Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah obutev za dojencka/malcka

obutev za dojencka/malcka

Spostovani,

v kratkem bo potrebno kupit prve cevlje za nasega dojencka. Zanima me, na katere stvari je potrebno biti pri nakupu cevljev pozoren oz. kaksna naj bi bila kvalitetna obutev za dojencka/malcka. Ali priporocate za vsakega otroka v druzini nakup novih cevljev ali jih lahko nosi tudi od starejsih otrok?
Za odgovor se vam najlepse zahvaljujem.

Lp,
A.

Spoštovani!
Generacijo nazaj so bila navodila za dojenčkovo obutev precej rigidna in rigorozna. Dandanes so bolj mehka v vseh pogledih : ščititi morajo otrokova stopala pred poškodbo od zunaj( npr ostri predmeti) in dovoljevati relativno pristo gibljivost stopal znotraj obutve. Opazili boste, da nič ne govorim o trdih opetnikih, podaljšani Thomasovi peti,…kar vse bo vedela, verjetno, vaša mati ali tašča. Vse to se je spremenilo.Danes mislimo, da je najpomembnejše, da obutev otroku (ne samo dojenčku!) ne sme biti premajhna! Ker je otrokovo stopalo precej prilagodljiva struktura je dobro, da vsake nekaj mesecev preverite. če mu najljubši čevlji niso premajhni (pri “supergah” velja enako, je pa verjetnost manjša).
Iz povedanega sledi, da ni ovire, da se obutev ne bi “dedovala” če je le še lepo ohranjena in DOVOLJ velika (pa spet ne prevelika!).
Lep pozdrav.

Spoštovani!

Kupujemo prve čeveljce. Obiskala sem kar nekaj trgovin in ne bi želela delati reklame. Znan slovenski izdelovalec otroške obutve na svoji internetni strani podaja pozitivno mnenje ortopeda o le tej, drug ortoped pa jo hvali v članku, mame na forumih pa tarnajo nad njo, naši starši pa niso poznali druge. Vaš prejšnji odgovor mi je že veliko pomagal. Zanima me pa še naslednje.

1. Ali je “fiziološka obutev” zdravstveni termin in če da, kaj pomeni?
2. Kakšna je razlika med pojmoma “anatomsko oblikovan” in “ortopedski”?
3. Ali je dejstvo, da se obutev zmehča pod vplivom telesne temperature, res prednost obutve ali je to bolj prodajno slepilo tipa “bomboni z nič maščobe” v resnici se pa otepaš ogljikovih hidratov ?
4. Ali je bosa hoja res dobra le po travi, pesku in hrapavih površinah, po ravnih tleh pa celo škodljiva do starosti 1,5 leta?
5. Ali je možno, da lečeči ortoped svojemu pacientu predpiše čevlje znanega slovenskega izdelovalca otroške obutve ?
6. Ali je res, da je potrebno nogo s prvo obutvijo usmeriti in ji dati oporo, sicer bi se prsti pokrčili in bi otrok začel zvračati nogo?

Hvala za vse odgovore in lep pozdrav!
Mama, ki želi najboljše za svojega otroka

Spoštovani!
Res je, povsod kjer je profit človek nikoli ne ve kaj je res res. Seveda vsi želimo najboljše (možno) za naše čmrlje, a je ponudba-zlasti pa reklama…..A na splošno: srednja pot in “kmečka pamet”. Po točkah:
1) fiziološka obutev naj bi pomenila, da obutev ne omejuje stopalc in omogoča skoraj “boso” hojo.
2) “anatomska”, da je prilagojena anatomski zgradbi stopalca (tudi glede na starost), “ortopedska” pa , da ustreza ortopedskim pogledom na razvoj,obliko in funkcijo stopalc.
3) škodovalo ne bo, korist pa…
Za vse tri velja- včasih so bili taki pojmi precej bolj pomembni, danes bolj konkurenčna prednost saj so čeveljčki bolj ali manj znanih proizvajalcev kar v istih-podobnih rangih.
4) hoja po “naravi” je seveda idealna ker stopalca dobijo dražljaje, ki pripomorejo k njihovem razvoju. Ergo hoja po ravnih, gladkih, “zaščitenih” površinah tega ne omogočajo ali pa vsaj ne vzpodbuja. No, pa ni vrag, da ne bi imeli kake malo bolj grobe preproge v stanovanju, pa tudi kak travnik se bo že našel v bližini, poleti pa morje,…
5)ne
6) ne, BISTVENO je, da obutev NI PREMAJHNA!
Lep pozdrav in srečno v trgovinah,

New Report

Close