Obsevanje
Draga Sara!
Nekaj sem o obsevanju že pisala:
Preventivno uporabo krem pred obsevanjem odsvetujemo. Opekline namreč niso nekaj, kar se obvezno pojavi. Nikar ne nanašajte na kožo kakšnih domačih zdravil, saj lahko koža spremeni svoje lastnosti, tvegate dodatno vnetje. Na obsevanem območju je namreč tudi imunska obramba lahko slabša in lahko se zgodi kakšna okužba. Zato je pomembno, da poročamo zdravniku o morebitnih spremembah, ta pa bo nato odločil, kako spremembo zdraviti. Morda se bo odločil za nevtralno hladilno mazilo ali kakšno drugo terapijo, prilagojeno tudi globini poškodbe. Če se pojavi kakšna razjeda, jo je treba sterilno pokriti.
Na mestu, kjer poteka obsevanje, se včasih torej lahko pojavijo izpuščaji, rdečine, vnetje ali opekline. Ti učinki so običajno kratkotrajni, izginejo najkasneje po zaključenem obsevanju. V nekaterih primerih bo po zdravljenju koža nekoliko temnejša na tem mestu. Med ciklusom obsevanja naj bolniki negujejo kožo le z mlačno vodo in nežnim milom. Odsvetujemo uporabo pudrov, krem, parfumov, deodorantov, olj, losjonov in drugih izdelkov.
Stranski učinki so seveda različni, lahko se pojavi tudi izguba apetita in splošna utrujenost. Takrat naj bolniki počivajo. Toda bolnike vzpodbujamo, da po svojih močeh skušajo vzdrževati kar najbolj aktivno življenje. Mnogi bolniki lahko normalno delajo in sodelujejo v vsakdanjih aktivnostih, drugi le omejeno.
Bolečino zaradi rekacij kože pa lahko skušamo zmanjšati tako, da obsevanega območja ne izpostavljamo dodatno soncu, da nosimo ohlapna oblačila, najraje iz bombaža ali drugega zračnega materiala, ne uporabljamo vroče vode ob umivanju.
Neposredno dajanje ledu na kožo lahko slednjo prav tako prizadene, zato jo hladimo le pazljivo. Večkrat priporočajo pogosto tuširanje, o čemer prav tako vprašajte radiologa.
Lepo vas pozdravljam!
irena