Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija obseg glavice

obseg glavice

Hčerkica ima pri 8. mesecih obseg glavice 46 cm – ali je to primerno? (ob rojstvu je imela 35 cm).

Zanima me koliko raste glavica v 1. letu (mesečno) in koliko po 1. letu?

Srečno in zdravo 2007!

A.

Pozdravljeni, A.,
46 cm je za 8 mesečno deklico na zgornji meji. Vendar ne začnite takoj ukrepati, kajti meritve so nenatančne. Težko je meriti glavico vedno na istem mestu, zato bi morali pri enem pregledu izmeriti 3x in nato vzeti srednjo vrednost. Pa veste, da ni tako. Enkrat izmerimo in to je to. Vsekakor so napake pri meritvah.
Glavica raste prve 3 mesece 2 cm na mesec, nato 1 cm mesečno do 6. meseca in nato po približno 0,5 cm mesečno do enega leta.
Nato raste približno 0,3 cm mesečno.

Kot rečeno, pa so pomembne pravilne meritve, saj so točno predpisana mesta, kamor moramo položiti merilni trak spredaj in kamor zadaj. Odmik pol cm lahko glavo “zveča” ali “zmanjša” za kak cm.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Deklica je sicer tudi velika in težka – 9.400 kg in 73 cm – ali je to morda povezano tudi z večjo glavico?

LP!

Ja seveda, saj je tudi po telesni višini na zgornji krivulji in po teži malce spodaj. Skratka, velika, vendar simetrična punca. Po dolžini, teži in obsegu glavice.
Nič skrbi.

lp
TAnč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala, zelo ste me potolažili!! :))

Kar ne morem verjeti, da nam pomagate tudi na tak prazničen dan – svaka vam čast :)) Prijeten novoleten večer vam želim!

Pozdravljena!

Ker imamo doma dojenčico, tudi na silvestrovo berem forum in nisem mogla mimo te teme. naša malčica pa je stara 6,5 meseca in je velika 68 cm, težka 7,5 kg ter ima obseg glavice 45cm. ko se je rodila je imela obseg 33 cm.

A je to kaj narobe in bi morali kaj ukrepati? saj nočem biti panična na ta večer, pa vendar me to zanima.

Pa še to. Danes sem opazila na njeni desni meči, da ima krogec v premeru 3cm, ki je bolj svetel kot je barva njene kože (bolj bel, kot bi bila nekakšna lisa). A je lahko to kakšno znamenje? Do danes še tega nisem opazila, vendar menim, da ni nastal v enem dnevu. Kdaj se dojenčkom začno pojasljati znamenja?

Vse najboljše v Novem letu 2007 želim Vam in vašim najbližnjim in se Vam hkrati zahvaljujem za Vaše požrtvovalno delo in uporabo časa za naše tegobe in težave.

Srečno.

Dobro jutro, PUPA 2,
po tel. dolžini je punčka na 75.percentili, po teži malce nad 50. percentilo, obseg glavice je nad 90., ampak lahko rečem kot zgodaj, pogosto so glavice preveč izmerjene.
Če imate obsege glavic od rojstva,. 1. meseca, 3. meseca, mi napišite, da naredim krivuljo.
Bledejše znamenje opazujte, če se širi, bi ga bilo dobro pokazati. Sicer pa se materina znamenja začnejo kazato z rastjo, nekaj je prisotnih že ob rojstvu, druga se začnejo kazati kasneje.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni Tanč!

Naša malčica je ob rojstvu imela obseg glave 33cm, ob prvi posvetovalnici kar 38 cm (starost 1m in 1t), pri 3 mesecih 41,2 cm (tu je najprej m. sestra izmerila 42cm, ker se je pediatrinji zdelo veliko je izmerila še enkrat in je izmerila41,2cm), pri 4 mesecih 42 cm (sama merila), pri 5 mesecih 43 cm (tudi sama merila) in pri 6 mesecih 45 cm (merila m. sestra in tudi sama doma).

Lp.

Živ, Pupa2,
pri porodu je bila glavica manjša, pri prvem mesecu malce nad 75.percentilo in potem je do 3. meseca narasla na 90.percentilo, v 6. mesecu je nad 90.percentilo. Lahko rečeva, da glavica raste malo hitreje, vendar če otrok nima drugih znakov, ki bi bili v zvezi s povečano rastjo glavice, je njen razvoj primeren (kontrola glavice predvsem), potem je zelo verjetno, da ni nič narobe.
Torej, pravilen in pravočasen otrokov razvoj nam pove, da je nevrološko otrok povsem v redu, zato kakšne pretirane skrbi zaradi malce hitrejše rasti glavice ni potrebne.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Saj vem, da sem tečna pa me vseeno zanima, kakšni pa so drugi znaki, ki so povezani s povečano rastjo glavice? In kaj je lahko narobe, če je glavica prevelika (kaj to pomeni)? Saj ne paničarim vendar me zanima, ker kogarkoli kaj vprašaš nič noče konkretno povedati npr. kaj in kako….

Hvala še enkrat za Vaš odgovor in za že dane odgovore.

Lp.

Ja, včasih ni dobro preveč govoričiti, saj se s tem ustvarja nepotrebna panika. Kot sem vam napisala: če otrok dobro napreduje, dobro kontrolira glavico, potem brez skrbi.
Kar, če obrnete, pomeni: če ne bi razvojno napredoval, ne bi kontroliral glavice …. in še kaj, potem bi naredili dodatne preiskave.

Čisto primerno je ravnanje vaše zdravnice, da čaka. Ker očitno gre razvoj vašega otroka tako, kot mora in zaenkrat ni potrebe, da bi karkoli še dodatno preiskovali.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dekleta, bodite vesele, da vas ne strašijo, kot so strašili mene z vsem živim, od cerebralne paralize, vodenoglavosti, rahitisa in ne em česa še vse. Moj sin se je rodil z obsegom glavice 39 cm in lahko brez pretiravanja rečem, da je bil pravi “bučman”. V porodnišnici ni nihče zganjal panike, fant je tehtal 4.510 gr in bil dolg 56 cm (CR), ko pa sva začela obiskovat razvojno, so se razno razne diagnoze kar vrstile, vsak teden je bila kakšna nova. Ker glavice pri 4 mes še ni dobro držal (logično, spoštovanja vredna buča s 44 cm!), zraven pa je skasiral najprej pljučnico, nato rota virus, kar nam je onemogočilo izvajanje fthp, so me pri 5 mes dejansko prestrašili do kosti. Samo moji preudarni pediatrinji se lahko zahvalim, da nam je ostalo veliko prihranjenega, da je bolj kot tabele in mrtve črke na papirju gledala otroka, njegovo zdrastveno stanje, polsušala mene – in čez slabe 4 tedne se je začel bliskovit preobrat. Pri 4,5 mes je bistveno zaostajal za vsemi, tudi najbolj počasnimi vrstniki, pri 5,5 mes jih je ujel, pri 6,5 prehitel po desni.

Pediatri dokaj dobro poznajo svoje pacient(k)e, vsaj tisti pravi. Spremljajo dojenčke in če bi res bilo kaj narobe, bi ukrepali. Ne glejte toliko tabel in ne preštevajte cm, glejte otroka, njegov razvoj in napredek in če je tu vse v redu, pozabite na tabele in se veselite vašega malčka.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Se zahvaljujem za odgovore. Vendar pa bi želela povdariti, da ne delam panike, saj naša malčica, po moje, zelo lepo napreduje in tudi pediatrinja meni tako. Samo zanimalo me je kaj so drugi znaki, ker so včasih zdravniki tako “skrivnostni” in ne želijo ničesar povedati. Smo pa tudi mamice, čeprav prvič, ki ne delamo panike za vsako stvar in želimo le čimbolj spoznati razvoj otrok.

Hvala še enkrat.

Pozdravljeni!

Mi lahko prosim poveste svoje mnenje glede velikosti glavice mojega sina. Bil je nedonošen, obseg glavice je imel 24cm, teža 750g. Po mesecu in pol je bil obseg 29,5cm in 1480g. Pri 3 mesecih je bila glavica velika 34cm in 2700g, sedaj pri 5,5 meseca ima 38,5cm in 3700g. Zdravnica v razvojni ambulanti naju je poslala na uz glave. Zelo me skrbi, saj mi ni povedala na kaj sumi. Drugače otrok nima težav, le pri pasenju kravic mu ne gre še najbolje. Kaj je lahko vzrok?

Po tabelah rasti obsega glavice za nedonošenčke (seveda bi bil potreben podatek tudi gestacijski teden rojstva), raste glavica primerno. Mnenje o vzroku napotitve naj poda razvojni pediater.

https://www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/perinatal-problems/growth-parameters-in-neonates

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Moja dojenčica je imela ob rojstvu obseg glavice 32cm. Pri enem mesecu pa se je le ta povečal za kar 4 cm? Tako da ima zdaj 36. Ali bi me moralo skrbeti?

Bolj verjetno gre za problem meriotve same. Pri rojstvu se meri obseg lgave na drugih mestih, pri prvem mesecu v ZD pa spet na drugih mestih. Glede na nižji obseg glavice ob porodu in večjo pričakovano rast pri prvem mesecu, se bo obseg oz. rast glavice kontrolirala, kot tudi sicer pri vsakem pregledu v posvetovalnjici. In v primeru odstopanja bo pediatrinja ukrepala. Zaenrkat pa še ni potrebe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Naš fantek je bil rojen v 26.tednu in obseg glavice je bil 24,5 cm. Sedaj je star 14.mesecev kronološko oz. 11 korigirano, dolg je 80cm,težek 11kg in ima obseg glavice 49,5 oz 50cm. Je obseg prevelik?

Hvala že v naprej za odgovor in LP.

 

Samo iz ene meritve (ki je lahko tudi napačna), ni mogoče komentirati. Napišite obsege glavice pri 3., 6. in 9. mesecu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close