Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija občutek tujka na desni globlje

občutek tujka na desni globlje

Pozdravljeni.

Na ves se obračam, ker me že kakšen mesec in pol muči občutek tujka izključno na desni strani globlje. Ko jem in pijem nimam težav, ko pa imam usta suha pri požiranju čutim tujek, kar me precej skrbi. Imam 38 let in sem nekadilka, delam pa v šolstvu.
V začetku se mi je desno tudi precej mašilo in občasno me je kaj uščipnilo, sedaj pa ostaja zgolj občutek tujka. Bila sem že pri osebni zdravnici, ki pravi, da ne vidi nič posebnega. Ob prehladih imam tudi vedno težave, če ima to kakšno vezo.
Hvala za odgovor.

Spoštovani,

glede na opis enostranske bolečine in 6 tednov trajajoče težave priporočam ORL pregled za natančen pregled žrela in pretipanje mandljev, vključno z endoskopijo spodnjega žrela.

Možni vzroki:
– kronično vnetje mandlja (z znotrajceličnimi bakterijami Actinomyces)
– zakostenela vez stilohioidni ligament (kar imenujemo Eaglov sindrom)

– funkcionalne – mišične bolečine zaradi povečane napetosti vratnih mišic
– tumor mandlja (manj verjetno).

Lp,

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

sem si “sposodil” temo, ker imam tudi sam težave z občutkom tujka in slabim glasom. Moje sporočilo bo nekoliko daljše, za kar se že sedaj opravičujem.

Star sem 34 let, nekadilec, ne pijem alkohola, prenehal sem tudi s pitjem kave. Naj na kratko opišem težave, ki sem jih imel nekaj mesecev nazaj. Maja in junija sem imel stresno obdobje zaradi česar sem tudi izgubil apetit, zelo malo jedel, želodčne težave, slabost v želodcu, izgubil 3 kg. Od sredine julija do danes se je stanje nekoliko izboljšalo, tudi več jem, pridobil na teži. Včasih mi je še malo slabo v želodcu, odvisno od tega, kaj jem, skrbi me pa občutek tujka (pod Adamovim jabolkom), ki je izrazitejši, ko imam prepognjeno glavo navzdol, včasih tudi, ko obračam glavo. Včasih imam občutek, kot da me tudi nekaj stiska (to predvsem, ko so misli usmerjene na slabe stvari, strah pred boleznijo ipd.) in tudi težava z glasom se je pojavila, sedaj prisotna že dobra dva tedna.
Glede tujka naj povem, da se pojavi predvsem zjutraj, nekaj časa po tem, ko vstanem. Ko pojem zajtrk, izgine in se tekom dneva redko pojavi (pojavi se, ko imam “prazen” želodec ali suho). Pri jedi me ne boli, včasih me “zaskeli” samo na levi strani ali pa je občutek kot da je vneto. Jem normalno, opazil pa sem, da se mi tudi več spahuje. Ponoči spim s privzdignjenim zgornjim delom trupa.

Skrbeti me je začelo zaradi glasu. Na internetu sem bral, da je lahko za to več stvari, tudi tiste hude. To traja  sedaj že dobra dva tedna. Predvsem zjutraj, ko moram veliko govoriti (delam v izobraževalni ustanovi kot predavatelj, večino časa za računalnikom, prisilna drža), je slabo, potem se odkašljam in je nekoliko bolje, se povrne v normalo. Vmes moram tudi veliko spiti, saj se mi hitro izsuši. Ugotovil sem, da imam to predvsem v zaprtih prostorih, ko sem zunaj na zraku (hoja, daljši sprehodi v naravi), lahko večinoma normalno govorim, tudi občutek stiskanja ni prisoten (ali pozabim na vse in misli usmerim na lepe stvari in s tem zgine občutek stiskanja?). Zadnja dva dneva sem opazil, da se mi čez dan (popoldan) zmanjša, za nekaj časa tudi povsem izgine.

Ker me je pošteno povedano strah, vas prosim za vaše cenjeno mnenje o mojih težavah.

S prijaznimi pozdravi,
Dušan.

Spoštovani,

občutek tujka, spahovanje, jutranja hripavost in stiskanje v vratu vsi govorijo za refluks želodčne vsebine do nivoja larinksa.

Kot vidim, ukrepe že poznate. pazite tudi pri prehrani. Inhibitor protonske črpalke boste najverjetneje morali jemati več tednov, prva dva tedna v dvojnem odmerku (40 mg na 12h). Tableto vzemite zgodaj zjutraj na tešče, morda bo glas boljši. Odpravite tudi stres oz. se naučite tehnik za takojšnje spopadanje s stresom, da ne boste imeli tako zategnjenih vratnih mišic in mišic, udeleženih pri tvorbi glasu.

Svetujem vam tudi gastroskopijo.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Ssandra je posredoval naslednje sporočilo moderatorjem.

Pozdravljeni, pred kakim tednom se mi je naredil kot nekakšen cmok. Obcutek je kot, da bi me kdo drzal za vrat, predvsem (priblizno),
rahlo desno od predela adamovega jabolka. Drugih tezav nimam. Če jem
ali pijem, ga ne čutim, ko pogoltnem slino, ga obcutim. Sem kadilka,
stara sem 25 let in me zanima, če obstaja sum na kakšno resno bolezen,
kot je npr. rak ? Ponavadi, ko se zjutraj zbudim, se mi nabira
tudi nekaj sluzi, vendar se mi to dogaja ze vec let. Bi bil lahko vzrok
tudi to? Sem tudi v pedagoski stroki, kjer vec govorim itd..

Prosim za vaš odgovor.

Hvala, lp

Spoštovani,

ker težave trajajo en teden, so verjetno posledica virusnega infekta žrela, lahko tudi v kombinaciji z refluksom želodčne kisline. Če pa bodo težave vztrajale več kot 2 tedna ali se bodo celo pričele poslabševati, se posvetujte s svojim zdravnikom. Lahko namreč pride do dodatne okužbe z bakterijami.

Verjetnost tumorja je majhna pri vaših letih. Vseeno svetujem, da prenehate kaditi.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Lepo pozdravljeni!

Gospa Tanja Soklič Košak, najprej bi se vam resnično zahvalil za vaš odgovor. Poslušal sem vaš nasvet, se naročil na gastroskopijo, ki sem jo tudi imel v sredo.
Dg.: Akutni gastritis, bulbitis
neerozivni refluksni ezofagitis, insuficienca kardije
Dobil priporočila glede dietnega režima, zdravila za  6-8 tednov, preko dneva spiti 2-3 litre vode, blagih čajev, večkrat po 1 dl Donat MG brez CO2.

Še enkrat, hvala!

Pa obilo zdravja vsem!

S prijaznimi pozdravi,
Dušan.

Hvala za povratne informacije!
Ko boste pozdravili vnetje sluznice želodca in dvanajstnika, bo tudi v zgornjih nadstropjih prebavil manj težav.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Lep pozdrav.

Tudi jaz imam nekaj težav, zato bom zelo hvaležna za odgovor in mogoče kakšen nasvet.
Naj povem, da imam že od nekdaj težave z dihanjem skozi nos, neprehoden nos, zato sem dolgo časa spala in dihala skozi usta. Po času sem začela opažati, da sem se zbujala s suhimi usti.Pred mesecem pa sem prvič opazila, da sem imela suha usta skozi cel dan.Neprestano sem morala piti. Kmalu za tem sem opazila,da me nekaj reže v predelu adamovega jabolka. Imam občutek kot da bi imela veliko kepo sluzi pomešano s kakšnimi olupi ali kaj podobnega, da me reže. Pri zdravniku sem dobila antibiotik, a me še naprej reže. Na ultrazvoku vratu je bilo vse ok. Včasih se mi zdi da se mi je tujek umaknil globoko ali višje. Včasih sem morala zelo veliko govoriti in zaradi hrupa tudi zelo glasno. Ali se poškodovana sluznica kako pozdravi in s čim, gre pri meni za poškodbo sluznice. Veliko imam tudi rjavega sluzastega izpljunka . Prosim za kakšen nasvet, kako se znebiti tega motečega občutka. A me ne boli.

Spoštovani,

kot sami ugotavljate, bo potrebno urediti dihanje skozi nos, najprej z nsonimi glukokortikoidi, v primeru strukturnih sprememb v nosu pa kirurško – s septoplastiko in radiofrekbenčno mukotomijo spodnjih nosnih školjk. Priporočam obisk ORL specialista.

Poleg tega je verjeten vzrok občutka kepe refluks želodčne vsebine – upoštevajte dieto za zmanjšanje izločanja kisline, priporočam tudi jemanje tablet – inhibitorjev protonske črpalke (v prosti prodaji in na recept). Sluznica je zaradi kisline in želodčnih encimov, morda pa še celo žolča, stalno dražena in zato vneta.

Rjava sluz je lahko posledica tako reflukjsa kot tudi kajenja. Skrbite tudi za vlažen zrak v prostoru, pijte dovolj tekočine.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Lp, 6.10.15 me je začelo boleti v žlički, za prsnico in med lopaticama. Šel sem k zdravniku in čez en teden sem začel jesti omeprazol 40mg 2x na dan,nakar sem po slabem tednu dni dobil občutek cmoka in kot bi me kdo drzal za vrat.Bezgavka pod levim ušesom je bila rahlo boleča na pritisk a ni bila povečana( sedaj te bolečine ni več).Občasno čutim rahel pritisk . Tudi spahuje se mi več kot ponavadi.Bil sem tudi na pregledu srca in pljuč(vse OK). Sem nekadilec, star 37 let, alkohol pijem priložnostno in zelo redko žganjarijo.Zares strah pa me je začelo postajati pred 3 tedni, težko govorim nizke tone,sploh v službi, kjer imamo le cca.20 % vlage v zraku, in se mi je rahlo vnelo.Bolelo me je 3 dni, potem 2 dni ne, potem je spet bolelo 2 dni itd. Od takrat naprej tudi težje požiram slino. Jem in pijem normalno le slina nikakor noče po grlu. Je zelo gosta tako da jo včasih celo težko izpljunem.Ko je občutek cmoka najbolj intenziven še kar pogosto pokašljujem in “hrkam”, in to vedno preden začnem govoriti, ker drugače se mi zdi da težje začnem govoriti. Po 4 tednih jemanja omeprazola se je stanje v trebuhu umirilo, skrbi pa me cmok, ki nikakot noče izginit. Najbolj ga čutim zjutraj ali po obedu, zvečer pa se malo umiri. Sem zelo športno aktiven in moje fizično stanje je nespremenjeno, psihično pa je že kar načeto zaradi teh problemov.Pred 4 leti sem že bil na gastroskopiji, in takrat so mi rekli, da imam vneto sluznico + HP, ki sem jo potem pozdravil z antibiotiki.Upam da sem vam kolikor toliko opisal moj problem, da mi boste lahko kaj povedali o mojem problemu, ker mi že močno najeda in me je strah najhujšegai ter se vam za odgovor najlepše zahvaljujem. Hvala

Spoštovani,

znaki, ki jih opisujete, so posledica refluksa želodčne vsebine in verjetno tudi prekomernega izločanja kisline, kar povzroča poškodbo sluznice retrokrikoidno in med glasilkama zadaj. Terapija z omeprazolom bi trajala vsaj 6 tednov, po potrebi tudi več. Za potrditev domnev in seveda izključitev kakšne resnejše bolezni (tumorja ali nevrološke bolezni) vam priporočam še ORL pregled in ponovno gastroskopijo. Pazite seveda tudi na prehrano. Spite z višjim vzglavjem.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

LP,najprej bi se vam zahvalil za odgovor,me pa zanima še ,kako dolgo je lahko prisoten občutek cmoka,ter rahlo boleče , glede na to, da jemljem pantoprazol 2x 40mg (zadnjič sem po pomoti napisal omeprazol) že 7.teden z enotedenskim premorom in da je kakšen dan bolje,naslednji dan pa je občutek zelo intenziven in me vedno bolj skrbi,da ni kaj drugega narobe! Kajti očetov stric je imel raka in vem kakšno življenje je imel do smrti(hranjenje po cevki itd…)!Tudi težave v žlički in za prsnico so se uredile,a so še vedno prisotne v blažji obliki,predvsem zjutraj,ko vstanem. Pred 14 dnevi sem bil na gastroskopiji, kjer so mi postavili diagnozo GERB tipa A in manjše hiatalne hernije.Čakam samo še na histološki izvid in na možnost potrditve HP. Še 1x najlepša hvala za vaš odgovor!

Če vam bodo potrdili Helicobacter pylori, je to vzrok, da težave še trajajo kljub jemanju inhibitorja protonske črpalke že 7 tednov.
V vsakem primeru priporočam še ORL pregled.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Lepo pozdravljeni

Potreboval bi Vašo pomoč in Vaše strokovne nasvete. Na začetku prejšnjega tedna sem zbolel, dobil vročino – ter odležal cca. 4 do 5 dni in na koncu vselej prišel do dobrega počutja. Ni minil dan ali dva, vročina se je vrnila, sicer bolj ali manj v blagi obliki, prišel pa je tudi ta čudni občutek pri požiranju. Kašljanje ni bilo prisotno. sicer ne boli, prav tako nikjer ni čutiti zatečenosti – samo ob požiranju sline je občutek nekakšnega ”tujka”. Ko požiram slino je moč slišati tudi zvok (klik) pri požiranju. Vročina niha iz dneva v dan, kakšen dan sem dobro – nato spet naraste, ratam malce omotičen ipd. Šel sem do svoje zdravnice, opravil test krvi, dal urin ter bris. Zdravnica je rekla, da je  sicer malček rdečo, vendar, da je potrebno počakati rezultate, od katerih bo odvisno ali bom dobil antibiotike ali ne. Rezultati so bili negativni, zato nisem prejel zdravil / antibiotikov. Porabil sem celotno pršilo ter polizal vse možne tablete za lajšanje bolečin. Vse skupaj traja zdaj približno že več kot dva tedna. Drugače pa sem star 26 let, športnik, kajenje sem opustil dva meseca nazaj – občasno pa kadil od svojega 18 leta. Prosim za Vaš nasvet, saj bi rad rešil in pozdravil nastalo situacijo. Omenjen problem doživljam prvič. Je morda glede na omenjen problem razlog za kaj hujšega? Kam naj se obrnem? Zdravnik? Zdravila?

Najlepša hvala za Vaše mnenje in namenjen čas.

Spoštovani,

morda gre za dolgotrajno virozo oz. poškodbe sluznice po preboleli virozi. Drug možen vzrok je refluks želodčne vsebine, v tem primeru pomaga pazljivost pri prehrani in zdravila za zmanjšanje izločanja želodčne kisline – inhibitorji protonske črpalke (tudi brez recepta). Vendar pri težavah, ki trajajo več kot 2 do 3 tedne, priporočamo ORL pregled z endoskopijo spodnjega žrela in glasilk.

Lp,

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni.
S podobnimi tezavami kot predhodniki se na vas obračam tudi jaz.
Pričelo se je aprila 2016 z glositisom, nato pa se je pričel obcutek tujka.
Bila sem na pregledu pri ORL specialistu, nič posebnega, na gastroskopiji spet nič posebnega, celo MR vratu nič posebnega. Nakar je po nekajmesečnem vztrajanju cmoka le-ta izginil, ko sem zanosila. Celo nosečnost je bilo ok, cmoka ni bilo. Rodila sem julija. Letos septembra pa sem imela angino, zdravljeno in nekaj dni po pričetku zdravljenja se je ponovno pojavil cmok, ki sedaj vztraja že torej 2 meseca.
Bila sem pri zdravnici, predpisala terapijo a pantoprazolom ki pa mi izboljšanja ne prinese (sedaj traja terapija 1 teden). Naj povem da je to zelo trdovraten cmok, hrkam neko prozorno lepljivo sluz in je to kje v javnosti zelo neprijetno. Cmok je prisoten ves dan. se mi zdi, da najmanj zjutraj. Ko jem ga ne čutim, zato bi ves čas najraje kaj jedla.
Skrbi me, da ni kaj hujšega
Kaj menite, da bi lahko bilo? Zanima me tudi, ali bi se na gastroskopiji videlo, če bi bilo kakšno resno obolenje (tumor) ? Ali kakšno preiskavo naj opravim, da to izključimo? Popolnoma sem že izčrpana od tega cmoka in hrkanja.
Hvala vam za odgovor.

Pozdravljeni.
S podobnimi tezavami kot predhodniki se na vas obračam tudi jaz.
Pričelo se je aprila 2016 z glositisom, nato pa se je pričel obcutek tujka.
Bila sem na pregledu pri ORL specialistu, nič posebnega, na gastroskopiji spet nič posebnega, celo MR vratu nič posebnega. Nakar je po nekajmesečnem vztrajanju cmoka le-ta izginil, ko sem zanosila. Celo nosečnost je bilo ok, cmoka ni bilo. Rodila sem julija. Letos septembra pa sem imela angino, zdravljeno in nekaj dni po pričetku zdravljenja se je ponovno pojavil cmok, ki sedaj vztraja že torej 2 meseca.
Bila sem pri zdravnici, predpisala terapijo a pantoprazolom ki pa mi izboljšanja ne prinese (sedaj traja terapija 1 teden). Naj povem da je to zelo trdovraten cmok, hrkam neko prozorno lepljivo sluz in je to kje v javnosti zelo neprijetno. Cmok je prisoten ves dan. se mi zdi, da najmanj zjutraj. Ko jem ga ne čutim, zato bi ves čas najraje kaj jedla.
Skrbi me, da ni kaj hujšega
Kaj menite, da bi lahko bilo? Zanima me tudi, ali bi se na gastroskopiji videlo, če bi bilo kakšno resno obolenje (tumor) ? Ali kakšno preiskavo naj opravim, da to izključimo? Popolnoma sem že izčrpana od tega cmoka in hrkanja.
Hvala vam za odgovor.
Dodajam še, da sem včeraj opravila uz vratu, so pa vidne številne vnetne bezgavke na levi strani, kjer tudi občutim kepo. Torej se v telesu nekaj dogaja. Odstraniti moram modrostni zob na levi strani. Je lahko to vzrok za kepo?
Verjetno bi bil smiselen tudi rtg požiralnika s kontrastom, kaj menite?
Psihično sem čisto na dnu, saj ob vsakem pogoltu sline čutim da je nekaj tam. In potem goltam slino še pogosteje…..
Hvala vam za odgovor.

Spoštovani,

če so bezgavke glede na UZ vnetne, so posledica infekcije in ne raka, kot vas skrbi.
O modrostnem zobu naj presodi zobozdravnik glede na test vitalitete in lokalni RTG.
Imate refluks želodčne vsebine, morda tudi vnetje sluznice želodca (občutek stalne lakote je znak preveč kisline), morda tudi bakterijo Helicobacter pylori.
Posledice refluksa želodčne vsebine tako visoko se zdravi veliko tednov –6 ali celo 8 , lahko se ponovi.
Če gre tudi za refluks žolčnih kislin, zdravila ne odpravijo simptomov, vseeno pa vsaj zmanjšajo vnetje.
RTG požiralnika s kontrastom vam odsvetujem, raje čim prej opravite ezofago-gastroskopijo in ORL pregled z endoskopijo.

Lp

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.
Sedaj zdravljenje s pantoprazolom traja že 5 tednov, s tem da jemljem 3 tedne že 40 mg na dan. Zadnji teden jo po nasvetu orl specialista jemljem zvečer. 4 dni sem že tudi na strogi dieti – brez dodanih maščob, sladkorja in mlečnih izdelkov . Moj jedilnik zgleda tako: zjutraj pojem kruh z medom, za malico banana, jabolko, kaki; za kosilo zelenjavo kuhano na vodi, prav tako meso in solato brez olja in kisa ali pa zelenjavo in medo pečeno v pečici brez dodanih maščob, na peki papirju. Popoldne še kakšno sadje, večerjam ne. Izboljšanja žal ne ne opazim.
Orl specialist mi je na podlagi pregleda diagnosticiral ekstraezofagealni gerb.
En teden imam že tudi dvignjeno ležišče.
Kot sem navedla, ne opazim nobene razlike. Tujek ob požiranju ostaja, tudi sluz, hrkanje.
Občasno ob požiranju občutim v predelu tujka nekakšno bolečino. Kakšne preiskave se naj opravim? Res me skrbi, da gre za raka. Zakaj odsvetujete rtg požiralnika s kontrastnim sredstvom?
Hvala vam za nasvete.
Damjana

Pantoprazol deluje šibkeje od esomeprazola, poleg tega nekateri ljudje pantoprazol zelo hitro presnovijo in je učinek zdarvila premajhne. Pri esomeprazolu ni teh težav, lahko pa njegova presnova v jetrih moti presnovo drugih zdravil, ki jih bolnik jemlje (to je problem pri starejših bolnikih, ki jemljejo veliko zdravil). Torej svetujem, da zamenjate pantoprazol za bolj učinkovito in hitreje delujoče zdarvilo esomeprazol (ali pa za  lanzoprazol).

Če gre morda tudi za refluks žolčnih kislin, zdravila ne odpravijo simptomov, vseeno pa vsaj zmanjšajo vnetje.

RTG požiralnika s kontrastom vam odsvetujem. ker pokaže premalo – bolj primeren je za motnje požiranja. Raje čimprej opravite ezofago-gastroskopijo.

*** dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologije *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva cesta 50, Ljubljana *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close