Najdi forum

Odmrtje zob 14 letnica

Spoštovani,

14 letna hčerka je že več let obravnavana pri ortodontu in nosi zobne aparate, zadnje leto snemljiv aparat, pred tem pa je več let nosila “zvezdice”.
Sicer ima povsem zdrave zobe, brez kariesa, ki jih seveda skrbno čisti.
Tudi snemljiv aparat je nosila pridno po priporočilu ortodonta.
Res pa je, da je imela zadnjo kontrolo pri ortodontu novembra lani. Vse nadaljne kontrole so bile zaradi epidemije odpovedane.
Iz ortodontske ordinacije so nas samo povprašali, če so težave. Ker le-teh ni bilo, smo jim tako tudi odgovorili.
Pred nekaj dnevi pa se ji je na dlesni nad zgornjo dvojko pojavila gnojna bulica, ki je rasla, tako, da smo bili v nekaj dneh obravnavani pri zobozdravnici. Ta je bila začudena nad dogajanjem pri sicer povsem zdravih zobeh. Prišlo je namreč do odmrtja zgornje dvojke in enke. Na rentgen druge strani še čakamo…
Ker na zobeh ni bilo nobenih poškodb oz. jih hčerka ni zaznala, prav tako nobenih bolečin, samo gnojna bulica na dlesni, je zobozdravnica predvidela, da je do zapleta prišlo zaradi prevelikega pritiska zobnega aparata (???).
Prosim za vaše cenjeno mnenje:
1. ali bi se dalo z bolj rednimi pregledi pri ortodontu to preprečiti ?
2. ali bi ortodont moral dogajanje predvideti in nas prej poklicati na kontrolni pregled ?
3. kakšne opcije oz. pričakovanja ima lahko hčerka pri 14 letih glede teh odmrtih zob ?

Res mi je izjemno hudo, ker je zaradi svoje pridnosti zdaj tako “kaznovana”. Ima res lepe in do sedaj zelo zdrave zobe, za katere je zgledno skrbela.
Sem tudi zelo ogorčena, ne vem pa kam lahko svojo jezo sploh usmerim oz. kdo nam je dolžan pojasnilo.

Vnaprej hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, odmrtje zoba kot posledica ortodontskega premikanja zob je sicer teoretično možen dogodek, vendar ga literatura navaja kot zelo redek zaplet ortodontskega zdravljenja. V praksi ne srečujemo, da bi se to zgodilo pri tako mladih pacientih, kot je vaša hči, in tako zdravih in brezhibnih zobeh, kot navajate v svojem pismu. Pravite, da je aktivno zdravljenje pri vaši hčerki potekalo s fiksnim ortodontskim aparatom, sedaj pa nosi snemljiv aparat za vzdrževanje pridobljenega stanja. Fiksni ortodontski aparat je sestavljen iz posebnih materialov, ki zagotavljajo, da se na zobe aplicirajo zelo nežne sile. Sama konstrukcija aparata ne dopušča uporabo prevelikih sil, zato je trditev vaše zobozdravnice, da so bili uporabljeni “premočni pritiski” povsem neprimerna. Snemljiv aparat, ki ga vaša hči nosi sedaj, pa zobe zgolj drži v obstoječem položaju in praviloma, če ga nosi v skladu z navodili, na zobe ne sme izvajati nobenega pritiska. Dogajanje, ki ga opisujete, je največkrat posledica kakšnega udarca na zob, za katerega ni nujno, da je močen (močen udarec običajno povzroči še kaj drugega – npr. zlom zoba) in se je zgodil bistveno prej, predno ste opazili gnojno bulico, ki jo opisujete. Ker se torej tovrstni dogodki zgodijo z velikim časovnim zamikom, običajno na udarec celo pozabimo. In če zdaj odgovorim na vaša vprašanja:
1. Kot rečeno, z veliko verjetnostjo lahko trdim, da to ni posledica ortodontskih premikov zob. Kot pravite, že eno leto hči nosi zgolj aparat za vzdrževanje stanja, zato izostanek pregleda v času epidemije na to stanje nima nobenega vpliva.
2. Pri zdravljenju s fiksnimi aparati se na zobe aplicirajo zelo nežne sile, ki praviloma ne povzročajo tovrstnih zapletov. Tudi če bi se izjemoma zgodili, tega ni moč predvideti.
3. Zob, katerega pulpa je odmrla, je mogoče z ustrezno obravnavo pozdraviti.
Upam, da boste nastalo situacijo uspešno rešili. Svetujem, da se vseeno obrnete tudi na svojega ortodonta, da vam bo zadevo še dodatno pojasnil. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close