Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija NORICE

NORICE

Vem, mi je sestra razložila. Imela je komaj 38,3 ko je prejela ibubel in se mi je zdelo preuranjeno. Zdravnica je že ob sprejemu hčerke povedala, da se alternativa uporabi, ko je res visoka vročina, ki s calpolom ne pada. Pred tem pa sta mi tako pediatrinja kot tudi farmacevtka karkoli drugega kot calpol odsvetovali. Zato sem bila na te stvari bolj pozorna. O posledicah uporabe ibubela na internetu nisem našla zadostnih infomacije. Zato sem se obnila na vas. Imamo super pediatrinjo, ki pa je trenutno ni. Mogoče sem preveč opisovala sam potek dogodkov. Zanimalo me je predvsem, če bi morala biti na kaj pozorna, zdaj ko je prejela tudi ibubel.

Pozdravljeni. Sem mamica treh sonckov. Doma imamo 11 dni starega dojenčka. Srednji fantek je dobil norice 7.1. Sedaj ima ze skoraj vse suhe, zato ga bomo lahko v sredo spoznali z mlajsim bratcem. Smo sicer v isti hiši ampak strogo loceni. Starejsa sestrica jih pa še ne dobila. Ali jij lahko damo skupaj ali še cakamo? Ce bi jij dojencek dobil bo star en mesec. Kakšne so lahko posledice? Vcasih enostavno ne zmorem vec, sem utrujena, nimam apetita, mleka imam vcasih premalo. Ali naj se cakamo tako dolgo da jih hcerka dobi? Hvala za odgovor.

P.s. oba hodita v vrtec. Tako da ce se hcerka ne bo nalezla od sina pricakujem da bo prinesla domov.

10 dni po pojavu prvih noric otrok ni več kužen. Torej srednji bratec lahko pride v stik z dojenčkom. Za sestrico je še prezgodaj predvidevati ali se bo nalezla ali ne, saj je inkubacijska doba povprečno 14 dni, lahko pa tudi do 21 dni.
Enomesečni dojenčej preboli norice tako kot mali otroci. Ogroženi so le novorojenčki, ki se okužijo še zadnje dneve v maternici od matere, ki preboleva norice oz. prve dni po porodu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, prosila bi za vase mnenje in sicer moja 15mesecna hcerkica ima nenavadno obliko izpuscajev in me zanima ali bi po vasem to lahko bile norice?
Naj najprej povem nekaj osnov. Norice so imeli v vrtcu, 22.03.2019 celo en otrok iz njene skupine, hcerkica je bila sicer tisti teden doma, ravno 22.je prisla v vrtec, naj pa bi tega otroka takoj poslali domov. Za tem, do sedaj v nasi skupini ni zbolel noben otrok vec. 10.04.2019je bila cepljena za OMR. Cepljenje ob 1letu za OMR je bilo odlozeno zaradi morebitne alergije na jajce, a testi so bili negativni in smo jo cepili, tudi koznih sprememb po zauzitju jajc ni vec, vcasih malo ponagaja prebava, zelen kakec.
V sredo 24.04. Smo bili 2h na dezurni pediatriji zaradi nenadnega fleka na rokici. Nismo vedeli ali je kak pik. Izkazalo se je, da gre le za ugriz enega otroka v vrtcu. Kar hud ugriz, a cez majico, ni zgledalo da bi prislo do krvi. Kar smo preverili naslednji dan v vrtcu in so potrdili. V petek 26.04. je pogosteje odvajala mehko blato, do 8x. Malo vec je odvajala blato ze v sredo zvecer in cetrtek cez dan. V petek sva ostali doma, imela je ze zelo vneto ritko. Vceraj v soboto 27.04.smo na ritki opazili majhne izpuscaje, ki so hitro postali mehurjasti, hkrati smo na obrazu opazili 2taka izpuscaja. Nato pa so se ji cez dan zaceli pojavljati rdeci izpuscaji. Danes so ti rdeci izpuscaji (ne mehurjasti) povsod, na trupu, rokah, nogah, tudi dlaneh, podplatih, se malo na ustnici (kar kot berem za notice niti ni znacilo?) izpuscaji so rdeci in zaenkrat niso mehurjasti. je bila danes tudi kar boga, utrujena, veliko je jokala. Ponoči itak nismo nič spali (kakor berem je to normalno za norice). Ali je mozno, da bi bile norice? Vrocino je tudi imela vceraj in danes, vendar ne visoko okrog 37,5. Bili smo pri dezurnem zdr.danes, splosna krvna slika kaze na povisane levkocite, limofocite,monocite in trombocite. In znizan hb, hematokrit, k-mcv, k-mch. Dezurna zdr.je sploh ni pregledala (ni poslusala srca), se je kar ni hotla dotikat, potem sem jo prosila naj vsaj pregleda ustno sluznico. Pa je pogledala in rekla da je ok. Na izvid je napisala da je viroza z izpuscajem, naj opazujemo in se narocimo na kontroli pri izbranem pediatru zdr. , ki je naslednji teden tudi odsotna. Komentirala je, da lahko je vec bolezni skupaj. Predno smo dali kri je sicer rekla ko je pogledala izpuscaje, da niso norice. Po izvidih, pa da lahko bi tudi bile in se kaj, vendar ne rdečke in ne ošpice. Sem omenila, če je lahko zakasnitvena reakcija na OMR cepljenje, je rekla da ne. Da naj se osebni pediater odloci kaj bo naredil.
Kaksno je vase mnenje? Bi to vseeno lahko bile norice? Ali smo lahko pobrali kak virus, ko smo bili v sredo zaradi ugriza na dezurni? Imam sicer tudi fotografije, a jih nekako ne morem pripeti.

HVala, LP.

Po opisu izpuščaja so norice le malo verjetne, saj se norice:
1. začnejo pojavljati za ušesi, v lasišču in se nato širijo navzdol
2. izgledajo tipično (če ne prvi, pa zagotovo drugi dan boleznio) kot mehurček, napolnjen s tekočino
3. povzroča srbenje
4. se pojavlja 5-6 dni, nato pa se mehurčki posušijo v krastice
Po vašem opisu gre ali za izpuščaj po cepljenju (OMR) ali za virozo z izpuščajem.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
doma imamo deklico, ki naj bi bila v ponedeljek cepljena pri 1 letu. Prejšnja cepljenja so bila bp. Zanima pa me, ali je smiselno cepljenje prestaviti, saj pri bratcu v vrtcu razsajajo norice že 2 meseca? V njegovi skupini so jih že skoraj vsi dobili. Naš fantek, pa še ne, kljub temu, da je ves čas prisoten v vrtcu. Bil pa je pred 14 dnevi, tudi v popoldanskem času v stiku z deklico, ki jih je dobila naslednji dan in tudi s fantkom, pred 1 tednom, katerega mamica je zvečer opazila pikico. (norice).
Skrbi me namreč, da se je sestrica okužila, izpuščajev pa do ponedeljka še ne bo. Kako nevarno je cepljenje v tem primernu oz. ga je smiselno prestaviti?
Je pa deklica ravno prebolela vnetje ušes, 3x zaporedoma. Po enem dnevu brez antibiotika, se je vnetje ponovilo. V tretje so nam zamenjali antibiotik, ki je očitno deloval. Trenutno smo en teden brez antibiotika.

Zahvaljujem se vam za odgovor!
Lep pozdrav

Hvala za odgovor. Na kontrolnem pregledu so nam rekli, da je bolj verjetna bolezen rok, nog in ust. V katerih primerih pa se dela se kaka druga diagnostika,ne le krvna slika, npr.bris? Namrec niso ravno tipicni izpuscaji za omenjeno bolezen, ampak nadomestna pediatrinja jo je le pregledala in ni nic dodatno vzela kakega brisa in zapisala da je najvrjetneje bolezen rok, nog in ust. Izpuscaji so povsod na lasiscu (nekja malega), v ustih (ima afte), nekaj malega na obrazu, po telesu, rokah, nogah, podplatih, dlaneh. Se z dnevi spreminjajo, eni ratujejo mehurcki (vodeni) eni se vecajo v bolj rdece, na ritki in ustnici pa so npr.ze popokali in se tam koza lusci. Na trebuhu in hrbtu so danes npr.manj izraziti, kot vceraj. So pa bolj rdeci vecji na rokah in nogah. Nekako lahko recem, da gre pocasi, res pocasi na bolje.
Dodatno me zanima se nekaj kar sem pozabila omenit pediatru. Ze nekaj casa kaksen teden pred pojavom tezav v petek, je imela hcerkica na nogici manjso ureznino, mislila sem da se je kje popraskala, zgledalo je ze tako. Sedaj ko ima tako vneto kozo je ta ureznina ratala vecja, na prvi pogled izgleda kot malo gnojni izpuscajcek. Je morda mozno, da bi jo kaj picilo in bi zaradi tega prislo do izpuscajev? Sem brala nekaj o impetigu, ampak predvidevam, da bi se okuzbe ki so bakterijskega izvora videle na krvi? Bi bil v primeru bakterijske okuzbe crp povisan (imela je normalnega 5)?
Kaksen je lahko se potek bolezni rok, nog in ust, koliko casa lahko izpuscaji se vztrajajo? Vrocina ji je sicer upadla, je pa temperatura proti veceru povisana, ni vrocina, je pa visja. Danes je spet veckrat odvajala blato.
Predvidevam pa, dokler zgleda da se izpuscaji pocasi umirjajo in ni vrocine nima smisla se kaj hodit okrog pediatrov? Malo me jezi, ker nevemo tocno ali je to ta bolezen ali kaj drugega.

Hvala, lp.

Dejstvo je, da so otroci vedno v stiku z neko hipotetično okužbo in enostavno ni mogoče otroka izolirati za npr. 3 ali 4 tedne pred cepljenjem, da bi preprečili tudi najmanjšo možnost, da bi bil cepljen v inkubacijski dobi za neko bolezen.
Če bi vaš starejši otrok v teh dneh dobil norice, bi povprečno moralo poteči še vsaj 14 dni, da bi jih dobila tudi deklica.
O cepljenju ali odlogu se odločita s pediatrinjo na pregledu v posvetovalnici.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Virusi so najpogostejši povzročitelji izpuščajnih vročinskih bolezni, pogosto jih spremlja tudi mehko blato/driska. Brisi za takšne okužbe ne obstajajo. Ni mogoče pri vseh okužbah določati povzročitelja, saj so takšne preiskave (protitelesa na točno določenega, sumljivega povzročitelja ali PCR ali kakšne druge preiskave) predrage, da bi si jih privoščil tudi najbogatejši zdravstveni sistem. Če je imel otrok vročino, ki je potem spontano padla, je ne glede na izpuščaj bolezen minila po naravni poti brez posledic. Vemo, da jo je povzročil nek virus, ki povzroča bolezni s takšnim potekom. Ker pa je za zdravljenje bolezni nepomembno, kateri virus točno je to bolezen povzročil (ker virusnih okužb itak ne zdravimo) in so preiskave za določanje predrage, se tega nikjer ne dela. Če pa je pomembno ali gre za virusno okužbo (ki je ne zdravimo) ali bakterijsko okužbo (ki jo zdravimo), potem pa so seveda preiskave potrebne in nujne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Zadnje čase je zopet veliko govora o ošpicah. NIJZ je celo policijo upletel…na koncu se je izkazalo, da ni bilo nobenega dodatno okuženega, čeprav je bilo naje vpletenih 1000 oseb, kar pomeni da neke hude možnosti okužbe nikoli ne obstaja.
Imam pa za vas spoštovana pediatrinja vprašanje in sicer:
ko obravnavate nekega otroka verjetno pošljete njegove vzorce v laboratorij na analizo, če gre res za ošpice. Zanima me kako lahko v laboratoriju trdijo, da gre za ošpice, če pa virusa ošpic do danes še nihče ni izoliral nikjer na svetu???
To, da v laboratoriju iščejo protitelesa v krvi je lahko samo posredni dokaz, da gre za nek virus…ampak, poudarjam VIRUS ŠE NIKOLI NI BIL IZOLIRAN NITI DOKAZAN.
Kako ste vi na študiju medicine , torej kako so vam pokazali vsaj 1 virus v celem študiju, ste ga videli preko mikroskopa, ali ga niste videli??
Pa hvala za odgovor!

Kateri strokovni vir trdi, da virus ošpic ni bil nikoli izoliran, nikjer na svetu?
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=isch&q=morbillivirus&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwjetLKsuJriAhVOxYUKHU_oBgkQBQg7KAA&biw=1536&bih=700&dpr=1.25

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Moja hči bo čez nekaj dni stara 5 mesecev, sin pa oktobra 5 let. Ker zdaj v sinovem vrtcu razsajajo norice, on jih pa še ji prebolel, me zanima, če bi bilo priporočljivo, da sin ostane doma, da se tako zgodaj ne okuži še hči ali je skrb odveč. Skrbi me predsvsem zato, ker ima hči še zmeraj nekontrolirane gibe rok in se večkrat opraska po ličkih in ker so mi v ordinaciji rekli, da je možno, da tako zgodaj ne razvije imunosti, in posledično lahko čez nekaj let ponovno, huje zboli za noricami.
Hvala za odgovor in lep dan želim
Nina

V tej starosti dojenčki običajno norice prebolevajo v pričakovani obliki, torej lahko z vročino in srbečim izpuščajem. Nekaj težji potek opažamo, če se otroci v družini nalezejo eden od drugega. Včasih res dojenček preboli zelo blago obliko in se kasneje lahko tudi ponovno okuži.
Težji potek pričakujemo, če se novorojenček okuži tik pred, med in nekaj dni po porodu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni. Moja hci preboleva norice. Novi izpuscaji ne nastajajo vec. Me pa skrbi par izpuscajov in sicer eden na nogi deluje mi kot da je notri gnoj. Prilagam sliko. Lep pozdrav

Tekočina v mehurčku ni gnojna, gre za normalen razvoj starajoče norice. S tem bo telo samo opravilo. Opazujte rdečino okoli mehurčka. Če bi se širila in bila velika npr. pol do 1 cm okoli mehurčka ali bi se jih pojavilo več takih z rdečino ali bi otrok dobil visoko vročino, greste na pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Moja 7 letna hčerka preboleva norice. Zdravnik ji je za zniževanje temperature predpisal Ibuprofen. Hčerki sem dajala to zdravilo 2 dni potem pa zasledila, da lahko povzroči Reyev sindrom in seveda takoj prenehala. Zanima me kaj sedaj ? Koliko sem ji zaradi tega zdravila “škodila” in ali so zaradi tega potrebne dodatne raziskave v izogib kasnejšim zapletom.

    Hvala.

Reyev sindrom je bil opisan ob noricah pri uporabi salicilatov (Aspirin). Ne pričakuje se zapletov ob uporabi ibuprofena.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close