Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Ogluselost- razlaga izvida ORL

Ogluselost- razlaga izvida ORL

Lep pozdrav!

Prvo najlepsa vam hvala za vas trud in odgovore ki nam jih nudite!

Pisem pa zaradi svoje mami. Stara je 75let in zadnje case je opazala naglusnost in tinitus v levem usesu. Prosim vas za razlago izvida:

Spontanega Ny. Nima,

Romberg negativen,

hoja mize naprej odklon v levo

ADG:obojestransko zaznavna izguba sluha v govornem obmocju desno od 20 do 55dB, levo od 25 do 50 dB.

Govorni test brez slušnega aparata: 60% razumevanje

Govorni test s slušnim aparatom: 100% razumevanje

Bitermalno kaloricno testiranje pokaze dobro in simetricno vzdrazna oba ravnovesna organa.

Dg:. Hypacusis SN grad.med.bil.

Tinitus auris sin.

 

Zdravnica nam ni mogla dati naročilnice za slušni aparat, čeprav smo vse pri njej izmerili in je mami probala aparat.

Dobila je tudi navodilo za mri glave s KS, naj bi dobila napotnico.  Ko sem bral izvid me je zaskrbelo zakaj mr s kontrastom?

Vem da ne morate podati natancnega odgovora vendar je vcasih res pomirjujoce vedeti vsaj okvirno na cemu smo…najlepsa hvala in lep pozdrav! S spostovanjem

 

pozdrav!

Prvo najlepsa vam hvala za vas trud in odgovore ki nam jih nudite!

Pisem pa zaradi svoje mami. Stara je 75let in zadnje case je opazala naglusnost in tinitus v levem usesu. Prosim vas za razlago izvida:

Spontanega Ny. Nima,

Romberg negativen,

hoja mize naprej odklon v levo

ADG:obojestransko zaznavna izguba sluha v govornem obmocju desno od 20 do 55dB, levo od 25 do 50 dB.

Govorni test brez slušnega aparata: 60% razumevanje

Govorni test s slušnim aparatom: 100% razumevanje

Bitermalno kaloricno testiranje pokaze dobro in simetricno vzdrazna oba ravnovesna organa.

Dg:. Hypacusis SN grad.med.bil.

Tinitus auris sin.

 

Zdravnica nam ni mogla dati naročilnice za slušni aparat, čeprav smo vse pri njej izmerili in je mami probala aparat.

Dobila je tudi navodilo za mri glave s KS, naj bi dobila napotnico.  Ko sem bral izvid me je zaskrbelo zakaj mr s kontrastom?

Vem da ne morate podati natancnega odgovora vendar je vcasih res pomirjujoce vedeti vsaj okvirno na cemu smo…najlepsa hvala in lep pozdrav! S spostovanjem

 

pozdravljeni,

 

odgovori so priloženi:

Spontanega Ny. Nima, – nima spontanih gibov zrkel, torej ni znakov za nenadno okvaro ravnotežnega organa; to ne izključuje motnje prekrvavitve možganov

Romberg negativen, – ta statični test je zelo nezanesljiv in nespecifičen pri preiskovanju ravnotežja

hoja mize naprej odklon v levo – ta dinamični test je zelo nezanesljiv in nespecifičen, pri akutni okvari ravnotežnega organa pride do odklona pri hoji miže proti bolni strani; prav tako pride do odklona miže pri slabi senzibiliteti podplatov (npr. pri sladkorni bolezni), pri bolečinah v križu, degenartivnih boleznih malih možganov, motnjah prekrvavitve le teh (TIA, kap) itd.

ADG:obojestransko zaznavna izguba sluha v govornem obmocju desno od 20 do 55dB, levo od 25 do 50 dB. – to je simetrična izguba sluha , ki je skladna s starostjo 75 let

Govorni test brez slušnega aparata: 60% razumevanje – to je premalo za nemoteno komunikacijo

Govorni test s slušnim aparatom: 100% razumevanje – to je lep uspeh slušne rehabilitacije

Bitermalno kaloricno testiranje pokaze dobro in simetricno vzdrazna oba ravnovesna organa. – ta test, ki se uporablja že več kot 50 let, je manj zanesljiv za ugotavljanje funkcije ravnotežnih organov, saj testira na vsaki strani samo po en polkrožni kanalček; imamo pa 3 kanalčke na vsaki strani.

Novejši, natančnejši in za bolnika tudi bolj prijeten je video head impulse test ali video HIT test.

 

Zdravnica nam ni mogla dati naročilnice za slušni aparat, čeprav smo vse pri njej izmerili in je mami probala aparat. – žal lahko dobite naročilnico za slušna aparata kot medicinsko tehnična pripomočka samo v javni zdravstveni mreži (z napotnico).

Dobila je tudi navodilo za mri glave s KS, naj bi dobila napotnico.  Ko sem bral izvid me je zaskrbelo zakaj mr s kontrastom? Kontrast nam da dodatne informacije o strukturah.

Vem da ne morate podati natancnega odgovora vendar je vcasih res pomirjujoce vedeti vsaj okvirno na cemu smo... se strinjam.

 

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close