Odstranitev hemangioma
Lep pozdrav!
Prosila bi vas za obrazložitev parih stvari. S sinom starim 4 leta sva imela dobre 14 dni nazaj operacijo-odstranitev hemangioma(haemangiom angulus oris sin.) v levem ustničnem kotu v velikosti 1 cm. Okrevanje je bilo hitro brez zapletov tudi lepo je izgledalo,sedaj pa se je začela delati ponovno modra potpludba in se resnično bojim da mu je hemangiom začel ponovno rasti.
Je to možno in če mi prosim malo več stvari razložite o hemangiomu. Histološke izvide pa še čakamo.
Hvala za pomoč in odgovor!
Lep dan
Pozdravljeni. Žilne spremembe pri otrocih se zdravijo zelo različno. Predvsem je pomembno, da se loči, ali gre za hemangiom ali za žilno malformacijo. Hemangiomi, včasih jim rečejo tudi porodna znamenja, čeprav jih nekaj manj kot polovica ob rojstvu sploh ni prisotna, so tumorji in rastejo hitreje kot raste otrok. Imajo pa hemangiomi večinoma tendenco, da se sami zmanjšajo, običajno enkrat okrog 6 leta in nato ponovno okrog 12 leta. Največkrat se zato s kakršnokoli terapijo pri hemangiomih počaka in se kasneje kirurško ureja brazgotino, ki ostane. Po drugi strani pa obstaja struja strokovnjakov, ki zagovarja takojšnje ukrepanje že pri novorojenčku. Takrat gre običajno za manjšo rdečkasto tvorbo na koži, ki jo je enostavno odpraviti z laserjem (Nd-Yag laser) in potem se hemangiom niti ne razvije oziroma se bistveno manj.
Žilne malformacije rastejo proporcionalno z otrokom in nimajo tendence, da se zmanjšajo. Jih je več vrst, odvisno od tega, katera vrsta žilja v malformaciji prevladuje in od tega je v veliki meri odvisna tudi izbira zdravljenja. Predvsem se mi zdi smiselno in pomembno, da je otrok, ki ima žilno spremembo na obrazu, predstavljen na konziliju, kjer so prisotni strokovnjaki različnih strok (pediater, neonatolog, rentgenolog, dermatolog in kirurg – lahko maksilofacialni, lahko otorinolaringolog ali pa plastični kirurg, samo, da ima izkušnje in znanje o žilnih spremembah in njihovem zdravljenju).
Žilne malformacije pri otrocih so pogosto mešanega tipa in gre za t.i.arteriovensko malformacijo, ki je nima smisla zdraviti z laserjem, ampak jo je potrebno kirurško odstraniti. Problem na obrazu je, da te vrste malformacij pogosto vraščajo v mišice in jih je izredno težko v celoti odstraniti, sploh, če se kaj takšnega ne predvidi vnaprej. Zato je potreben radiolog, ki prikaže žilje v spremembi in včasih se še pred posegom katero od arterij, ki prehranjujejo takšno malformacijo, prekine. Sliko žilja pred posegom je dobro imeti tudi zaradi kontrol in spremljanja, da imamo neko izhodiščno stanje za primerjavo. Če sprememba ni odstranjena v celoti, se rada ponovi, vendar, ravno zaradi vraščanja sprememb v mišice je radikalna odstranitev pogosto nemogoča.
Venske malformacije se zlahka odstrani z laserjem, ampak pri otrocih so redke.
Težko torej rečem, za kaj natančno je pri vašemu sinu šlo (mimogrede, tudi patolog, ki bo preparat gledal, mora imeti dovolj izkušenj za postavitev prave diagnoze) mu pa seveda želim čimboljše okrevanje. POdpludbe po posegu so nekaj običajnega in dokler ne mineta vsaj dva meseca od posega, nima smisla govoriti o morebitni ponovitvi. Lep pozdrav, David Dovšak