Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic odločam se za darovanje spolnih celic

odločam se za darovanje spolnih celic

Spoštovani,

Najlepša hvala za vaša vprašanja. Seme se lahko daruje samo v enem centru, da ni podvajanja uporabe semena, ker se lahko seme uporabi za rojstvo otrok največ v dveh družinah, dvema materama. Lahko pa se seme uporabi za rojstvo več otrok v obeh družinah. Prejemni par in darovalca usklajujemo samo po zunanjih značilnostih. Psoriaza se lahko deduje, zato v teh primerih darovanje žal ni možno.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni gospa Bojana Pinter. Z mozem sva v cakalni seznam od decembra 2021. Cakalna doba cca 2leti. Za nami en ivf na Češko in neuspešen. Naslednji ivf naju caka avgusta. Denarno predcej stane tujina. Vsi si ne morejo privoščit tujino. Zavarovalnica povrne denar, vendar ne v celoti. V ljubljani ni nobenega posluha vaj do neke mere da pridejo nasproti pacientom, vsak da bi se preizkave naredile preko zavarovalnico. Zanima me kaj, kje in koliko se ozavesca o darovanju spolnih celic, saj sami ne zasledimo prav veliko. Kaj je razlog da 2023 se o tem niti na faksu(medicinskem) še posebej v povezavi z genetiko morda ne ozavesca in povabi študente k darovanju? Midva sva 27, vendar najina zgodba se je zacela 3leta nazaj ko sva prvic obiskala kliniko v lj. Vse preizkave in genetika je trajala cca 1leto da so ugotovili da je mož popolnoma neploden. Meni so samo hormone pregledali, ki naj bi bili vredu. Kot primer moj AMH 2021 oktobra 4,25, septembra 2022 2,5, junij 2023 1,6. Sva zelo razočarana nad sabo in na stanju glede darovalcev da vam ne znam opisat. Sama sva tudi krvodajalca zelo dolgo in to zalost ki jo obcutiva je velika. Sva kot hendikepirana in glede tega ne moreva prav veliko nardit. A res ni mogoče da bi se Slovenija povezala z eno izmed izmed držav ki ima večje banke darovanih spolnih celic in koncno resila cakalnega seznama, ki nima ne konca ne kraja? Izkrena hvala za kakršen koli komentar ali odgovor. Res sva zelo zalostna. Zeliva si druzine in to je vse.

Spoštovani,

razumem vašo stisko, vendar kaže, da se za darovanje spolnih celic ljudje težje odločijo kot za darovanje krvi. V preteklosti smo imeli več obsežnih akcij informiranja, vendar ni kaj dosti pomagalo. Želimo pa, da je odločitev za darovanje spolnih celic premišljena, zato iskanje potencialnih darovalcev med mladimi po fakultetah ni sprejemljivo. Uvoz spolnih celic po našem zakonu ni možen, v tujini pa darovalci darujejo seme predvsem zaradi plačila. Zanekrat smo hvaležni za vse to, kar še imamo in za vsakega darovalca.

Lepo pozdravljeni,

 

 

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

morda bi nekoč v prihodnosti postala darovalka. Zanima me, kakšni so pogoji? Stara sem 32, nekadilka, oče je srčni bolnik, v otroštvu pa sem imela blažjo obliko skolioze, ki smo jo rešili z uporabo steznika. Drugih težav nimam, ne jemljem nobenih zdravil. Ker sva se s partnerjem 4 leta borila z neplodnostjo vem, kako grozno je. Trenutno sem v zgodnji nosečnosti in če bom še izpolnjevala pogoje, bi res rada darovala. Celice imam kvalitetne, saj sem iz 6 foliklov dobila 6 zelo lepih zarodkov. Zanosila sem s svežim prenosom in imam še 5 zamrznjenčkov, kar je fantastičen rezultat.

Zanima me, če se v primeru da grem z Obale darovati v Maribor upošteva povračilo stroškov do Maribora, ali samo do najbližje klinike, tako kot za postopke OBMP?

 

Hvala za odgovor,

Doroteja

Spoštovani,

hvala za vaše vprašanje. Jajčne celice lahko darujete do 35. leta starosti (t.j. do 36. rojstnega dne), če ni kakšnih drugih bolezni. Skolioza ni ovira za darovanje. Po porodu lahko darujete po tem, ko prenehate dojiti. Povračilo potnih stroškov je po pravilih ZZZS. Lahko darujete v Mariboru ali pri nas, na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana. Vašega darovanja bomo zelo veseli.

Lepo pozdravljeni,

 

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close