novo zdravilo za raka v Angliji
Verjetno mislite na zdravilo, ki pomaga pri bolnikih z dokazano BRAF-V600 mutacijo.
To je pri ca. polovici bolnikov, ki imajo maligni melanom. V Nemčiji je registrirano od februarja letos; zdravila ne smem imenovati v zaščito lahkomiselnosti; je pa dovolj člankov v internetu, ki si jih lahko preberete, če daste v iskalnik BRAV-V600.
V veliki študiji se je to zdravilo izkazalo malo bolje v primerjavi s standardnimi kemoterapijami. To sredstvo je zmanjšalo umrljivost za 63% bolnikov in zaustavilo bolezen za 74%. Po 6 mesecih je živelo še 84% bolnikov, ki so se zdravili s tem sredstvom, in samo 64% bolnikov, ki so dobivali kemoterapijo.
Vendar za mene to ni velik uspeh, saj kemoterapija pri melanomu itak ni terapija izbire v I., II. in III. stadiju. Tu so še vedno izbira zdravljenja operacija in imunska modulacija.
Zdravljenje z zdravilom, ki bi se naj priporočalo pri BRAV-V600 mutaciji pri napredovanem raku. S kemoterapijo se pomaga tudi šele v IV. stadiju (gl. smernice). Kolikor vem, to zdravilo bolezen le zavira in ne ozdravi. Takoj ko se neha zdraviti s tem sredstvom, se bolezen še bolj zažene in pride pogosto še do metastaz v možgane. Zato je moje osebno mnenje, da se v zgodnjih stadijih, ko imamo druge možnosti, to sredstvo naj ne bi uporabljalo.
Mutacije BRAF-gena so bile opisane tudi pri črevesnem raku, seroznemu raku jajčnikov, papilarnem raku ščitnice in pri določenih glialnih možganskih tumorjih (Vir: LMU München). Če ste Vi brali, da velja to za pljučnega raka, potem velja verjetno le za melanomske pljučne metastaze. Medtem, ko se pri ne-maloceličnem pljučnem raku (NSCLC) bolj koncentrirajo na Tyrosinkinaze-zaviralce za bolnike z ROS1-gensko mutacijo.
Lep pozdrav!
———-
PS v svoji zadevi:
Sporočam, – tudi v znanje tistim, ki morda niso dobili mojih odgovorov – da jaz ne morem odgovarjati na naslovnike gmail-a. Za brezplačno e-pošto imate na voljo še več drugih ponudnikov, ki imajo takšne nastavitve, da omogočajo nemoteno komunikacijo. IE
ga. driva, hvala za vaše pismo.
Ker sem šele danes dobila nazaj članek, vam odgovarjam, da gre za kombinacijo dveh zdravil in sicer ipilimumab in anti-PD1. Anti -PD1 so zdravila, ki rakavim celicam uničijo obrambne sisteme.
Testi so tako uspešni, da znanstveniki verjamejo, da bodo lahko kožnega raka pozdravili v 5 do 10 letih vsaj 50 odstotkom pacientov z boleznijo, ki je že napredovala. V začetni fazi lahko kožni melanom izrežejo, a če ga ne odkrijejo dovolj hitro, se lahko širi tudi na druge organe. Dobra novica je, da se bo dalo zdravilo uporabiti tudi pri drugih vrstah raka, tudi če je že napredoval. Raziskave so pokazale, da je zdravilo pomagalo tudi bolnikom z rakom na pljučih in ledvicah, in to takim, ki jim kemoterapija ni mogla več pomagati.
Znanstveniki so se desetletja trudili povečati moč celic T, ki se borijo proti raku, da bi bile bolj učinkovite, zdaj pa so se težave lotili na drugačen način in očitno več kot uspešno. Namesto da bi krepili imunski sistem, so raje oslabili obrambne sposobnosti rakavih celic. Zdravilo učinkuje celo življenje, saj deluje na učinkovitosti lastnega imunskega sistema.
Trenutno še ne vem, ali govoriva o isti vrsti zdravila.
Pozdravljeni,
Osebno ne poznam bolnikov, ki bi se zdravili s temi zdravili. V obeh primerih gre za protitelesca. Podatki so zelo različni; pri nekaterih pride do remisije, nekateri imajo težave še po več mesecev po zadnji dozi, obstojajo tudi podatki o smrtnih primerih. Imata kar močne do življensko nevarne stranske učinke (predvsem sredstvo ipilimumab (zdravilo se imenuje drugače). lp