Odstopanje dlesni
Pozdravljeni. Malo sem pobrskala po forumu in teme, katero načenjam, nisem zasledila. Gre pa za naslednjo zadevo:
Prejšnji teden sem bila na pregledu pri svojem zobozdravniku. Pred tem sem imela slikanje zob. Zobozdravnik mi je pri pregledu povedal naslednje: namreč, da imam spodaj nekoliko majave sprednje 4 zobe, kar bi naj bila posledica zobnega kamna in odstopanja dlesni. Kar me zanima je to, ali si lahko kakorkoli pozdravim dlesni in dosežem večjo stabilnost in robustnost zob, kajti zobozdravnik mi je svetoval, da bi bilo vse te zobe (pozabila sem omeniti da gre za sprednje 4 zobe spodnje čeljusti) najbolje populiti in vstaviti protezo. Kar zmrazi me ob sami misli na to, saj me zobje sploh ne bolijo. Glede samega kamna pa je bilo rečeno, da če se lotimo odstranjevanja le-tega, je možnost, da bodo zobje še bolj ‘majavi’ precej večja.Seveda bi bili tudi tanjši, krhkejši.
Prosim za vaše mnenje, kaj lahko storim, da dosežem večjo stabilnost zob, preprečim odstopanje dlesni in sploh da izboljšam samo zdravje spodnjih 4 zob (sprednjih)? Kako lahko te zobe okrepim in pozdravim ali obnovim? Ali mi priporočate kake posebne tehnike, kako zdravilo, karkoli? Kaj naj storim najprej: ali naj najprej pozdravim dlesni (in kako) in nato nadaljujem z odstranjevanjem zobnega kamna ali naj najprej odstranim zobni kamen in nato skušam pozdraviti svoje dlesni? In kako? Zobe resnično ne želim dati odstranjevat, ker me sploh ne bolijo, kaj lahko zato storim v tem primeru, da jih obdržim?
Ob tem sem bila šokirana tudi, ko mi je zdravnik povedal tudi, da moj gronolom, ki sem ga imela pred leti, še vedno ni v celoti pozdravljen. Ali ga moram zdraviti naprej in kako?
Zanima me vaše mnenje in ali mi morda svetujete kakega specialista, ki bi mi lahko ustrezno svetoval? Zanima pa me tudi, ali obstajajo kakšne zobne paste in ščetke, ki lahko okrepijo in regenerirajo moje dlesni in sklenino?
Lep pozdrav in najlepša hvala za vaše odgovore.
Pozdravljeni,
ne bom veliko razpravljala: za izboljšanje stanja dlesni (morebitno celo popolno regeneracijo) je nujno potrebna odstranitev vseh trdih in mehkih oblog na zobeh. Vse drugo je strokovna napaka. Po tem se ponovno oceni stanje zob in v VEČINI primerov pride do drastičnega izboljšanja. Včasih je indicirano še povezovanje zob. Če se stanje mestoma ne izboljša kot pričakovano se izvrši še parodontalna operacija: čiščenje korenin pod kontrolo očesa.
Zobozdravnik ali dentalni higienik opravita ta del, drug del je na vas: izboljšanje ustne higiene (po navodilih zobozdravnika oz. higienika).
LP Andreja
Pozdravljeni!
Na stomatološki kliniki sem naročena na parodontalno operacijo. Zanima me, kaj lahko pričakujem od nje. Operacije se bojim, saj trenutno nimam nobenih težav z zobmi – ne vem pa, kaj naj pričakujem po njej (glede same funkcije zob in tudi glede videza …)
Hvala za odgovor, želim vam lep dan!
Pozdravljeni ponovno!
Zahvaljujem se vam za prijaznost in odgovor. Zdaj sem že po operaciji – 1. del; ni bilo tako hudo, kot sem se bala :). Zdaj so mi že tudi odstranili šive in dobila sem datum za naslednjo operacijo.
Imam pa še dve vprašanji:
– en zob se mi po operaciji vidno maje (pred operacijo tega problema nisem imela); zanima me, ali se bo zob ponovno utrdil ali ne. Zdravnik mi je rekel, da je bil pač tako zelo poškodovan in da se zato maje. Tukaj sem brala, da se “rešijo” celo zobje, ki se že majejo (sklepam, da pred operacijo)… Kako je s tem ?
– dlesen je po operaciji vidno “višja” – zanima me, ali se bo dlesen sčasoma (če ja, kdaj) spustila in koliko se bo še spustila ?
Želim vam lep dan!