 8 ur in to ponoči, ko najmanj grejemo. Torej bi me za vnos enake količine kwh elektrika stala 2350 eur. Kar je 1840 eur več, kot na les. Investicija za peč me je stala skupaj z dimnikom 2000 eur. Ogrevam pa 70m2. Matematika ne laže.

vir: http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html

V 20 letih bi me torej ogrevanje na les skupaj z investicijo stalo 12000 eur, na elektriko pa 47000 eur, brez začetne investicije.

Prosim, da ne zavajate ljudi, ker nasedejo tak samo tisti, ki si res ne morejo privoščiti, da bi nasedli.

Sam ogrevam na klime 100m2. Letni strošek je 500€. Investicija sedem let nazaj 3900€+500€ električno talno v kopalnici, ker klime niso primerne za kopalnico. V prvem postu si primerjal elektriko z plinom kar je tam tam. Drva so res cenovno najcenejši energent, vendar vsi nimajo možnosti postaviti peči v stanovanje. Klime delajo 24/7 celo korilno sezono. In poceni elektrika ni samo ponoči ampak tudi vse sobote in nedelje ter praznike, ki jih je največ med kurilno sezono zato govorim, da je 1/3 ogrevalne sezone v poceni toku. Torej, če bi jaz ogreval 100m2 samo na elektriko bi me prišel strošek nekje 1500€ za 100m2 kar je 15€/m2, mogoče še celo manj saj zaradi nizkih temperatur dvomim, da je sezonski izkoristek TČ 1 proti 3 zato se mi zdi tvoj izračun 2350€ za 70m2 pretiran. Za drva rabiš še skladovnico oz nadstrešek. Sosed je dal 1200€ za nadstrešek kjer ima drva tudi to je strošek in 2m2 stanovanjaske površine kamor postaviš peč je tudi strošek 500€/m2. Drugi primer-za toplo vodo smo dali TČ in je bila poraba v času ko je delovala od marca do vključno novembra 2000kw/h prej smo v tem času porabili za 1000€ UNP-ja. TČ je bila 1800€ torej se bo investicija pokrila v 3 letih. Ko bo vedno več ljudi začelo greti na drva bo tudi cena teh poskočila tako kot vsaka stvar ko ujamejo dovolj ljudi v zanko. Ko podražijo olje, plin, drva zajamejo samo določen krog ljudi, ko bodo podražili elektriko se bodo spravili na vse, torej si v nekem varnem balončku. In tudi ogrevalni sistemi ne delujejo brez obtočnih črpalk torej tudi tukaj kuriš elektriko.


Strošek je vsepovsod.
Zato je treba gledati kdaj se ti ta strošek povrne. Če si ti povrne….
In ker so drva najcenejši energent, se ti ta strošek hitro povrne.

Sam kurim na drva. To zimo sem porabil 7m2 drv, za 230 m2 stanovanjske površine. temperatura 22-23 stopinj.
Lani, ko je bila dolga zima, pa 15m2. Cena kalanih bukovih drv pa je nekje 65 evrov.

Res je. Uporaba klime ali toplotne črpalke je lahko ugoden način ogrevanja, ker so izkoristki 2x ali 3x večji kot pri el. radiatorjih ali panelih. Tudi sam imam ogrevalno klimo, vendar me stane ogrevanje na njo več kot dvakrat več kot na drva in jo imam samo za rezervo.

Moj izračun je bil pravilen. Jaz ogrevam na 25 stopinj, ker se mi ne pozna bistveno pri ceni kurjave. Če bi ogreval na 25 stopinj z elektriko bi pa izgledal račun tak kot sem napisal. Spreminja se lahko višina cene, razmerje med energenti pa ostaja enako.

Pozdravljeni,

Pri lesenih objektih paneli delujejo manj časa, saj ni potrebna akumulacija in se toplota hitreje odbija od predmetov. Tako da pri lesenih ali montažnih objektih imajo paneli še boljši efekt.

Pozdravljeni,

Če boste cel forum prebrali boste razumeli zakaj so prihranki z ir paneli (Res nimam časa ponovno pisati) Lahko pogledate tudi spletno stran http://www.ekosen.si in ni nobeno zavajanje. Ponujamo možnost vračila med 12 in 24 meseci. Opremili smo že cca 750 objektov. Od 15.2 pa do 30.3 bomo imeli DNEVE ODPRTIH VRAT pri cca. 50 naših strankah. Bomo objavili na spletu. IR ogrevanja ne moremo enačiti s konvekcijskim sistemom, ker je to popolnoma drug sistem ogrevanja. Jaz osebno se na IR panele ogrevam že cca. 4 lete. Tako da se lahko oglasite tudi pri meni. Tudi določeni energetski svetovalci so že spremenili mnenje o IR ogrevanju. Včasih so jim nasprotovali, sedaj pa nekateri tudi že sami uporabljajo. Zdaj razumejo v čem je bistvu. Jih pa razumem, zakaj niso razumeli. Letos je bil velik napredek, tako da je vedno več ljudi, ki je sprejelo ta način ogrevanja in so z njim izredno zadovoljni. Je pa kakšen odstotek tudi takšnih, ki niso bili zadovoljni. Vzrok je bil predvsem v premalo inštaliranih moči panelov ali pa napačno ravnanje z njimi (preveč so zniževali temperaturo čez noč, kar je privedlo do večje porabe in ne manjše). Je pa še seveda tudi nekaj drugih dejavnikov. Ampak ne pozabimo še vedno je več kot 99% ljudi zadovoljnih.

Želja po materialnem bogastvu vas bo uničila.

Vprašanje:

Koliko zasluži trgovec z IR paneli pri enem panelu, katerega cena preko alibaba.com je pri prodaji na debelo (nad 100 kom) 80 do 120 dolarjev, potem pa ta panel predstavi običajnemu potrošniku v vrednosti 400 eurov oziroma, kot “prijazen trgovec” preko “kuponkotov” ponuja panel za nekaj več kot 200 eurov?

Pozdravljeni,

Obstajajo paneli ki so veliko cenejši apmak jih mi ne želimo prodajati, ker gledamo le na kvaliteto. Mi si ne moremo privoščiti prodajati panelov preko kuponkota, ker nimamo toliko rezerve. Tudi mi smo pred 4 leti prodajali poceniu panele za cca. 250 sur pa smo jih morali umakniti s prodaje, saj so bili nevarni in žal ti paneli še določena podjetja vedno prodajajo. Pri naših panelih sploh nimamo veliko rezerve. Če bi je imeli bi lahko veliko več vlagali v oglaševanje ampak si žal ne moremo privoščiti. Želeli pa bi, saj želimo veliko ljudi obvestiti o tej tehnologiji. Morate pa tudi razumeti, da je kup drugih stroškov, saj se največ denarja porabi za gorivo, ki opravljamo oglede, tudi za oglaševanje, davke in ostale zadeve. Če niste podjetnik potem ne boste razumeli. Tudi jaz sem včasih enako razmišljal ko vi. Podjetja se v teh časih morajo kar krepko boriti, da se obdržijo. Nekatera podjetja živijo le od subvecnij mi še nismo izkoristili niti evra subvencij. Moram vam še to reči da imamo sedaj 3 krat višjo nabavno ceno panelov, ki jih sedaj ponujamo, kot smo imeli pred 4 leti za cenejše panele, ki jih več ne prodajamo. Seveda pa mora podjetje tudi nekaj zaslužiti da lahko vlaga v druge projekte. Mi imamo polno idej in projektov in vsi so izredno koristni za ljudi in bi bilo prav da bi več zaslužili, saj bi ta denar še spet naprej. Boljše da ne veste kakšne marže pa imajo določena podjetja, ki se veliko oglašujejo na TV.

[/quote]

Gospod Babič.

Navedeno ni letelo na vas. Z vami imam dobre izkušnje. Žal pa moderatorjeva pravila ne dovolijo “reklamiranja” ali poimenovanja..

Z veseljem opišem svojo izkušnjo in odsvetujem nakup pri nekaterih ponudnikih. Enako tudi z veseljem svetujem nakup pri drugih ponudnikih. Vendar brez imen ne gre.

Verjamem vam, da je “podjetniška” težka. V nekaj stavkih ste tudi to lepo napisali. Vendar to ne opravičuje zavajanja, ki sem ga opisal zgoraj.

Lepa, David…to je pravo mreženje.

Spoštovani g. Babič,

ob spremljanju trenutnih težav zaradi vremena smo se odločili, da bi vgradili rezervno (električno) ogrevanje v primeru izpada dobave plina, saj lahko izpad elektrike še najlažje nadomestimo z nekim generatorjem, v tem trenutku predvsem z diesel ali bencinskim agregatom, upam pa da še v našem življenju tudi z gorivnimi celicami in/ali fotovoltaiko in pripadajočim hranilnikom energije (nanokondenzatorjem ali kakšno od naslednjih verzij baterij). Tako sem presrfal kar nekaj spleta in med drugim našel tudi IR panele, ki so me kar navdušili, ter vaše prispevke po forumih, zato sem se tudi odločil, da vam pišem.

Pregledal sem tudi kar nekaj forumov, pa razen omembe kvantne mehanike namesto računanja izgub (če spustim podatke dejanskih prihrankov uporabnikov panelov), nisem našel kakšne konkretne informacije, prebrano je proizvedlo zgolj čudenje kaj vse uspe našemu šolskemu sistemu proizvesti. Že osnovnošolci bi znali povedati, da je zrak dober toplotni izolator in da vam v volneni jopici ni toplo zaradi jopice same ampak ker je v njej veliko zračnih mehurčkov, ki preprečujejo preveliko ohlajanje v okolico. Ter da velik problem nastane, če se ti zračni mehurčki pričnejo gibati in vam s tem odnašajo toploto. No, če to prestavite v prostor, ste na istem – najprej s težavo ogrejete zrak, ki ima poleg vsega minimalno maso, potem ga morate premakniti mimo objektov katerim mora oddati toploto, kar pa ni ne hitro in ne učinkovito, saj je toplote zaradi male mase zraka najprej premalo in kot drugo zaradi slabe prevodnosti zraka ne prehaja dovolj hitro na objekt, da bi ga konkretno segrelo. V takem primeru imamo občutek toplote zgolj zaradi tega, ker topel zrak ki kroži okrog nas zmanjšuje potrebo po oddajanju toplote našega telesa na druga telesa z maso zaradi vmesnega toplejšega izolatorja, nas pa pravzaprav (ali druga telesa z maso) niti ne greje direktno (prenos energije je minimalen), kar lahko potrdite s tem če tako telo primete. Nenazadnje to potrjuje tudi občutek hladu, če se premaknete v nižje področje oziroma tja, kjer sevanje grelnega telesa ni direktno, ali pa če ustavite kroženje in premikanje zraka. In če imate še tako visok COP, na tak način ne boste zadovoljivo segreli teles z maso, preprečili boste edino pretok energije med temi telesi -> od tam kjer je je več (=toplejšega telesa) do tistih ki je imajo manj (=hladnejša telesa). Najbrž bi vam znali veliko o tem povedati klimaši ali pa fiziki, pa kaj bi lahko tudi izračunali, če bi bilo v njihovem interesu. Če pa v nasprotnem primeru grelno telo seva EM valove, jih vsa telesa z maso vsaj delno absorbirajo glede na njihovo frekvenčno pasovno širino in se zaradi tega grejejo, preostalo pa odbijajo in take vsaj v vidnem spektru potem mi tudi vidimo. Bela je bela zaradi tega, ker tak objekt odbija vse barve ki jih zlite skupaj potem vidimo kot belo in črna je črna ker predmet vse barve absorbira in mi ne vidimo nobenega odboja. Se pa vsi elementi zaradi EM valov ki jih absorbirajo tudi ali predvsem grejejo. Dovedena energija spodbudi celično aktivnost ali nekaj takega je bilo napisano v enem bolj kvalitetnih odgovorov na forumu, jaz bi prej rekel da je to predvsem posledica segrevanja vode v telesu (65%+) zaradi dovajanja energije preko valov – kako to zgleda v praksi se lahko prepriča in preveri vsak ki ima mikrovalovko in ki se mu vsaj približno sanja kako zadeva deluje. Ker se valovi širijo sferično, se zato njihova moč na m2 manjša s kvadratom razdalje, ker se s kvadratom oddaljenosti povečuje tudi površina ki jo valovi pokrijejo. Oziroma drugače – element bližje viru sevanja se bo grel bolj kot pa element dlje od vira, saj dobi na isto površino manj valov, ki so se razpršili po večjem prostoru. Človeško telo je narejeno tako, da valove z nizko frekvenco odbija, valovi z vedno višjo frekvenco (in manjšo valovno dolžino) pa gredo vedno bolj skozi telo. Če malce poenostavim, frekvence najprej slišimo (zvok) in nas lahko tudi fizično premaknejo če je energija dovolj velika, potem nas prične kuhati (mikovalovi, radio, TV, telefonija, wifi, radar) in greti (IR), potem frekvence pričnemo vizualno zaznavati (svetloba) nato pa preprosto zletijo skozi mehko tkivo (rentgen)in nato še povzročijo dedne napake (gamma žarki). Če to preslikam na IR panele, le-ti sevajo IR valove, ki preko zraka pridejo do teles z maso z minimalno izgubo in jih pričnejo dejansko segrevati. Ker je dotok energije ki segreva telesa večji, kot pa je odtok energije v okolico zaradi teles z manjšo energijo, to občutimo kot toploto. Ker se bolj ali manj enako segrevajo vsa telesa v neki okolici sevala, se ne ustvarja temperaturni gradient, ki je potreben za kroženje zraka in ste tako še dodatno v ovoju, saj zraka ni potrebno segrevati, ker je kot prvo slab prevodnik in kot drugo ima minimalno maso. Predvidevam da zato tudi ostaja hladnejši in tako pričara občutek bolj svežega prostora. In ko primete nek predmet, ki je ogret, imate kljub mrzlemu zraku bistveno boljši občutek kot pa pri mrzlih predmetih in vročem zraku…

Zato vas tudi v zelo mrzlem dnevu, ko ni vlažno (voda je bistveno boljši prevodnik toplote kot zrak) in ne piha takorekoč ne zebe kljub nizkim temperaturam, saj v okolico oddajate minimalno energijo ker vas zrak ki je okrog vas pravzaprav ščiti in ste kot v ovoju. In vas zebe zgolj toliko kolikor predmetov z maso in nizko temperaturo imate okoli na katere prehaja toplota in ki zahtevajo da se energetski nivoji uskladijo na istem. In zato vas tudi bistveno bolj greje, če na vas sije sonce kot pa če piha topel veter, pa nenazdanje tudi če ste v senci… Osnove osnovnošolske fizike, bi lahko rekli, če bi še kakšnega spletnega komentatorja zanimalo zakaj IR panel in COP nista primerljiva – če bi namreč računali porabljeno energijo na enoto spremembe temperature za ogrevanje telesa z neko maso in ne zraka, bi predvidoma COP zvodenel v zelo obskurne številke napram rezultatom direktnega sevanja IR panelov… Če bi bila frekvenca še malce nižja (na nivoju mikrovalov), bi bili rezultati mogoče še malce boljši (odvisno od materiala).

Fer pa bi bilo, da bi v svojih prispevkih poleg nasveta da se ljudje obrnejo na izkušenega svetovalca navedli še, da je vsak objekt ali stanovanje zgodba zase, ker potrebuje zaradi povečane priključne moči, neznanega stanja elektroinštalacij, ozemljitve in različne arhitekture podrobno analizo. Sicer lahko tvegate kurjenje glavnih varovalk, požar v elektro omarici ali kje drugje, tako kot se to dogaja pri inštalaciji malce večjih TČ na nezadostno enofazno infrastrukturo ali pri neustrezni porazdelitvi faznih bremen v trifaznem sistemu. Ko smo že pri elektriki: vsak ki bo omenil uredbo, naj si jo nekam zatakne – okvirno mi je jasno kako nastaja taka zakonodaja in naj solijo pamet komu drugemu. Če mi SODO računa polni znesek na priključno moč, čeprav je moja poraba le izjemoma tako visoka in v povprečju dosega tretjino do polovice, potem je moja pravica da pokurim vse do meje, za katero dejansko plačujem in jih pri tem ne briga kaj imam priključeno gor, magari če kurim elektriko v kratkem stiku. Če je cos fi preslab (prenizek) lahko zahtevajo njegovo izboljšanje ali pa mi porabljeno jalovo energijo zaračunajo, če pa oddajam preveč harmonikov ali drugih motenj pa lahko zahtevajo odpravo motenj (potem ko bodo nedvoumno dokazali, da jih povzročam jaz). In tukaj se konča, odredba gor ali dol…

Kakorkoli, branje forumov me je kar konkretno pogrelo in sem se malce bolj razpisal, sicer pa bi moral biti na to že navajen, saj se na forume spravijo tisti ki iščejo informacije in vseznalci, tisti ki kaj znajo pa imajo več kot dovolj konkretnega dela. Po dosedanjih izkušnjah s šolanjem ljudi (razen tehničnih poklicev ki se s tehniko tudi poklicno ukvarjajo) iz prodaje, proizvodnje in režije težko najdeš še kje tako tehnično zaostale in butaste ljudi, ki so jim tuje tudi osnove osnovnošolske matematike, fizike in biologije zraven so pa pametni ker jim je nekdo nekaj prodal kot suho zlato oziroma so prav zlobni, ko poskušajo na vsak način prodati svoj klump. Sicer pa so prispevki Mihe Mazzinija na Siolu in drugih njegovih kolumnah ter rubrika »Kdo je tu nor« na Radio1 dovolj zgovorni.

Da se povrnem še k temu zakaj vam pravzaprav sploh pišem – v lanskem letu smo prešli iz UNP na zemeljski plin, tako da se nam bodo stroški ogrevanja takorekoč prepolovili, bi pa kot sem napisal že v prvem delu radi vsaj v glavnini bivalnih prostorov namestili rezervno (ali pa enkrat v prihodnosti mogoče tudi glavno) ogrevanje. Paneli bi bili krasna rešitev, vendar jih zaradi potrebnih predelav (kopanje po zidovih ali postavljanje NIK kanalov vsaj še par let ne pride v poštev, kakor tudi ne premaz z barvo ki absorbira večji del valov in pospešuje ogrevanje sten) najverjetneje ne bomo fiksno zmontirali, bi si pa mogoče poleg mobilnega konvektorja in mobilnega ali fiksnega kvartz grelca za v kopalnico vsaj v začetku omislili vsaj kakšen mobilen IR panel, nenazadnje tudi za testiranje porabe in počutja. Razmišljal sem da bi v kopalnico nad vrata namontiral IP panel, vendar so malce preveliki za razpoložljiv prostor pa še geometrija je neugodna, zato bi mogoče fiksno namestili en malce večji kvarčni (=IR grelec z veliko vsebnostjo vidne svetlobe) ali pa bomo uporabljali mobilnega. Želja pa je tudi, da bi vsaj enemu fantu ki ga malce daje astma in alergije v sobo mogoče namontirali panel(e) namesto radiatorskega ogrevanja.

Kaj predlagate?

Če ste pripravljeni opraviti še kakšen pregled in svetovanje pri nas ter pripraviti izračun koliko bi nas stala delna ali celotna predelava, kljub temu da vam lahko že zdaj povem da vsaj še nekaj časa zaradi zahtevanih predelav ne bomo šli v investicijo, bi bilo pa sploh super.

Btw: ko sem bral in korigiral tipkarske napake v mojem emailu mi je na misel prišla tudi tale plastična primerjava med konvekcijskim in IR ogrevanjem:
enaka predmeta dajte enega v kuhinjsko pečico na neko temperaturo (npr. 60 stopinj) brez vklopljenega ventilatorja (razen če bi želeli primerjati konvektorsko ogrevanje namesto radiatorskega) in drugega v mikrovalovko ter ju poskusite segreti na isto temperaturo. Kje boste porabili več energije in časa?

Malo sem bral ta forum ko smo prenavljali stanovanje in sedaj ko se že nekaj časa ogrevamo z ir tehnologijo, natančneje temi paneli http://www.tersus.si/ir-panel-30-x-90-x-2-5-cm-250-w lahko rečem da mi je na način ogrevanja najboljši, glede na to da se temperatura v prostorih vedno giblje okoli 22-24 stopinj lahko rečem da so prihranki kar očitni…. pa še v modernem stanovanju so res diskretni, priporočam.

NAGRADNA IGRA

Sodelujte v nagradni igri! Podelili bomo:

1 x oprema dnevne sobe s paneli Sunlife Therapy in premaz sten z barvo ThermoSun (vključena tudi montaža in termostat)
6 x Thermosun 3,5 kg barve
4 x varčne ročke za prho SILVEREX

Vsi udeleženci dobijo e-knjigo 100 % obvladujem stroške.
Več na http://www.siol.net/scena/nagradne_igre/2014/03/nagradna_igra_ekosen.aspx/

Intervju o IR ogrevanju
http://www.siol.net/trendi/dom/novice/2014/03/infrardeci_grelni_paneli_so_izdelek_prihodnosti.aspx

Tukaj je veliko izjav uporabnikov na facebooku
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4079263717845&id=143636229004121

Pozdravljeni.
Zanimivo mi je bilo sedaj prebrat vaše debate:) sem se kar vživel…”da kri šprica”
Sam se že več kot 10 let intenzivno ukvarjam s tehnologijam ogrevanja, prezračevanja, hlajenja , toplotnih črpalk.
Veste, ko sem zagovarjal diplomsko nalogo za pasivne hiše, sem v sami nalogi zajel sisteme prezračevanja, talnega gretja, solarnih modulov, toplotne črpalke. Instalacij za enodružinsko hišo je naneslo za cca. 45.000 EUR(govorili smo o res top tehnologijah). Na koncu me je profesor vprašal: “Pa bi si vi vgradili vse te sisteme v hišo?”
Odgovor je bil na dlani, nikakor ne! Pri vsej množici sistemov se pač moramo odločiti. Ali toplotna črpalka in talno gretje? Ali prezračevalni sistem z rekuperacijo? Morda še zemeljski predgrelnik. Mogoče več denarja v izolacijo in manj v sisteme? Investirati raje v peč na peleta in še nato kombinacija s solarnim sistemom? Zgraditi ob vsem tem še kamin?
No, jaz sem se odločil za toplotno črpalko z talnim gretjem. Hišo smo izolirali na 15 cm, 3 slojna okna, izolacija strehe 25 cm poševni del in 50 cm ravni del.
Letna poraba za gretje 225 m2 in gretje sanitarne tople vode za 6 oseb znaša cca. 600 EUR.
No in lepega dne sem bil na enem sestanku v Avstriji, pa se z poslovnim partnerjem razgovorima o nizkoenergetskih hišah. Jaz mu vneto razlagam o toplotnih črpalkah in o talnem gretju pa o prezračevanju in o solarnih sistemih. On pa meni nazaj, poraba v pasivni hiši je tako nizka 10-15 W/m2, da se mu ni izplačalo vlagat v ne vem kake sisteme. Tip si je vgradil IR sevala! In mi je rekel , da oni to prakticirajo, ker je udobno z malo investicije. To me je takrat presenetlo, če pa dobro razmisliš je logično.
Težko je poslat 37 W moči v en prostor, preko toplotne črpalke moči 6 kW!!! V tem je vsa umetnost. Stari kotel , ki dela z močjo 40 kW ne more kar tako malo dogret v trenutku enega prostora z 117 W. To se mora najprej zagnat, da zagreje sam sebe, pa da pol to po ceveh zakroži, pa da pride ta toplota sploh v prostor. Ti stari kotli delajo v prehodnih obdobjih z izkoristkom med 25 in 35 %.
Prednost IR sistemov je ta , da da toliko kot je potrebno in to v trenutku ko je potrebno. regulacijsko so predvidevam enostavni.
Pa še en komentar. 1 kW elektrike iz konvektorja je res enak 1 kW elektrike iz IR sevela, samo je pa velika razlika kako mi to občutimo. Konvekcija mora segrevati zrak in preko zraka nato šele mi to čutimo, IR sevanje greje direktno nas oz. predmete tore kot sonce:)
Recimo takole: Ogrevanje sanitarne tople vode z prostostoječo toplotno črpalko, prezračevanje prostorov z rekuperacijo in to lokalno brez cevnih razvodov in IR sevala. Čez 2-3 let bo 90 % novogradenj takšnih! Zakaj?
1. Prekomplicirane in predrage izvedbe cevnih razvodov in toplotnih črpalk(naša zunanja enota je po 3 letih “crknila” Hvala bogu za dobro zavarovanje:)
2. Cevni razvodi v prezračevalnih sistemih se morajo čistit(če ne je po 5 letih še slabše kot prej!
3. nizka investicija in tako rekoč brez vzdrževanja za IR

lp

Gorazd

Vaše pisanje me je prav zaintrigiralo ter potegnilo…mi lahko pošljete link do vaše diplome?
hvala

Tudi sam sem mislil enako vprašati.
Tema je zanimiva, jaz bi tudi povezavo do te diplome.
Samo vnaprej vprašam – je bil mentor tega lepo sestavljenega razmišljanja g. prof. doc dr. Babič?

Pozdrav na štajersko….

vec fukajte pa vas ne bo zeblo

kar nekaj odgovorov na najpogostejša všrašanja o IR ogrevanju najdete tukaj

> POGOSTA
VPRAŠANJA
IN ODGOVORI
1. Kako izračunam predvideno porabo?
Infrardeča toplota se akumulira v predmetih, zato ob prezračevanju ni velikih izgub toplote. IR paneli SUNLIFE grejejo predmete in tekočino, zato pri 20 oC občutimo, kot da je v prostoru 23 oC. Zaradi 3 oC nižje temperature prihranimo celo do 30 % stroškov ogrevanja, IR panel SUNLIFE pa je vklopljen v povprečju od 4 do 6 ur na dan.

Primer: Za stanovanje v velikosti 60 m2 potrebujete za ogrevanje z IR paneli SUNLIFE cca. 4 KW. V tem primeru bi bila poraba:
Izračun porabe: 4 KW x 0,12 €/kWh x 5 ur/dan x 180 dni = 432 € na leto. V kolikor želite prihraniti dodatnih nekaj deset evrov na leto, vam priporočamo, da izberete cenejšega elektrodistributerja.

Z IR grelnimi paneli največ prihranimo, če ogrevamo vse prostore, saj IR paneli ogrevajo stene in tla, zato se vklapljajo za več kot 30 % manj.

ALI STE VEDELI?

Daj se mora števec za elektriko 6000 krat obrniti, da je poraba cca. 1,2 eur.
Cena elektrike se v zadnjih 17 letih draži dva krat počasneje, kot se dvigujejo plače. Torej sedaj lahko s povprečno plačo kupimo 2 krat več električne energije, kot pred 17 leti s takratno povprečno plačo. Torej je cena elektrika sedaj 50% cenejša glede na današnji standard, kot pred 17 leti.

2. Ali je mogoče enačiti faktorje toplotnih izgub pri infra ogrevanju s konvekcijskim sistemom?

Več na predavanju dr. Clausa Meierja http://www.dr-meier.com
3. Kakšne so slabe strani ostalih grelnih sistemov, kateri delujejo na principu cirkulacije zraka?
Nekateri škodujejo zdravju, saj povzročajo izsušen zrak, dvigovanje prahu, toplota pa je neenakomerno razporejena v prostoru (toplota pod stropom) itd. Ogrevalni sistemi večinoma delujejo na principu kroženja zraka. Ogrevan zrak se dviguje, ohlajen pa se spušča, pri čemer prihaja do kroženja zraka. V prostoru, ki je ogrevan na ta način, je temperatura zraka večja, večja pa je tudi izguba vlažnosti zraka in dvigovanje prahu.

Posledice so visoka temperatura zraka, suha in onesnažena klima v prostoru, katera ima negativne posledice na našem zdravju in počutju.

Skrajno neprimeren način omiljevanja negativnih posledic je uporaba ventilatorja. Ne samo, da poveča dvigovanje prahu in izgubo zračne vlažnosti, visoka temperatura stroja lahko delno spremeni navaden domači prah v saje, ki jih potem razporedi po prostoru. Nastajajo pa tudi toplotne razlike med tlemi in stropom, včasih celo do 10 °C in mnogi izmed nas imajo zato nenehno občutek hladnih nog.
4. Zakaj je učinkovitost večja, če so paneli SUNLIFE montirani na stropu in ne na steni?

Razdalja med nasprotnimi stenami je ponavadi 3 m, razdalja med stropom in tlemi pa je cca. 2,5 m, zato se infrardeča toplota hitreje in močneje akumulira na tleh, če je panel SUNLIFE montiran na steni. Občutek je enak kot bi imeli talno ogrevanje. Če nam je toplo v noge, nam je potem toplo po celotnem telesu in tako lahko termostat še dodatno znižamo za kakšno stopinjo.

V določenih primerih je bolj ekonomična zidna namestitev panelov. Na stene se infrardeči panel montira predvsem na stopnišču, hodniku ali kot dodatek v dnevni sobi. V primeru, da so infra paneli montirani na stenah, so stroški ogrevanja višji od 10 do 20 %, zato se je pred odločitvijo dobro posvetovati s strokovnjakom za IR ogrevanje.

5. Ali infrardeči valovi (sončna toplota) oddajajo dovolj toplote?

Večina verjame, da je občutek toplote odvisen od toplote okoljskega zraka. Kar je popolnoma zgrešeno, saj v naravi najdemo primer, ki zgornji trditvi nasprotuje: smučarji in gorski plezalci ne zmrznejo niti v tem primeru, ko so obkoljeni z mrzlim in hladnim zrakom. Razlog za to je, da so zaviti v toplotne valove, ki izhajajo naravnost od sonca (sončna toplota) ali okolja, ki je sposobno te žarke reflektirati (sneg, kamen, zemlja itd.).

Z zagotovostjo lahko trdimo, da pri IR ogrevanju čutimo več toplote kot pri konvekcijskem načinu ogrevanja.
6. Infrardeče ogrevanje – zakaj je prostorska klima boljša?

Če ogrevamo prostor z IR paneli, zrak v prostoru ni izsušen, saj toplotni grelni paneli oddajajo toplotne valove, ki prodrejo skozi zrak, ne da bi spremenili njegovo fizikalno stanje. Poleg tega nimamo občutka, da nam primanjkuje kisika. Infrardeča toplota nastaja s pretokom električne energije v nekovinskem vodilu, ki je zaprto, ter ohranja izolacijo prenosnega panoja.
7. Ali so infrardeče grelne plošče SUNLIFE izum današnje dobe?

Grelna telesa, ki delujejo na principu toplotnega valovanja so stara toliko, kot je človeku znana uporaba ognja in seveda kasneje krušne peči, ki so vedno oddajale prijetno toploto. Rimljani so na tem principu naredili najstarejši poznan sistem centralnega ogrevanja prostorov t. i. hipokavst oz. nam bolj poznano talno ogrevanje.
8. Kako niha poraba z IR paneli?

Primer nihanja porabe pri ogrevanju hiše v velikosti 150 m2 in s srednje dobro izolacijo.

Prihranki so v prehodnem obdobju večji kot v glavni sezoni. Če je npr. januarja poraba 180 €, potem ne smemo pomnožiti s 6 meseci, ampak moramo upoštevati faktor med 3,6 in 4. Če bi upoštevali napačen faktor (6), bi bila poraba 1080 € na leto. V praksi je tako letna poraba 807 €. Že pred leti so testiranja pokazala, da so prihranki z IR ogrevanjem v prehodnem obdobju cca. 60 %, v Sloveniji pa celo 70 %. V glavni sezoni so prihranki 30 %, za Slovenijo je podatek cca. 35 %. V povprečju so tako prihranki z IR ogrevanjem med 50 in 60 %. Raziskave so izvedli na Tehnični univerzi Kaiserslautern (Nemčija)

Poleg tega moramo upoštevati, da je poraba električne energije pozimi med 10 € in 20 € višja, saj nam pozimi dlje časa gorijo luči, več smo pri računalniku, več smo pred TV zaslonom in celo več kuhamo.

V kolikor bi poraba v decembru, januarju ali februarju presegala od 15 do 40 %, so lahko razlogi sledeči:
Pri slabo in srednje izoliranih objektih temperature ne smemo spuščati (ne čez noč in ne čez dan, ko smo v službi), saj se bodo stene ohladile za 3 do 4 oC in potem pri 21 oC ne bomo čutili dovolj toplote, saj hladna stena srka našo toploto, zato bomo na termostatu zvišali temperaturo na 23 oC. Posledično porabimo več energije, da segrejemo prostor na 23 oC, saj se paneli v tem času vklapljajo za najmanj 30 % pogosteje. Zato je najbolje imeti stalno temperaturo skozi celo zimo.

Problem lahko nastane tudi, če namestimo panele s premajhno močjo. Prav tako porabimo veliko energije, če se paneli montirajo v prostorih s slabo in srednjo izolacijo v zimskih mesecih (december, januar in februar), ko so stene že mrzle. Tukaj lahko podjetje EKOSEN pomaga z industrijskim panelom, ki je dovolj močen, da pregreje stene v 1 ali 2 dneh.

Poraba je lahko večja tudi, če je v prostoru prisotna vlaga. V tem primeru se od stene ne more odbijati toplota in tako paneli potrebujejo več časa, da segrejejo prostor. Poraba je lahko večja, če je lega prostora na severu. Kot že omenjeno, paneli, montirani na steno povzročijo med 10 in 20 % večjo porabo. Odvisno od oddaljenosti sten in pozicije oken (nasproti panela). Če so stropi previsoki, se poraba viša z višjim faktorjem od volumna.

Če bi to isto hišo ogrevali s kurilnim oljem in plinom, bi bila poraba cca. 2.000 € na leto.
9. Ali izvajate montažo?

Podjetje EKOSEN zagotavlja celovito storitev, od strokovnega svetovanja do prodaje in kakovostne montaže po celotni Sloveniji. Montažo izvajajo profesionalno usposobljeni montažerji, z najboljšimi orodji in vgradnimi materiali. S tem se naročnik izogne nepotrebnim stresom pri samem postopku, kot tudi trajanju montaže. Naši montažerji za seboj pustijo urejeno okolje in vzpostavijo ponovno stanje objekta (izvršijo tudi kitanje in zaribavanje). Garancija za panele SUNLIFE in za storitev montaže velja 10 let.

Priporočamo montažo panelov SUNLIFE na strop, saj je izkoristek in učinek v tem primeru boljši kot pri montaži na steno. V specifičnih primerih in na željo stranke, seveda izvajamo montažo panelov tudi na steno.

Standardi, ki smo si jih zastavili v podjetju EKOSEN, zagotavljajo kakovost uslug v vseh fazah poslovanja. Reference, ki jih ima podjetje EKOSEN v Sloveniji, so trenutno daleč pred ostalo konkurenco.

10. Ali je energetsko varčna barva THERMOSUN paropropustna?
Barva je izjemno paropropustna, predvsem po zaslugi kroglic, med katerimi se v procesu sušenja ustvarijo prazni prostori, ki omogočajo lažje prehode zračne vlage.

Splošno o paropropustnosti barv:
odvisna je od vrste veziva (mineralna veziva imajo visoko paroprepustnost, polimerna veziva pa slabšo)
odvisn je od količine veziva (več veziva običajno pomeni slabšo paropropustnost)
odvisna je od polnil (fina polnila običajno pomenijo slabo poroznost, torej tudi paropropustnost, večja polnila omogočajo boljšo poroznost …)
10. Ali je energetsko varčna barva THERMOSUN paropropustna?
Barva je izjemno paropropustna, predvsem po zaslugi kroglic, med katerimi se v procesu sušenja ustvarijo prazni prostori, ki omogočajo lažje prehode zračne vlage.

Splošno o paropropustnosti barv:
odvisna je od vrste veziva (mineralna veziva imajo visoko paroprepustnost, polimerna veziva pa slabšo)
odvisn je od količine veziva (več veziva običajno pomeni slabšo paropropustnost)
odvisna je od polnil (fina polnila običajno pomenijo slabo poroznost, torej tudi paropropustnost, večja polnila omogočajo boljšo poroznost …)
11. Ali z IR paneli lahko ogrevamo sanitarno vodo?
Odgovor je ne.

Rešitev pa je lahko že malce pozabljen električni grelec vode, ki je varčen, ima dobro izolacijo, dva grelca in eko funkcijo. Za 4 člansko družino je 80 l ali 100 l grelnik vode dovolj. Pri električnih grelnikih vode se termostati čez dan do 3-krat manj vklapljajo kot pri toplotni črpalki (TČ) za ogrevanje vode, zato je poraba v primerjavi s TČ približno enaka, čeprav je moč TČ veliko manjša. Druga rešitev je tudi pretočni grelec vode, v primeru da imate 3-fazni tok. Pretočne grelce so zelo vzljubili v Nemčiji in Angliji.

Vsekakor je najbolje, da nas za več informacij kontaktirate.
12. Ali potrebujem kotlovnico?

Pri pri IR sistemu ogrevanja ne potrebujemo nobenega dodatnega prostora, saj se paneli montirajo na strop ali na steno. Tako prostor za kotlovnico in rezervoar za kurilno olje ni potreben. Prav tako ne potrebujemo sistema cevovodov, radiatorjev in dimnika.

Strošek kleti je visok, zato v primeru, da jo že imate, lahko klet preuredite v prostor za dobro počutje, sprostitev in rekreacijo. V tem prostoru namestite povečano število panelov in naredite vročo wellness sobo (v kateri je savna in se obenem lahko tudi rekreirate). Tako boste imel manj poškodb sklepov in okrepljen imunski sistem. Primer takega prostora si lahko ogledate na http://www.hotyoga.si in http://www.toplajoga.si. Primer http://www.hotyoga.si
13. Ali je pod mizo hladno?

Pod mizo nikakor ni hladno, saj se infrardeča toplota odbija od vseh predmetov in posredno ogreje cel prostor, kar pa potrjujejo tudi naše stranke. Da je pod mizo hladno, drži pri konvekcijskem načinu ogrevanja, saj se topel zrak dviga proti stropu, pri tleh pa ostane hladno. Pri IR ogrevanju je toplota enakomerno razporejena po celotnem prostoru. Pod panelom je seveda za nekaj stopinj topleje.

V kolikor imajo paneli premalo moči, predmetov v prostoru ne moremo dovolj segreti in tako ne izkoristimo pravega potenciala IR ogrevanja. Zato predlagamo, da nas pokličete za brezplačno svetovanje na vašem domu, kjer vam bodo naši svetovalci naredili energetski izračun.
14. Kakšna je toplota tal v primerjavi s talnim ogrevanjem?

Ker z IR ogrevanjem segrevamo premete (tudi tla), je toplota tal podobna kot pri talnem sistemom ogrevanja. Za razliko od talnega je prednost z IR načinom ogrevanja ta, da so tople tudi stene, ki nas pri konvekcijskem načinu ogrevanja najbolj hladijo.

Kaj je to – forum ali reklamni pano?

New Report

Close