Nov način izpuščanja urina iz katetra.
Imam brata, ki že dve leti uporablja kateter. Način izpuščanja urina nam ni bil všeč, zato je oče posvetil nekaj časa ideji o izboljšanju načina izpuščanja urina in prišel do rešitve, katera je vidna na posnetku, katerega sem jaz posnel in dal na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=QiFCFkKPnEI Ali je ta način izpuščanja primeren oz. ali bi lahko imel kakšne negativne posledice glede na način, katerega je sicer moj brat uporabljal do sedaj?
Spoštovani!
Žal so res situacije, ko medicina, upoštevaje vse medicinske in nemedicinske parametre pri specifičnem bolniku, ne more ponuditi bolj primerne rešitve v dani situaciji, od trajnega urinskega katetra. Čeprav smo načeloma do trajnega katetra zelo odklonilni, so še vedno situacije, ko je pač dejstvo, da se uporablja.
Tako, kot je prikazano na videu (ponoči namestitev vrečke, skrb za higieno itd) se zdi seveda mnogo primernejše od uporabe čepa. Zanimivo je tudi videti, da je položaj zaklepa (zaprto – odprto) sicer nekoliko kontraintuitiven na prvi pogled (prečno – odprto, vzdolžno – zaprto) – vendar je najbrž tako primerno in potrebno zaradi namena – nošnje tega pripomočka.
Kateter uporabljajo različni bolniki, pri posameznem bolniku se z napredovanjem bolezni ali npr. pri bolniku z Downovim sindromom s staranjem potrebe in s tem lahko tudi načini izpraznjevanja mehurja spreminjajo. Morda je pri tistih, ki ne morejo urinirati, v neki fazi primerna čista intermitentna kateterizacija, morda tudi z nočnimi nastavitvami trajnega katetra, v neki drugi fazi bolezni trajni kateter, kjer se kapaciteta mehurja ohranja tako, da se kateter občasno npr. za 1-2 uri zapre, v tretji fazi bolezni stalni kateter, ves čas priključen na vrečko, v spet neki drugi situaciji cistostoma ali cistofiks (cevka direktno skozi kožo v mehur), ki se prav tako lahko odpira in zapira ali pa je ves čas priključena na vrečko in v še neki drugi fazi so možne tudi operacije, ki mehur zaprejo ali odstranijo in ima potem stomo (vrečko)….
Pomembno je, da so vsi, ki imajo težave z izpraznjevanjem mehurja, redno kontrolirani, saj je potrebno razen kar se da sprejemljive socialne komponente (da ne smrdi, da lahko rokujejo s tem, da so čimmanj ovirani zaradi težav z izpraznjevanjem urina) zagotoviti tudi in predvsem, da se ledvična funkcija ne bi slabšala ali bi se slabšala čim počasneje. Zato tisto, kar ustreza v nekem času specifičnemu bolniku, lahko istemu bolniku čez nekaj časa začne delati težave in je potrebno sistem menjati (preiti iz urinal kondoma na trajni kateter ali drugo derivacijo urina).
Opozoril bi tudi, da je sam čep teoretično mogoče očistiti in prekuhati, za opisan in prikazan sistem pa je to vsekakor težje, zato je potrebno redno menjavanje tega sistema najmanj skupaj s katetrom, po možnosti pa vsak dan, z vrečko.
Urini različnih oseb se po nagnjenosti k tvorbi infekcij (prijaznosti do bakterij) in nagnjenosti do tvorbe oblog, kamnov bistveno razlikujejo. Veliko je odvisno od hrane in količine zaužite in posledično izločene tekočine, precej pa tudi od genov. Opisan sistem, če se ne menjava, lahko predstavlja potencialno gojišče bakterij in v tem primeru seveda lahko škodi. Sistema nisem videl v živo in ne vem, kako je mogoče umivanje in prekuhavanje ali sterilizacija. Vsekakor pa velja za to inovacijo podobno kot za večino pripomočkov v zdravstvu – marsikomu bi/bo lahko zelo prav prišel, marsikdo pa ga (iz različnih razlogov), čeprav bi bil teoretično uporaben, pač ne bo mogel prenašati/ uporabljati.
Čestitam za trud!