obdukcijski izvidi
Obdukcije so opravljene pri plodovih od 22 tedna na medicinski fakulteti – patologija. ( 01/ 5437100 )
Navadno pošljejo izvide do osebnega zdravnika ali osebnega ginekologa, lahko pa tudi v porodnišnico, kjer je potekal porod. Tudi izvide zahteva najpogosteje osebni ginekolog ali genetik, ki potem žalujoči družini tudi razloži izvid, če je to potrebno ali če je to želja s strani žalujočih staršev.
Realni čas čakanja na izvide je najmanj 2-3 mesece. Odvisno od postopka obdukcije ( za kakšne preiskave so se odločili, preparati itd… ) lahko pa traja tudi do pol leta ali dlje.
Obdukcije mlajših plodov ( do 22 tednov oz.500g ) pa opravljajo na ginekološki kliniki.
Vsekakor imajo žalujoči starši pravico do obdukcijskih izvidov, ki so velikokrat v pomoč pri genetskem posvetu in pri načrtovanju naslednjih nosečnosti ( predvsem mrtvorojenost, prezgodnji porod, genetske nepravilnosti itd…)
Kot je bilo že omenjeno – razlike med porodnišnicam obstajajo tudi zaradi različnega števila obdukcij.
lp
društvo Solzice
Midva z možem nisva podpisala nobenih papirjev, da naj bi se delala obdukcija, zato sem bila prepričana da le te ni bilo.
Ko mi je ginekologinja rekla da bo poklicala za izvide, sem jo hotela prepričati da ni bilo obdukcije, a je rekla da tega ne verjame.
Ker mi ni dalo miru, sem poklicala sama in izvedela, da so izvide že poslali ginekologinji.
Haloooo!! A, starše kdo kaj vpraša? Sem bila čisto šokirana.
Tudi naju ni nihče nič vprašal. Moja punčka je umrla pozno zvečer, ko mene ni več bilo v porodnišnici. Rekli so nam, naj naslednji dan pridemo podpisat papirje. In kaj se je zgodilo? Papirji so bili podpisani ( podpisal jih je zdravnik, brez posveta z nami ), med njimi tudi papir za obdukcijo. Je zdravnik rekel, da je kar on podpisal, češ da je itak brez veze, da bi obdukcijo sploh delali, ker smo tako vedeli zakaj je šlo. Za piko na i, je pa še videli nismo več. Pa tako zelo sem si želela, da bi objela svojo princesko.
pozdravljeni,
vsak otroček, ki umre v porodnišnici ( od 22 tedna ali 500 g ) mora načeloma na obdukcijo. Se pa naredijo izjeme pri otročkih za katere se točno ve vzrok smrti ( nedonošenost itd.), če pa pediater oz. ginekolog smatra, da bi z obdukcijo izvedeli vzrok smrti, se pripravili na morebitne težave v naslednji nosečnosti … potem pa se odloča za obdukcijo.
Za vse informacije, vprašanja pa se je najbolje obrniti na porodnišnico v kateri ste rodili in imajo vašo kartoteko ali pa k osebnemu ginekologu, da vam pomaga pri reševanju vprašanj, dilem itd.
Srečno
Pozdravček,..
…pojutrišnjem bo preteklo tri mesece kar sem rodila mrtev plod…
…z veliko ustrajnostjo in močnimi živci…velikim telefonskim računom, sem danes dobila obdukcijske izvide….in morem rečt, da fajn da so to končno naredili, ker so marsikaj odkrili, kar mi lahko pomaga v nasljednji nosečnosti….
Lep pozdrav in Srečno!!!