Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo odstraniti modrostne zobe ali ne?

odstraniti modrostne zobe ali ne?

Spoštovani!

Najprej pohvale vaši rubriki, ki zelo jasno in strokovno odgovarja na razna vprašanja. Seveda imam tudi jaz eno.
Namreč, konec meseca sem naročena na odstranitev modrostnih zob – vseh štirih!
To me navdaja z grozno paniko, predvsem pa tudi z dvomi, če je to res nujno.
Pred nekaj meseci mi je začela rasti osmica in ko je prebijala dlesen je bilo to zelo boleče in precej natečeno. Zobozdravnik mi je predpisal Amoksiklav ter mi zamenjal 3 trakce na dlesni (menda protivnetne, ne spomnem se natančno),kjer je zob lezel ven. To je trajalo cca. 1 teden. Od takrat nimam več težav z njim. Sedaj je pokukal ven, vendar še ne cel.
Po RTG slikah so vidni vsi štirje zobi – eden malo zunaj, ostali še noter. Zobozdravnica je rekla, da bodo osmice, ko začnejo rasti, malo pritiskajo na druge zobe, vendar pa ni nujno, da bi bilo potrebno jih izpuliti ter me napotila k oralnemu kirurgu. Ta je po sliki določil, da je potrebno izpuliti vse štiri.
Mene zanima če je to res nujno, glede na to, da še niso zrasli, da me ne motijo ter da nimam velikih zob? Konec koncev so to zdravi, nemoteči, še ne izrastli zobi?
Kirurg je povedal, da bo izpulil enega po enega. Ali to pomeni, da bo izrastli zob najprej?
Kaj mi vi svetujete? Izpuliti vse, kot je predlagal kirurg ali morda le počakati in videti, če bodo sploh zrasli oz. če bodo moteči? Resnično ne vem več kaj storiti. Po eni strani pač verjamem kirurgovi presoji, po drugi pa…. kaj če le ni potrebno zdravih zob iz dlesni rezat ven?? Kolikor vem je poseg zelo boleč, jaz pa bolečine zelo težko prenašam, bojim se…

Vem, da sem zelo na dolgo opisala svoj problem, a je zame to zelo pomembno. Prosim, svetujte mi.

Lep pozdrav in vnaprej hvala za odgovor.

Astrid

P.S. V splošnem imam zdrave zobe, nimam težav. Aja, stara sem 25 let.

Spoštovana Astrid,

če že imate mnenje oralnega kirurga, potem se je najbolje zanašati nanj.
Tudi, če zobje trenutno še ne povzročajo težav, se te lahko pojavijo kadarkoli in kot ste to že sami doživeli, ni prav nič prijetno. Modrostni zobje lahko v nekaterih primerih povzročijo premik vseh zob proti sredini. Ko se to enkrat zgodi, je “popravljanje” sicer možno, je pa dolgotrajno in finančno precej naporno
( ortodontski aparat ).
Kar se samega posega tiče, ga je zelo natančno opisal dr. Gorjanc – oralni kirurg
( nekaj postov nazaj ).
Naštela sem vam le nekaj stvari, ki govorijo v prid posegu, na koncu pa se boste še zmeraj morali odločiti sami. Kar pogumno!
Lepo pozdravljeni!

Spoštovana Astrid,
kot pravi dr. Šenk Erpičeva bo moj odgovor Andreji pod naslovom Odstranitev modrostnih zob tudi za Vas kar pravšnji. Če Vas zanima še kaj drugega pa le vprašajte!

Asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg

Spoštovana ga.Šenk Erpičeva in spoštovani g. Gorjanc,

najlepše se vama zahvaljujem za odgovore. Prebrala sem si vaš odgovor s podrobnim opisom postopka. Očitno bo pač treba tudi to opraviti… Samo kaj ko ima strah tako velike oči. Mi je pa malo bolj jasen sam postopek operacije in razlog, zakaj zobe sploh puliti. Upam le, da bo čimprej mimo.
Imam pa še eno vprašanje. Glede na to, da moram spuliti vse štiri zobe, me zanima ali to pomeni 4x po enega ali pa priporočate 2x po dva zoba? Koliko časa poteče med enim in drugim posegom?

Lep pozdrav in pohvale vaši rubriki in predvsem prijaznosti. Veliko uspeha!

Astrid

Spoštovana Astrid,

hvala za pohvalo.
Odgovor o tem, kako bodo pri vas opravljene ekstrakcije modrostnih zob bom prepustila dr. Gorjancu.
Lepo pozdravljeni!

Spoštovana Astrid,

Mogoče je oboje. Odločitev pa je odvisna od ocene in stališča operaterja, želje in potrpežljivosti pacienta ter položaja in lege modrostnih zob, ki jih je potrebno odstraniti.
Osebno se večkrat odločim za odstranitev dveh modrostnih zob (zgornjega in spodnjega na isti strani) pri isti operaciji, še posebej, če lega teh zob omogoča relativno kratkotrajno operacijo. Če pa je že odstranitev enega samega modrostnega zoba bolj zahtevna in dolgotrajna, je običajno bolje odstraniti vsakega posebej.

Vse dobro!

asist. Matija Gorjanc dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg

P.S.
Še odgovor na drugi del vprašanja:

Med eno in drugo operacijo je gledano povsem strokovno dovolj 2-3 tedne časa, da se prva operativna rana popolnoma zaceli, a v praksi je žal pogosteje vzrok za daljši interval čakalna doba, ki je lahko pri storitvahm, ki jih plača ZZZS tudi nekaj mesecev.

asist. Matija Gorjanc

Sicer so mi izpulili že vse modrostne zobe, enega pred kratkim in moram reči, da nisem imela kakšnih zelo zoprnih težav do sedaj, ko me rana zelo moti, se bolj pa ogaben okus v ustih, ki ne izgine. Niti po umivanju zob ni veliko bolje. Poleg tega pa bi rada , da bi se rana cimprej zacelila. Kaj storiti?
Poskusla sem že čebulo( slisala sem da je dobra za zdravje), žvečenje petršilja…

Spoštovana Manca,

ker niste omenili, koliko časa je minilo od zadnje ekstrakcije, predvidevam, da se rana še ni čisto zacelila. Če se vam je neprijeten občutek pojavil šele po zadnji ekstrakciji, potem bo najbolje, da se odpravite na pregled k svojemu zobozdravniku, ki bo preveril, v kakšnem stanju je rana. Možno je, da je v rani ostal kakšen košček zoba ali kosti, ki se je vnel in to povzroča neprijeten vonj. V takem primeru je potrebno rano temeljito očistiti in dobro izprati ( zobozdravnik ).
Sami si težko pomagate, ne vem pa, kako vam v tem primeru pomaga čebula ( ? ).
Poskusite izpirati usta s Hexoralom ali kakšno drugo ustno vodo za dezinfekcijo, vseeno pa obiščite zobozdravnika.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close