Odstop dlesni in protetična rehabilitacija
Pozdravljeni,
na forumu sem prebral prispevke o odstopanju dlesni, vendar nisem našel odgovora na vse svoje težave, zato vam pišem.
Že vrsto let imam dlesni odmaknjene na več mestih, zlasti v spodnji vrsti spredaj in pri podočnikih. Pred kakšnimi petnajstimi leti mi je še v študentskih letih zobozdravnik opazil ta problem in nekatere zobe zbrusil po površini, da se je izboljšal ugriz.
Za higieno skrbim redno. Predvsem zadnja leta, odkar živim v tujini, uporabljam mehko ščetko in zobno nitko, nedavno pa sem začel uporabljati še medzobno ščetko, strgalo za jezik in ustno vodo. Živim zdravo in ne kadim, dvakrat letno pa si dam sčistiti zobni kamen. Dlesni mi ne krvavijo, le občasno se pokaže malo krvi, če preveč globoko zarežem z nitko. Zobje so občutljivi, vendar ne tako, da bi me to motilo. Rekel bi celo, da so bili včasih bolj občutljivi in da se je v zadnjih petih do desetih letih stanje izboljšalo.
Vendar pa me precej skeli pri čiščenju kamna. Pri zadnjem posegu je zato zobozdravnik podrobneje pogledal dlesni in ocenil, da bo potrebno zdravljenje. Pravi, da so za odmik lahko krivi napačno ščetkanje, napačen ugriz ali nepravilno postavljeni zobje. Možno je, da imam premajhno čeljust. Že v osnovni šoli so mi v zgornji vrsti spulili en zdrav podočnik, da je nov zob lahko dobil prostor. Kljub temu imam zgoraj vse zobe popolnoma skupaj. Spodaj imam vse zobe, vendar so bolj stisnjeni in malenkost zamaknjeni.
Zobozdravnik mi zdaj predlaga, da se s posebno metodo (DIR) izmeri ugriz, ki bi ga potem uravnal s protezo in dokončno z brušenjem ali povečanjem zob s kronami.
Poleg tega predlaga še čiščenje prostorov med dlesnimi in zobmi za odstranitev umazanije (najbrž gre za luščenje in glajenje), pravi pa tudi, da je pri dveh zobeh dlesen že preveč izginila in da bi jo moral presaditi (postopek z umetno membrano), da se utrdi, sicer se lahko z leti zob začne majati in celo izpasti. Rentgensko sliko so mi sicer tudi naredili.
Zanima me, kaj menite o predlaganem zdravljenju v mojem primeru. Za luščenje in presaditev si nekako predstavljam, da bi bila smiselna, pomisleke pa imam predvsem pri korekciji ugriza. Po zdajšnjih rezultatih bi treba nekaj mest pobrusiti, krone pa namestiti na pet zobov. Že sama misel, da bi treba »uničiti« pet zdravih zobov (sklenina je drugače super, plomb skorajda nimam), da se popravi ugriz, mi je neprijetna, velik pomislek pa je seveda tudi investicija, saj bi šlo za samoplačniški poseg za več tisoč evrov. Kaj od predlaganega je res nujno, kaj se lahko prestavi? Kako pomemben je dejansko ugriz na odmik dlesni? Po trenutnih meritvah moj ugriz sploh ni tako nepravilen.
Ali obstaja še kakšna alternativa predlaganemu zdravljenju dlesni?
Kot pravim, trenutno ne čutim nobenih prevelikih težav, so pa dlesni res vidno odmaknjene in sprašujem se, kakšne bodo lahko posledice v prihodnosti, če ne bom ukrepal po zdajšnjih priporočilih.
Hvala za mnenje.
Peter
Peter pozdravljeni,
vzrokov za odmik dlesni je več. V grobem jih delimo v tiste, ki so posledica vnetja – parodontalne bolezni. Povzročitelji vnetja so bakterije v bakterijskem biofilmu, ki zaradi nepravilne ali nezadostne ustne higiene zastajajo na zobeh. Vnetje povzroča propad obzobnih tkiv, tudi čeljustne kosti. Z razgradnjo kosti se odmika tudi dlesen. Bolezen običajno poteka počasi in nezdravljena lahko vodi v izgubo zob. Je kronične narave in zahteva doživljensko zdravljenje, s katerim skušamo ustaviti napredovanje bolezni, razgradnja kosti, ki je zaradi vnetja nastala, pa je nepopravljiva. Prav tako tudi nastali odmiki dlesni.
Odmiki pa so lahko tudi nevnetne narave. Kot vam je zobozdravnik razložil, so tovrstni odmiki najpogosteje posledica mehanskih poškodb zaradi nepravilnega – agresivnega ščetkanja, konstitucionalne predisopozicije ob ozki čeljusti, nepravilnosti ugriza ali nepravilnih funkcij. Tovrstni odmiki v prvi vrsti predstavljajo estetski problem. Zaradi razgaljenih površin korenin, ki niso prekrite s sklenino ampak s cementom, ki zob ne ščiti pred termičnimi in kemičnimi dražljaji, ki smo jim izpostavljeni z žvečenjem, jih pogosto spremlja preobčutljivost zob. To se da do neke mere omiliti z uporabo ustreznih pripomočkov za ustno higieno (mehke ščetke) in zobnih past za občutljive zobe. Tovrstni odmiki nikakor ne predstavljajo nevarnosti za izgubo zob. Klasični postopki parodontalnega zdravljenja ne pridejo v poštev, saj so dlesni zdrave. Z luščenjem in glajenjem korenin bi povzročili poškodbo pripenjališča dlesni in s tem dodaten odmik dlesni.
Odmike dlesni, ki niso nastali kot posledica vnetja, se da kirurško korigirati. Kot že rečeno, je primarna indikacija estetske narave. Obstajajo različne tehnike. Za katero se odločimo, zavisi od števila, oblike in obsega odmikov.
Preden se odločimo za kirurški poseg, mora pacient osvojiti pravilno tehniko ščetkanja zob, če je ta vzrok odmikov. Potrebno pa je izključiti tudi nepravilnosti ugriza (visoke plombe, prevleke) in nepravilne funkcije, predvsem stiskanje ali škripanje z zobmi (bruksizem), saj so to dejavniki, ki po uspešni kirurški korekciji ponovno vodijo k nastanku odmikov.
Bruksizem je zelo pogost, pogosto pa se pacienti nočnega stiskanja ali škripanja z zobmi ne zavedajo. Vzroki zanj so številni in raznoliki fizični ali psihični dejavniki, kot so stres, nepravilnosti in motnje v ugrizu, lahko je posledica jemanja določenih zdravil, … Kaže se kot prekomerna obraba zob, nastanek klinastih defektov ob zobnih vratovih in posledično skelenje, pojav jutranjih glavobolov, bolečin v čeljustnem sklepu, žvečnih mišicah. Le redko je vzrok jasen in en sam, običajno gre za kombinacijo več dejavnikov. Nočnim škripačem običajno izdelamo individualno, t.i. bruksistično opornico ali ščitnik, ki ga pacienti nosijo ponoči. Ščitniki sicer vzroka bruksizma ne odpravijo, preprečijo pa, da so zobje v stiku in s tem bistveno zmanjšajo obremenitve.
S korekcijo nepravilnosti medčeljustnih odnosov se ukvarjajo specialisti ortodontitje. V določenih primerih se da tudi z ortodontskim zdravljenjem odmike dlesni odpraviti.
Upoštevati morate, da podajam le mnenje, brez kliničnega pregleda in rentgenske analize. Zato predlagam, da se pred tako skrajnim in radikalnim zdravljenjem, kot je protetična korekcija praktično intaktnih zob, ki vam je bila predlagana, z ortopantomogramom naročite na pregled pri specialistu parodontologu za drugo mnenje.
Želim vam vse dobro, Ana Mikuž
Pozdravljeni, ga. Mikuž,
vašega poglobljenega odgovora sem bil zelo vesel.
Medtem sem že imel priložnost obiskati še enega zobozdravnika, ki je opravil pregled zob in si ogledal rentgensko sliko. Tokrat sem dobil precej drugačno mnenje. Moje dlesni so res odmaknjene, vendar ni videti znakov obolenj. Dlesni so pravilne barve in se ustrezno odzivajo na dotik. Ob tem ne krvavijo. Ta zobozdravnik je mnenja, da lahko počakam prav z vsemi predlaganimi posegi. Meni celo, da se stanje ob rednem in temeljitem čiščenju v naslednjih letih ne bi smelo poslabšati, čeprav je po drugi strani jasno, da se pa izboljšati ne more. Higiena zame ni problem, tako da bom zaenkrat res kar počakal. Gre za zadevo, ki se čez noč ne more poslabšati in če bom še naprej redno hodil na preglede, bo mogoče pravočasno opaziti kakršno koli spremembo in ustrezno reagirati.
Za škripanje (bruksizem) sem pa že pred nekaj leti dobil nočno protezo. Priznam, da je v začetku nisem prav redno uporabljal, vendar sem navade v zadnjih mesecih spremenil.
Mislim, da bi tak pristop zaenkrat moral zadoščati za ohranitev trenutnega stanja.
Hvala še enkrat za mnenje in vse najboljše.
Peter