Odškodnina delodajalca za poškodbo na delovnem mestu
Spoštovani,
padec z lestve pri delu v službi, obutev superge, lestev ni bila postavljena po pravilih ker ni bilo mogoce.
Kaksna je razlika v primeru da je delavec imel narejeno varstvo pri delu ali pa ga ni imel? Kaj to pomeni za delodajalca, delavca? Ce ni bilo varstva pri delu, mora delodajalec placati iz svojega zepa in ne iz za zavarovanja civilne odgovornosti?
Hvala in lp
Pozdravljeni,
Če je delavec imel opravljen izpit iz varstva pri delu in je doživel padec z lestve kot posledica napačne organizacije dela s strani delodajalca ali je delodajalec priskrbel napačno lestev, oziroma je prišlo do nezgode zaradi drugih okoliščin, ki izključujejo vašo krivdo (nerodnost), ste upravičeni do odškodnine. Če pa je nezgoda posledica vaše male ali hude malomarnosti, vam odškodnina iz odgovornosti delodajalca ne pripada. Včasih je deljena odgovornost, kjer vam pripada odškodnina, ki je odbite v sorazmerju z vašim deležem sokrivde.
Če delavec(torej vi) niste imeli opravljenega izpita iz varstva pri delu, ker vam delodajalec le-tega ni omogočil in je prišlo do nezgode, ker niste bili dovolj strokovno usposobljeni, je kriv delodajalec in vam upravičenje do odškodnine iz delodajalčeve odgovornosti vsekakor pripada, kljub temu, da ste bili pri delu tudi sami malomarni, kar je bila posledica nezadostnega znanja, ker vam delodajalec le-tega ni omogočil. Potrebno je dokazati, da ni bilo opravljenega izpita iz varstva pri delu in vas je delodajalec kljub temu razporedil na določeno delovno mesto. Delodajalec je v tem primeru lahko tudi v inšpekcijskem prekršku, če bi inšpekcijska služba bila o tem obveščena, kar pa v vašem primeru verjetno ni bila. To se načeloma dogaja le pri težjih poškodbah. V takšnih primerih se odškodnina uveljavlja od zavarovalnice, kjer je imel v času nezgode delodajalec zavarovano svojo civilno odgovornost za poškodbo pri delu, zavarovalnica pa končno odškodninsko breme preloži na delodajalca, bodisi sploh ne izplača odškodnine delavcu, bodisi izplača odškodnino in nato zahteva preko regresnega zahtevka vračilo izplačane odškodnine od delodajalca. Pri opisanem gre namreč za Izključitveni razlog zavarovalnice, ki pravi, da zavarovalnica ne izplača odškodnine zaradi škode, do katere pride pri izvajanju dejavnosti brez ustreznih dovoljenj ali če škodo povzroči delavec, ki je pri zavarovancu opravljal delo brez ustrezne delovnopravne podlage (delo na črno).”
Visoka odškodnina Planinšec – 080 26 26