Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost Nosečnost po IVF (OBMP)

Nosečnost po IVF (OBMP)

@malin, super, da je vse vredu. Jaz sem vredu, malo bolj utrujena kot ponavadi, pa malo več bi spala 🙈

jaz imam ogtt v torek. Pa isti dan še pregled pri ginekologinji, tako da si bom oar frej vzela. Tako mi hitro letijo tedni, da sploh ne dohajam 🙃

@Mimimi541 jaz to vse jem, kar si ti napisala. Če ne pojem dovolj ogljikovih hidratov, imam potem takoj ketone v urinu. Jaz sem iz prehrane izločila edino kake prigrizke (čips, kekse, čokolado), dodala sem k večini obrokov zelenjavo in pa po vsakem obroku sprehod. Tudi na pico grem kdaj. Zadnjič sem slišala en dober nasvet, da je potrebno pred pico pojesti solato s kisom. Da je potem porast sladkorja po pici dosti manjši. Sem tako naredila, najprej eno mešano solato in nato polovice pice. In res, porast sladkorja je bil minimalen. Podoben trik je tudi pri kosu torte. Zraven tega kosa je potrebno pojest nek vir beljakovin, npr. grški jogurt. Morda pa ti premalo ješ, oz.poješ premalo ogljikovih hidratov zato pa tudi otrok tako počasi pridobiva na teži. To, da pa hormoni v nosečnosti delajo po svoje in je potreba po dodajanju vedno več inzulina proti koncu nosečnosti, je pa normalen pojav. To je meni diabetologinja na začetku povedala in tudi, da na račun tega ne smem zmanjševati ogljikovih hidratov, ker so za razvoj otroka pomembni.

@jagoda sej tud jaz pojem,v bistvu vse vec taksnega ki naj ne bi smela veliko.tud oh pojem.solata prej seveda,to su mi takoj rekli.samo kaj ko prej pojem kroznik neke solate,pol si pripravim nekaj paste ili riz,karkoli,ne morem vsega pojest ker se zasitim s solato prej.

Itak moram klicat sestro da mi povisa enote obeh inzulinov.tesce spet skoci,pa cez dan moram pokrit se vsaj eden obrok.pa mantrajo me s meritvami.imam senzor na nadlahti,ki po temu kaj su rekli na zadnji kontroli,ni prilagojen se na nosecniske meritve,tako da je samo za se ravnat kaj in koliko pojest,pa za doziranje inzulina moram merit na prst.

@Mimimi541 imaš Freestyle Libre senzor? Jaz imam v tem senzorju nastavljene meje od 3,5 – 7,8. Tako so mi rekli, da jih naj nastavim. In potem gledam, da je sladkor znotraj teh mej. Saj gre kdaj tudi čez to mejo, za kako enoto ali dve, ampak to ni nič strašnega. Glikiran hemoglobin v krvi, to kar mi oni na kontroli preverjajo, imam pa 5%. Jaz si odmerke sama prilagajam, ker je odvisno, kar jem. Če predvidevam, da mi bo neko kosilo bolj dvignilo, dam 1-2 enoti inzulina več takrat. Dam ga pa 4x na dan, tudi za kakšno malico. Skratka, glede te solate, saj ne rabiš veliko solate prej pojest. Jo pa polovico manj pojejo, da boš potem lahko še kaj druga pojedla. Malo še potrpi, saj boš kmalu držala svojo hčerkico v rokah 🩷, potem bodo pa tudi te težave z sladkorjem izginile.

Libre je ja..ampak moj se ne da namestit nizje od 3,9.pa zgornjo mejo su mi oni pristimali na 6,7.kaj naj bi bilo normalna meja uru in pol po obroku.pa sestra se ni uspela razumet da zamik ni od pol ure,ampak tud uru pa pol po obroku da libra komaj zacme dvigat glukozo.pa se imam tako sreco da mi ne delajo.zdaj nazadnje sam dva v dva dni zamenjala.a nikoli mi nisu dali cez dan inzulin.samo zvecer pa pred zajtrkom.in se to toliko enot koliko su predpisali oni.sama si ga ne stimam odvisno od tega kaj pojem.

Ce bi tud meni od zacetka dali da sama prilagajam odvisno kaj jem in ga dam pred obroki,verjetno nebi imela probleme.pa se delajo enkrat na teden tako da je bolj tezko prit do zdravnice.sestra se ne razume glih v libre in pol zmesa in sebe in mene.

@Mimimi541 sem ti narobe povedala, tudi moj je nastavljen od 3,9 naprej. To je najnižja meja, ki jo Libre dovoljuje. 1,5 ure po obroku bi naj bila glukoza v krvi 6,7. Ampak Libre ne meri glukoze v krvi, ampak v medceličnini. Zato te vrednosti niso enake. Meni je diabetologinja, ki ima v LJ čez nosečnice rekla, da je zgornja meja merjena z Libre 7,8. Glukoza gre najprej v kri in šele nato gre v medceličnino. Zato prihaja do zamika, kot praviš. Ne se preveč obremenjevati s tem, tudi če ti gre kdaj čez mejo. Glej, da boš jedla raznoliko in da boš dovolj količinsko pojedla. Si v zadnjih tednih svoje nosečnosti in zagotovo bo vse vredu. 🩷

@jagoda ce do zdej(dobrih 6 mesecev)ni slo nic narobe niti zdej ne bo.se 2.7.imam zadnji pregled pri diabetologinji,ampak vec kot to kaj mi one imaju zdej delat pridige,bolj mi je pomembno da moja puncka raste.cez celo nosecnost se mantram in mucim s to libro in meritvami.ampak zdej mi je vseeno.moja diabetologinjaa gre se na ta predavanja za to,in ce se ona ne razume u nekaj kaj spada pod njeno delo,niti jaz se ne bom zadnje tedne s tim mucila.glikirani je bil najmanj 5.1% s vsemi njihovimi nasveti ki sem si jih drzala kot bi bile svete.ocitno mogoce malo prevec.na koncu ugotovis da si pri njih se zmeraj poskusni zajcek ker se ne razumeju v vse to.

Mala je zivahna,brca in premika se na full,plodovnice ima spet dovolj in to je meni zdej najbolj bitno od vsega.pocasi se prpravljami midve na njen prihod,pripravljamo mommy bag in baby bag in ce mi pride da kaj pojem pac pojem.zadosti sem se odrekala.

Živjo punce,

potrebovala bi malce spodbude, morda kakšen nasvet ali izkušnjo z vaše strani. 🌼

Sem v 14. tednu nosečnosti in sem danes imela prvi pregled v Diabetološki ambulanti. V 9. tednu nosečnosti sem namreč imela glukozo 5,1 (ravno na meji). Danes sem na pregledu sicer imela glukozo v mejah normale, a sem imela prisotne ketone. Žal sem v zadnjem mesecu in pol imela precej slabosti, ogromno sem bruhala, kakšno kilo celo shujšala… Verjetno je to posledica.

Skratka, zanima me, ali predlagate kakšen dodaten samoplačniški pregled, ker so me danes zelo prestrašili, kako zelo ketoni negativno vplivajo na razvoj možganov in ostalih organov… 😟 Kakšne so vaše izkušnje glede vsega tega?

Hvala! 🍀

@Mina13 ketoni nastajajo, ko je v telesu premalo glukoze in telo začne razgrajevati maščobe, za pridobivanje energije. To je proces, ki se v telesu razvije pri vsakem človeku, kadar več ur ne je, ali kadar omejuje vnos OH. Ketoni kažejo na trenutno stanje prehranjenosti. Če se da, malo povečaj vnos OH, lahko poješ kak navaden jogurt več, ali spiješ kozarec mleka in bo že to zadoščalo. Predvsem za malico, vmes med rednimi obroki. Pa pij več tekočine, da jih redno izločaš. Cca.2 -2,5l tekočine. Jaz se zdravim za SB že 13 let, že 13 let imam isto zdravnico in se mi dogaja že leta, da imam ketone v urinu. Predvsem takrat, kadar oddam v analizo prvi jutranji urin, ki je najbolj koncentriran. Če imam zajtrk in ob njem spijem nekaj vode, je naslednji urin že brez ketonov. Čez dan in zvečer težav s ketoni nimam. Kar je po svoje tudi logično, ker med zadnjim večernim obrokom in prvim jutranjim obrokom mine največ ur. Meni se ti ketoni pojavljajo v urinu že vsa leta, pa noben tega posebej ne izpostavlja. Otrok se razvija normalno. Trenutno sem 24.teden. Kar se tiče razvoja možgan pri otroku in povezav s ketoni, se pa jaz s tem sploh ne obremenjujem. Bistven ni razvoj možgan v maternici, ampak je bistveno to, koliko in na kak način se boš ti z otrokom ukvarjal po rojstvu. Če boš se ti z njim ukvarjal, mu bral knjige, se z njim učil in igral, bo njegov razvoj možgan popolnoma drugačen, kot če mu boš dal v roke tablico in naj se otrok zamoti sam s sabo. Zato jaz, na te študije, ki nam jih predstavljajo nekateri zdravniki, ne dam nič. Ker ni mogoče narediti študije, ki bi dala objektivne rezultate vpliva ketonov na razvoj možgan, ob tako različnih okoljih, v katerih potem ti otroci potem odraščajo. Manj kot se boš obremenjevala v nosečnosti, boljše bo zate in za tvojega otroka. Vse dobro ti želim. ❤️

@Jagoda460 Hvala za tak odgovor, zelo dobro napisano, sem resnično hvaležna, da si mi odgovorila. Se pa popolnoma strinjam glede tega, da je predvsem pomembno “koliko in na kak način se boš ti z otrokom ukvarjal po rojstvu”. Hvala še enkrat, se počutim pomirjeno. ❤️ Tudi tebi želim vse dobro! 🍀❤️

@mina tud jaz od zacetka imam nsb.zdej koliko te kdo bo vstrasiv je predvsem odvisno od zdracnika do zdracnika.nekateri su enostavno nagnjeni temu da dajaju “najhujse mozne”zaplete.v moji ambulanti je ta “hudicevka”v bistvu sestra koordinatorka,zdravnica je super.zna da ogromno odvisi od nas samih,ampak tud zna da ne cist vse.ogromnu vlogu igraju tud hormoni posteljice kateri limitirajo delovanje slinovke.

Jaz ketonov sam parkrat imela najvec +,ampak to je bilo vecinoma zato ker sam prihajala na preglede direkt iz sluzbe in se zgodilo da nisem prevec pila.samo cimvec pit pa bo.

Tud zdaj ko su mi tud cez dan dali inzulin je rabilo en teden da sploh prodeluje.se zmeraj je naprej enkrat,dvakrat skocil nad mejo.zadnjih dva dni se umirilo.

Pa sem 34+3,puncka ni prevelika,je manjsa kot bi morala bit in na vsakem pregledu je vse ok.zivahna je,brca in se premika naprej in naprej.razem enkrat ko su namerili manj plodovnice,pa se to se je v parih dnevih zrihtalo.

Tako kot ti je povedala @jagoda ne se obremenjevat s vsem kaj poveju.poslusat navodila,ampak se trudit iste prilagodit sebi in otrocku ki rabi vse to da pridno raste in se razvija naprej.

Pa srecno!❤

Punce,34+4 danes.sem v istri,iskoriscam se zadnje vikende ko lahko.danes,ki je eden obupan dan v smislu toplo za spizd…..in ogromna vlaga,tamala se do zdej zvecer ni 10krat mrdnula,zdej je uspela do te stevilke.ampak me kriz ubija,ni pravega polozaja,pa tud trebuh me vse naenkrat zaboli,in cez par sekund popusti.otrdevanja imam ze en teden,ni nic podobnega.je to normalno?

Čestitke vsem, ki pričakujete svoje male zakladke in vse dobro vam želim do konca in naprej ❤️

Rada bi vas vprašala, katere dodatke ste jemale, če ste jih. Jaz bom avgusta šla v 4. IVF. Do sedaj sem jemala Novalac kapsule, ki so mi jih priporočili v lekarni. Rekli so, da jih zelo pohvalijo. Bi priporočile kakšne druge?

@nezy prvic sam imela novalac,pa mi ni sel.nelaj me je motilo in su mi full tezko padale,pol sam skozi vsak postopkek jemala premamma duo,dve komponente,trda tableta s vsemi vitamini,minerali,folno,pa se mehka kapsula s omega3 oljem katerega tud potrebujemo tako nosecnice kot plodek.s njimi sem zadovoljna,omega 3 ne smrdi in ne padajo tezko na zelodec.

@Nezy517 jaz sem začela že pred zanositvijo jemat Femibion 1. Ker Femibion 1 ne vsebuje omega-3, sem tega dodajala posebej. Omega 3 jemljem od Valensa, ker ima  dobro sestavo EPA in DHA. Skoz jemljem tudi vitamin D, katerega tudi kontroliran v krvi. Moj cilj je bil vsaj 35 mikrogramov/L. Femibion sem izbrala zato, ker vsebuje tako aktivno kot neaktivno obliko folne kisline, medtem ko Premama duo vsebuje samo neaktivno obliko. Če mi zaužijemo neaktivno obliko, se mora ta v našem telesu pretvoriti v aktivno obliko, da jo telo lahko sprejme. Za to pretvorbo poskrbi en encim v telesu. V kolikor imamo slabše delujoči encim ali morda tega encima sploh nimamo, se ta pretvorba ne zgodi in mi te folne kisline ne absorbiramo, ampak se takoj izloči z urinom. V kolikor vzamemo pa aktivno obliko, ta te pretvorbe ne rabi in jo telo direktno absorbira. Aktivna folna kislina se imenuje metilfolat. Imajo jo tudi drugi preparati za nosečnice. Druga, pomembna razlika pa je holin. Femibion vsebuje holin, medtem, ko ga Premama duo, če se ne motim, nima. Holin bi naj prispeval k vgnezditvi zarodka, samo s hrano pa se povečanih potreb po holinu ne da pokriti. Jaz ti priporočam, da poiščeš en preparat, ki vsebuje vsaj 120 mg holina in metilfolat. 120mg holina je neka osnova, je treba potem razliko še s prehrano pokriti. Malo pobrskaj po spletu, v kateri hrani se nahaja holin. Se pa dobi preparat s holinom, ki vsebuje 450 mg holina v kombinaciji z inozitolom, tega bi lahko začela že pred zanositvijo jemati. Sploh, če je problem z vgnezditvijo zarodka. Sem farmacevtka in sem se bolj poglobila v te zadeve, preden sem šla v svoj 1.postopek, ki je bil pa uspešen. 😊 V tujini dajejo večji poudarek na preskrbljenosti ženske z določenimi mikrohranili in hormoni, pri nas žal tega ne kontrolirajo, ker so omejeni s strani zavarovalnice. Zato so pa postopki v tujini tudi uspešnejši. Sama sem bila v postopku v Sloveniji, v Mariboru.

Hvala obema za nasvete 🤗🤗

@Jagoda460, si mislila te Omega 3, ki ima 400 mg EPK in 300 mg DHK? Omega 3 FORTE, 60 kapsul? Si jemala 1 na dan ali 2?

@Nezy517 ja te. Njihovo olje ima še boljšo sestavo, v 1 žlički (5ml) je 900mg EPK in 1400 DHK, edino malo zopern okus je, ker je olje. Jaz ta 2 izdelka malo izmenično jemljem, zdaj v nosečnosti samo kapsule. Pred zanositvijo in v prvem tromesečju sem jemala po 2 kapsuli na dan, zdaj jemljem po 1 zraven Femibiona 2. Femibion 2 sicer vsebuje omega 3, vendar samo DHK, pa še tega samo 200 mg. Ni nujno, da je od Valensa, ima tudi kak drugi proizvajalec enako dobro sestavo. Pač pomembno je, da so vsebnosti DHK in EPK čim višje.

Malo update s nase strani…34+6 uspeli smo prit na 2000 gr.miska se premika i je zelo zivahna.plodovnice ima spet malo.

Danas smo tudi izvedle da definitivno cez rok ne gremo in da bo verjetno porod sprozen se pred rokom.glede na tedne definitivno v postojni.kontrole imam naprej na teden dni,ker moraju spremljat stanje posteljice..glede na vsa zdravila zgleda da posteljica pocasi gubi na funkciji.za zdaj je se ok,ampak spremljanje na pogosto.

Dobro je da je puncka ok,dela dihalne gibe,pozira,srcek dela in pretoki cez popkovnicu su ok.tud ce pride je pripravljena na zivljenje zunaj svojega baloncka.

Zdej priprave na full ker od pregleda do pregleda se nikoli ne ve kdaj bo vse te stvari rabla.

@mimimi541 ti si pa res že čisto pri koncu 🤗 jaz zaenkrat  še nisem nič pripravljala, je pa res, da imam večino že doma od prvega. Zdaj počasi zaključujem 26. teden. Pripravljat začnem po dopustu, avgusta 🙂 imam pa kar probleme z zgago. Vmes je bilo en mesec bolje, zdaj se je pa vrnila in imam občutek, da bo vztrajala do konca. Če bo samo to, bo vredu 🙂 sicer pa pridno brca in raste 🥰 še dobra dva meseca službe, potem pa uživamo doma 😉 ogtt je za mano, v petek sem se cepila proti oslovskemu kašlju in je vse ok 🙂 malo so mi začele zatekati noge, predvsem, ko je vroče… ampak to so malenkosti, samo da smo zdravi in da lepo napreduje nosečnost 🙂 držim pesti, da bo šlo pri tebi še nekaj tednov gladko naprej – si pa res že blizu trenutku, ko spoznaš malo zakladek 🙂

New Report

Close