Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nizek ft3 in nosečnost

nizek ft3 in nosečnost

Pozdravljeni!

Noseča sem 27tednov, moja diagnoza je že 2 leti Hashimoto z latentno hipotirozo, protitelesa niso povišana. Pred nosečnostjo zdravil nisem jemala, saj sva s tirologom glede na počutje in stanje prostih hormonov sklepala, da to ni potrebno. Septembra sem zvedela za nosečnost in takrat mi je tirolog predpisal terapijo Thyrex 25 in redne kontrole tsh, ft3 in ft4 na vsake 4-6 tednov, ter prilagajanje terapije izvidom. V začetku nosečnosti (september) in vse do letos februarja, je bil tsh, kljub vsakokratnemu višanju doze povišan in vrednost je bila vedno okrog 6 (0,27-4,2). Prosta hormona sta se oba gibala nekje v sredini referenčnih območij. V začetku februarja pa je pri redni kontroli krvi, ft3 padel na 3,71 (3,95-6,8), tsh je bil še vedno nad 6, ft4 pa v sredini referenčnega območja. Povečala sem odmerek thyrexa na 100 in ta teden spet kontrolirala kri (po 5. tednih). Danes sem prejela izvide in sem kar precej šokirana. Tsh se je čudežno znižal in je vrednost 2,36 (0,27-4,3), ft4 ostaja spet v istem referenčnem območju kot že celo nosečnost in sicer 15,40 (12-22), ft3 pa je še padel in sicer na 3,16 (3,95-6,8). Zanima me, ali nosečnost in nosečniški hormoni vplivajo toliko na nihanje hormonov in padec ft3? namreč sem že sama ugotovila, da moj tsh ni nikoli skladen s prostimi hormoni.. namreč, ko je bil tsh povišan sta bila prosta vedno vredu, zdaj se pa je tsh končno stabiliziral, prosta pa se slabšata..Kaj bi lahko bil vzrok temu? Zanima me tudi, če je padec ft3 lahko nevaren nosečnosti? Naj dozo thyrex-a povišam na 125?

Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav!

Spoštovani!

Glede na to, da ste v 27 tednu nosečnosti je pT3 lahko fiziološko nizek. Vaš otrok ima že svojo ščitnice in ni več odvisen od materinih hormonov. Zviševanje odmerka Thyrexa ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH in hormonov šest tednov po porodu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close